Aloe Vera Suyunun Faydaları ve Yan Etkileri

Aloevera suyunun faydaları

Aloe vera suyunun faydaları ve yan etkileri nelerdir? Aloe vera smoothie tarifi.Sağlığa oldukça yararlı olan aloe vera suyunun faydaları ve yan etkilerini öğrenebilirsiniz.

Aloe Vera, doğanın bize verdiği en etkili ve en önemli bitkilerden birisidir. Aloe Vera’nın jeli o kadar çok yönlüdür ki mesela siz aloe vera jelini saçınıza ve cildinize uygulayabilirsiniz. Ya da aloe veranın suyunu çıkararak, suyunun sağladığı sağlık yararlarından faydalanabilirsiniz. Piyasada birçok mağazadan satın alınabilen aloe vera suyunu dilerseniz sizler de evinizde yapabilirsiniz.

Ayrıca, bu yazımızda evinizde hazırlayabileceğiniz organik aloe vera suyunun faydalarını ve yan etkilerini de tartışacağız. Böylece olası zararlı etkilerden kaçınabilirsiniz ama önce size hem sağlıklı hem de lezzetli aloe vera suyunu nasıl yapacağınızı göstermeliyiz. 

Şimdi dilerseniz bu yazımızın konusu olan aloe vera suyunun faydaları ve yan etkilerine geçmeden önce organik ev yapımı aleo vera suyu tarifine bir göz atalım.

Aloe Vera Suyu Tarifi Aloe Vera Smoothie

Aloe vera suyunun faydaları nelerdir? Aloe vera smoothie tarifi
Aloe vera suyunun faydaları nelerdir? Aloe vera smoothie tarifi

Aloe Vera Suyu için Malzemeler:

 • 1 aloe vera yaprağı
 • 2 portakaldan çıkan portakal suyu
 • 1 su bardağı su
 • 2-3 adet lahana yaprağı
 • ½ salatalık
 • 1 büyük muz

Aloe Vera Suyu için Talimatlar:

Salatalığın yarısını 2 parçaya kesin, lahana yapraklarını 3 ila 4 parçaya ve muzu da 2 parçaya ayırın. Aloe vera yaprağı çok büyükse yaprağın tamamını veya sadece bir bölümünü kullanabilirsiniz. Böylece yaprağın yarısını şimdi kullanabilir ve geri kalanını başka bir gün için buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yaprağın dikenli kenarlarını kesin ve yaprağın bir tarafını bıçakla kesin. İçinden tüm jeli yavaşça çıkarın. Bu, yapacağınız smoothienizde kullanacağınız jeldir.

Şimdi tüm malzemeleri blendere koyun. Blanderın içinde 1 bardak su, portakal suyu, lahana yaprakları, muz ve salatalık parçaları ve en önemli bileşen aloe vera jeli olacak. Sağlıklı ve lezzetli bir smoothie yapmak için bir dakika boyunca karıştırın. Bu özel aloe vera suyu tarifi sindirim sisteminizin işleyişini geliştirmeye ve daha iyi bağırsak hareketlerine sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu arada bu aloe vera suyu alınabilecek kiloları vermenize de yardımcı olacaktır.

Canlandırıcı Aloe Vera Yaz İçeceği

Canlandırıcı Aloe Vera Yaz İçeceği.Aloe vera suyunun sağlığa faydaları.
Canlandırıcı Aloe Vera Yaz İçeceği Tarifi. Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları

Malzemeler:

 • Aloe vera yaprağı (büyük boy)
 • 2 limon
 • 4 yemek kaşığı şeker
 • 1 lt. su

Talimatlar:

Bu aloe vera suyu tarifi sağlık yararları ile doludur ve yaz aylarında içimi oldukça keyiflidir. Bu içeceği hazırlamak için önce aloe vera yaprağını alın ve dikenleri keskin. Bitkinin dışını bir bıçakla kesin ve jeli etinden dikkatli bir şekilde ayırın.

Jeli çıkardıktan sonra aslında normal olarak jel berrak ve çok yapışkan görünecektir. Jeli küçük parçalar hâlinde kesin ve blandera şeker ve su ilave ederek yerleştirin. Karışımı 3-4 saniye karıştırın. Unutmayın çok fazla karıştırmamalısınız yoksa aloe vera topakları suda çözülür. Karıştırma tamamlandıktan sonra, limonu ince bir şekilde dilimleyin ve aloe vera suyuna atmadan önce sıkın.

İçmeden önce 30 dakika beklemelisiniz ve içerken aloe vera suyunun içinde buz parçaları atabilirsiniz. Bu içecek vücudunuzu detoks edecektir ve limon suyu kalori ve ekstra yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları

Geçmişte, insanlar yatıştırıcı bir balsam olarak kesikleri, yanıkları ve artıkları gidermek için aloe vera jeli uygulardı ama aloe vera suyunu pek bilmezlerdi. Peki aloe vera suyunun sağlığa yararları nedir sorusunu merak ediyorsanız sizler için güzel bir liste çıkardık. İşte aleo vera suyunun sağlığa faydaları;

 • Sedef hastalığının kaşıntısını azaltır ve iyileştirir.
 • Kan şekerini iyileştirir ve düzenler.
 • Kabızlığı iyileştirir ve hatta ortadan kaldırır.
 • Ülserleri iyileştirir.
 • Dahili doku hasarını iyileştirir.
 • Vücudu bakterilerden korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kemik ve eklemlerin iyileşmesini sağlar.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Vücudun her yerinde kan dolaşımını iyileştirir.

Aloe vera suyu 19 amino asit, 20 mineral ve 12 vitamin içerir, bu da onu mükemmel bir doğal besin takviyesi yapar. Aloe vera suyundan tüm faydaları elde etmek için günde sadece yarım litre içmek yeterlidir.

Günümüzde aloe vera suyu faydalarından biri de kilo kaybına yardımcı olma yeteneğidir. Aloe vera suyu, karaciğer hücrelerinizin metabolik hızını uyararak vücut kitle indeksinizi azaltmaya ve stabilize etmeye yardımcı olur, böylece daha fazla enerji yakarsınız.

Aloe vera suyunda yüksek miktarda kolajen proteini bulunur. Vücudunuzun, kilo vermesi için çok yararlı olacaktır ve metabolik hızınızı artırmak için yüksek miktarda enerji yakacaktır.

Cilt ve saç bakımı için aloe vera suyu içmek oldukça yaygındır ancak suyu da yağ, losyon ve serum gibi farklı şekillerde bulunmaktadır. Aloe vera suyu çok yumuşak bir tada sahiptir ve daha lezzetli olması için meyveler, hindistancevizi ve diğer meyve aromaları gibi farklı tatlarla tatlandırılabilir.

Aloe Vera Suyunun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Aleo veranın iyileştirici gücünü yüzyıllar önce fark ettik. Efsaneye göre Büyük İskender bile, yaralanan askerleri için bu bitkinin düzenli olarak tedariğini sağlamak için Sokotra adasını fethetmiştir. Aloe vera suyunun ana faydalarını ve kullanımlarını biraz önce aktardık ancak yan etkilerin de farkında olmalısınız.

Eğer aloe vera yaprağından jeli nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, aloe vera suyunun yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz. Aloe vera, vücudunuz için çok uygun olmayan aloin (lateksteki müshil bileşen) olarak bilinen bir madde içerir. Çoğunlukla yaprağın alt kısmında ve kabuk ile et arasında bulunur ancak iyi haber şu ki, aloe vera suyunu bir üreticiden alırsanız eğer bu aloin maddesiyle karşılaşmamış olursunuz.

Aloin, ishal ve mide krampına neden olabilecek bağırsak hareketinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca elektrolit dengesizlikleri oluşturabilir. Elektrolitler vücudunuzda pozitif ve negatif yüklü iyonlara sahip kimyasallardır. Vücudunuzun kas fonksiyonları ve sinir reaksiyonları bu yüklü iyonların doğru değişimine bağlıdır. Bununla birlikte, aloin vücudunuzda zayıf kaslara, düzensiz kalp atışlarına, yorgunluğa, karışıklığa ve hatta ellerinizde ve ayaklarınızda bazı karıncalanma hislerine sahip olmanıza neden olabilecek kimyasallara müdahale edebilir. Ayrıca, aloin uterus kasılmalarına neden olabilir. Yani, hamileyseniz, Aloe Vera suyunu tüketmek büyük bir risk anlamına gelir.

Aloe vera suyunun cilde uygulanmasının bir diğer yan etkisi de ışığa duyarlılık etkilerinin olabilmesidir. Cildiniz güneş ışığına duyarlıysa, güneşe çıkmadan önce meyve suyunu içmekten kaçınmalısınız. Bu, cildinizi güneş ışığından korumak yerine olumsuz bir tepki verme olasılığı daha da yükseltecektir. Buna nazaran eğer bir güneş yanığınız varsa, aloe veranın yatıştırıcı ve serinletici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap