Probiyotikler ve Bilinmeyen Zararları

Probiotickler

Yapılan araştırmalar tek tip probiyotik kullanımının herkes için olumlu sonuçlara neden olmadığını ortaya koyuyor. Uzmanlar bağırsak sisteminin kişilere özel bir yapısı olduğunu ve bu nedenle alınacak olan probiyotik tiplerinin de kişilere özel olması gerektiğine dikkar çekiyorlar.

Bağırsak sistemi için yararlı olduğu düşünülen probiyotikler sanılanın aksine zarar verebiliyor.

Probiyotikler birçok kişi tarafından özellikle antibiyotik kullanımının bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için kullanılıyor. Ancak son yapılan araştırmalar durumun pek de öyle olmadığına işaret ediyor.

Kişilere Özel Probiyotik

İsrailli bir grup bilim insanı, yaptıkları bir dizi deney sonucunda probiyotik olarak adlandırılan iyi bakteriler içeren gıdaların bağırsak sistemine pek bir faydası olmadığı sonucuna vardı. Araştırma ayrıca probiyotiklerin bazı insanların gastrointestinal kanalını kolonize ederken, bazılarında ise bağırsak mikrobiyomlarının onları doğrudan dışarı attığını gösterdi. Kısacası probiotikler yalnızca bazı kişilere fayda sağlayabiliyor. Bu da herkesin süpermarketten satın alınan evrensel bir probiyotikten yarar sağlayacağı savını ortadan kaldırıyor. Daha da önemlisi bu kişileri birbirinden ayırabilecek bir yöntem henüz mevcut değil.

[the_ad id=”6082″]

Antibiyotiklerden sonra mikrobiyomlarını geri getirme umuduyla probiyotik alan kişilerin mikrobiyom değerlerini ölçen araştırmacılar, beklenmedik bir sonuç ile karşılaştılar. Antibiyotik kullanımının sonrasında alınan probiyotik bakteriler, herkesin bağırsaklarını kolaylıkla kolonize etti. Ancak bu durumun kişilerin kendilerine ait mikrobiyom gelişimini 6 ay kadar geçiktirdiği ortaya çıktı. Antibiyotik sonrası kendilerine ait mikrobiyomları kullanılan deneklerde ise tam tersi bir süreç gözleniyor. Deneyler sonucunda bu kişilerin bağırsak floralarının yalnızca birkaç gün içinde eski haline döndüğü görüldü.

Tek Tip Probiyotik Doğal Bağırsak Florasını Bozuyor

Araştırmacılar süregelen mikrobiyom bozukluğunun klinik etkisini henüz ölçümlemiş değiller. Ancak, daha önce yapılan çalışmalar bağırsak mikropları ile obezite, alerjiler ve inflamasyon bozukluğu arasında bir bağlantı olduğuna işaret ediyor. Bu sonuç bazı kişilerde mikrobiyom bozukluğuna neden olan probiyotiklerin potansiyel olarak tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmalar tek tip probiyotik kullanımının herkes için olumlu sonuçlara neden olmadığını ortaya koyuyor. Uzmanlar bağırsak sisteminin kişilere özel bir yapısı olduğunu ve bu nedenle alınacak olan probiyotik tiplerinin de kişilere özel olması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Tıpkı her yeme rejiminin herkeste aynı sonucu vermemesi gibi hastalıkların giderilmesi için kullanılan her ilacın da herkese uygun olmadığı fikri öne çıkıyor. Araştırmacılar kişiselleştirilmiş tedavilerin öneminin gelecekte çok daha iyi anlaşılacağı konusunda hemfikir.

Bu uğurda araştırmalar son hızla devam ederken kendi vücudumuzun tepkilerini önemsemek ve tüm yeme rejimlerini bu gözlemlere göre belirlemekte fayda var.

[the_ad id=”6082″]

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap