Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Yediğiniz yiyecekler, vücudunuzun yediklerinizi ve içtiklerinizi enerjiye dönüştürdüğü süreç olan metabolizmanızı etkileyebilir. Metabolizmanız, kilo alma ve verme şeklinizde önemli bir rol oynar. Metabolizma sırasında vücudunuz, çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi serbest bırakmak için gıdalardaki kalorileri oksijenle birleştirir. Yavaş bir metabolizma, vücudunuzun kalorileri idareli yakması anlamına gelirken, hızlı bir metabolizma kaloriyi çok kolay yakar. Bu, metabolizması yavaş olan birinin fazla yemeden kilo alabileceği ve hızlı metabolizması olan bir kişinin kilo almadan istediği her şeyi yiyebileceği anlamına gelir. Yavaş metabolizmalar kilo vermeyi de zorlaştırabilir. Neyse ki, birçok gıda kilo vermeye yardımcı olmak için metabolizmayı hızlandırır. İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler;

Kahve

Araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı yüzde 11’e kadar artırabildiğini gösteriyor. Başka bir çalışma, kahvenin, vücudun vücut ısısı üretmek için kalori yaktığı bir süreç olan termojenez yoluyla metabolizmayı arttırdığını gösteriyor. Kafein ayrıca size biraz daha uzun süre çalışmanız için gereken enerjiyi verebilir. Ek bir bonus olarak, şekersiz siyah kahve şekeri sıfır kalori içerir.

Çay

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler söz konusu olduğunda çay, kahveye parasının karşılığını verir. Araştırmalar, hem yeşil çayın hem de oolong çayının metabolizmayı hızlandırabildiğini gösteriyor. Kahvede olduğu gibi, şekersiz sade çay da kafein ve sıfır kalori içerir.

Bakliyat

Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve yer fıstığı gibi baklagiller büyük miktarlarda protein içerir. Araştırmalar, protein içeriği yüksek yiyeceklerin metabolizmayı olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor, bu da baklagiller ve diğer yüksek proteinli yiyecekleri yemenin kilo vermenize yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Protein ayrıca daha fazla kalori yakmak için termojenezi tetikleyebilir.

Kakao

Kakao ve onun yapıldığı tohumlar olan kakao, metabolizmanıza fayda sağlayabilecek lezzetli yiyeceklerdir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, kakao ve kakao özütlerinin, genlerinizin çalışma şeklini etkileyerek vücudunuza yağ yakmasını söyleyebileceğini gösteriyor.

metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Elma Sirkesi

Araştırmalar, elma sirkesinde olduğu gibi sirkenin metabolizmayı iyileştirebileceğini gösteriyor. Sirke ayrıca gıda alımını azaltmak için iştahı kontrol edebilir.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritlerde yüksektir ve bu da araştırmalar metabolik hızı artırabileceğini göstermektedir.

Su

Araştırmaya göre içme suyu, metabolizmayı geçici olarak yüzde 24 ila 30 oranında iyileştirebilir. Soğuk su içmek, termojenez yoluyla metabolizmayı daha da iyileştirebilir.

Deniz Yosunu

Deniz yosunu, tiroid bezinizi sağlıklı tutan bol miktarda iyot içerir. Tiroid beziniz, diğer birçok işin yanı sıra metabolizmanızı düzenleyen hormonlar üretir.

Badem

Badem, metabolizmanızı geçici olarak harekete geçiren protein ve sağlıklı yağ asitleri içerir. Araştırmalar, badem yemenin göbek yağını azaltabileceğini gösteriyor.

Peynir

Metabolizmayı hızlandıran protein açısından yüksek olduğu için, az miktarda peynir sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. En iyi metabolik sonuçlar için peyniri bir elma ile eşleştirin.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, vücudunuzun enerji üretiminde ve yağ asitlerinin metabolizmasında önemli bir rol oynayan temel bir besin türü olan karnitin içerir.

Havuç

Havuç lif bakımından zengindir, bu da iki şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Birincisi, lif vücudu sindirim sırasında daha fazla çalışmaya zorlar ve bu ekstra çalışma metabolizmanızı hızlandırır. İkincisi, lif sizi daha tok hissettirir, böylece daha az kalori alırsınız.

Sığır Eti

Sığır eti, metabolizmayı destekleyen büyük miktarda protein içerir. Sığır eti ayrıca metabolizmayı da hızlandıran çinko içerir.

Metabolizmayı Arttıran Baharatlar

Araştırmalar, bazı baharatların metabolizmayı hızlandıran özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bir çalışma, 2 gram zencefil tozunu sıcak suda eritmenin ardından bir yemekle içmenin, tek başına sıcak su içmekten 43 kalori daha yakmanıza yardımcı olabileceğini gösterdi. Bir yemeğe kırmızı biber eklemek metabolizmanızı hızlandırabilir, özellikle de baharatı yüksek yağlı bir yemeğe eklerseniz.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında daha fazla bilgi için profesyonel kilo verme doktorunuza danışın. Bir zayıflama programı arıyorsanız, bugün bizimle iletişime geçin! Doğru yiyecekleri yemek, sadece diyet yapmaktan daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir ve metabolizmadaki artış daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap