Burun Estetiği Ve Burun Ameliyatı

Burun Estetiği ve Sanat

İnsanlar var olduğu andan beri dış görünüşe oldukça önem vermektedir. Güzel görünüm kadın erkek, genç ya da yaşlı fark etmeden herkesin istediği bir şey olmasından dolayı bedenlerinde beğenmedikleri bir yer olduğu zaman düzeltilmesi ya da yeniden farklı bir form kazanması için emek verirler. Tabi ki bu durum istatistiklere döküldüğü zaman daha çok burunlarda olduğu gözlenmektedir. Burun estetiği ya da burun estetik ameliyatı olarak bunun düzelmesi daha güzel bir görünüme kavuşulması için yollar tercih edilir. Ameliyatlar bazen sadece dış görünüm için de değil bir yandan sağlık için de tercih edebilir. Eğer nefes alıp vermede zorluk ya da burunda et gibi durumlar varsa ameliyat yollarına başvurulur.

Ameliyat olacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar da bulunur. Her ne kadar burun ameliyatları ağrısız olsa bile bunun nerede yapıldığına ya da hangi uzman doktorun yaptığına dikkat etmek gerekir. En basit burun estetik ameliyatı olsa bile yapımın iyi ve dikkatli bir şekilde olması büyük önem arz etmektedir. Ne kadar uzman doktorlar tarafından yapılır ise ona göre daha sağlıklı bir görünüm elde edilir. Zira yüzün tam ortasında olması insanların bu ameliyat ile oldukça güzel görünmesine de çok kötü bir görünüm elde etmesine de neden olabilir. Burun ameliyatları şu an kişiler tarafından;

 • Burun küçültme
 • Burun büyütme
 • Burun incelmesi
 • Burnun kalınlaştırılması
 • Burun kemiklerinin törpülenmesi
 • Burun kemiğinin alınması
 • Burun ucunun kaldırılması gibi şekillerde olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı kişilerin burunlarından nasıl bir şikayeti varsa ona göre yapılır. Şikayetlerin oldukça farklı olması az önce saymış olduğumuz birçok farklı yöntem ile yapılmasına etki eder. Ameliyata girmeden kişilerin yapması gerekenler de bulunmaktadır. İlk olarak temiz ve hijyenliğe önem veren, uzman doktor içeren klinik bulunması gerekir. Bulunan klinikten randevu almak ve gün gelmeden görüşme yapılması gerekir.

Burun ameliyat işlemleri için kişilerin yüzlerine uygun bir model bulması gerekir. Bilgisayar ortamlarında üç boyutlu burun tasarımı ile yüzlerde olan uyuma bakılmalıdır. Bunların ardından kişilerin ameliyata girmek için uygun olup olmadığına bakılır. Kan tahlilleri gibi prosedürler yerine getirilir. Kişi uygun olduğu an yarım saat ile iki saat arasında değişiklik gösteren bir operasyona girmesi sağlanır. Ameliyat sırasında sorun yaşamamak adına kişilerin on iki saat öncesinden bir şeyler yemeyi bırakması gerekir.

Burun Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Estetik görünüm açısından önemli bir durum olmasından dolayı dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta yer alır. Bu anlarda dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Ameliyat öncesi hastaların doktor ile iyi bir iletişimi olmalıdır. Gerekli tetkiklerden üç boyutlu tasarımlara kadar her şey yapılmalıdır. Yüz ile olan uyumdan sağlık açısından ne gibi faktörler getirdiğine bakılmalıdır.
 • Hastanın ilk burun ameliyatı değilse ya da uzun süreli bir ilaç bağımlılığı varsa, sigara kullanımı gerçekleşiyorsa bunları doktora aktarmak gerekir.
 • İçilen sigaranın ya da kullanılan ilaçların ameliyata girmeden kesilmesine dikkat edilmelidir.
 • Yapılan ameliyat sadece estetik kaygısından dolayı ise bunların sigorta tarafından ödenmediğini, her şeyi hastanın karşılaması gerektiğini bilmelidir.
 • Sadece estetik kaygı değil, yanı sıra nefes alıp verme gibi durumlarda sorun varsa sağlık sigortasının bunun ne kadarını karşılayacağını araştırması ve öğrenmesi gerekir.

Bunların ardından kişiler ameliyata girmek için hazır hale getirilir. Zaten ağrısız ve kısa süren bir burun ameliyatı olması kişilerin tekrar hayatlarına kaldıkları yerden devam etmesine olanak sunar. Bu süreç içerisinde hastanede kalmasına gerek yoktur. Ameliyatın ardından ayakta taburcu edilecektir.

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap