Hindistan Cevizi Yağının Zayıflatıcı Özelliği

Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı ?

Hindistan cevizi yağı ile zayıflamak mümkün mü?

Dünya üzerinde birçok insan zayıflamak için farklı metot ve uygulamalara yöneliyor. Birçoğu yanlış ya da kan değerleri, metabolik durumları hakkında bilgileri olmadan uyguladıkları diyetler yüzünden sağlıklarından oluyor. Ben bugün bu yazımda, dünyaca kabul görmüş farklı bir metottan bahsedeceğim.

Zayıflamaya çalışanların yardımcısı olan bir yağ türü olan ‘Hindistan Cevizi Yağı’ndan bahsedeceğim. Hindistan cevizi yağı, içeriğinde sağladığı yağ asidi karışımı ile metabolizmamız üzerinde oldukça güçlü etkiler sunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde diyetinize ekleyeceğiniz Hindistan cevizi yağı sayesinde daha fazla yağ yakabileceğiniz bulunmuştur. Gelin şimdi detaylarıyla birlikte Hindistan cevizi yağının zayıflatıcı özelliklerine birlikte göz atalım…

Hindistan Cevizi Yağının Kullanımı ve İçeriğindeki Yağ Asidleri

Metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı olan yağ asitleri yani ‘orta zincirli yağ asitleri (MCT)’ bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde diğer yağlardan farklıdır. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerine göre daha farklı bir şekilde metabolize edilmeleridir. Aslında birçok gıdada ağırlıklı olarak uzun zincirli yağ asitleri bulunur ancak Hindistan cevizi yağı hemen hemen bütünüyle orta zincirli yağ asitlerinden oluşmaktadır. 

Bu yağ asitleri, sindirim sisteminden doğruca karaciğere gider. Karaciğerde ise hemen enerjiye ya da ketonlara dönüştürülürler. Orta zincirli trigliseritler açısından zengin olan Hindistan cevizi yağının yağ asitleri, diğer yağlardan farklı bir biçimde metabolize edilir ve genel olarak metabolizma üzerinde olumlu etkiler yaratır. Peki Hindistan cevizi yağı metabolizmamızı nasıl hızlandırır ve daha fazla kalori yakmamızı sağlar? İşte bu sorunun cevabını bize bilim veriyor. Öncelikle bilmemiz gereken en önemli detaylardan bir tanesi aldığımız her kalorinin aynı olmadığıdır. Her gıda farklı metabolik yollardan geçer ve tükettiğimiz farklı gıdalar hormonlarımız ve metabolizmamız üzerinde farklı etkiler yaratır.

Hindistan Cevizi Yağının Metabolizmaya Olan Etkisi

İnsan vücudu da bazı gıdaları sindirmek ve metabolize etmek için daha fazla enerji tüketir. Hindistan cevizi yağının en önemli özelliklerinden birisi de termojenik olmasıdır. Bunun anlamı aynı miktardaki diğer yağlarla karıştırıldığında enerji tüketiminin (yağ yakımını) artmasını sağlamaktır. Bu yüzden Hindistan cevizi yağından aldığınız 1 kalori zeytinyağı, tereyağı ya da başka bir yağdan alacağınız 1 kaloriyle eşit olmamaktadır.

Metabolizmayı hızlandırdığı ve iştahı bastırdığı bilinen Hindistan cevizi yağının, uzun vadede de yağlarınızı yakmanıza yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar da bize bu sonucu göstermektedir. 28 gün boyunca 40 kadın katılımcı ile gerçekleştirilen bir araştırmada bir gruba günde 30 gram Hindistan cevizi yağı, diğer gruba ise aynı miktarda soya yağı verilmiştir. Yapılan bilimsel araştırmanın sonucunda:

  • Her iki gruptaki katılımcılar da kilo vermiştir (ortalama 1 kg.).
  • Hindistan cevizi yağı tüketen katılımcıların bel çevrelerinde incelme kaydedilmiştir.
  • Soya yağı tüketen gruptakilerin bel çevrelerinde küçük bir genişleme gözlemlenmiş.
  • Hindistan cevizi yağını tüketen katılımcıların iyi kolesterol (HDL) seviyelerinin yükseldiği gözlemlenmiştir.
  • Soya yağı tüketen grubun ise iyi kolesterollerinin (HDL) düştüğü ve kötü kolesterollerinin (LDL) yükseldiği tespit edilmiştir.
  • Araştırmada sonucunda Hindistan cevizi yağını tüketen grubun katılımcıları, soya yağı tüketen grubun katılımcılarından daha fazla zayıflatmamış ama karın bölgesi yağlarının erimesinde daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Bir diğer tarafta obezitesi olan erkekler üzerinde yürütülen başka bir araştırmada, 4 hafta boyunca günde 30 gram Hindistan cevizi yağını tüketen katılımcıların bel çevrelerinde ortalama 2,86 cm. incelme olduğu gözlemlenmiştir.

Orta zincirli yağ tüketmenin zayıflamaya, bel çevresinde incelmelere yardımcı olduğunu kanıtlanmış ve çeşitli metabolik değerlerde iyileşmeler sağlandığı gösterilmiştir. Bu sayede Hindistan cevizi yağının zayıflatıcı etkisinin çok güçlü olmadığı ancak karın bölgesinde bulunan yağlardan kurtulmada etkili olduğu söylenebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap