Deviasyon Nedir ?

Burun eğriliği yani deviasyon burunun orta duvarının orta hattan kaymış olması sonucudur. Bu durum sonucunda hastalar burun tıkanıklığı şikayeti yaşamaktadırlar. Burunun yapısı ortadan ikiye ayrılmış bir hat bulunan tünel gibidir. Bu aralıkların her biri eşit ve biri birine yakın oldukları zaman burun sağlıklı olmaktadır. Bunun ortada bulunmakta olan duvarı her iki yandan da ince bir zar ile kaplı olmaktadır. Bu alanın önlerinde ve üstünde kıkırdak bulunmaktadır. Arka kısımlarında ve alt kısımlarında ise kemikten bir duvar bulunmaktadır. Burun eğriliği olmasına karşın sağlıklı bir burunun ön kısmında bulunmakta olan giriş deliklerinin arkasında bulunan darlıktan genişlemektedir. Burun bu alanda havayı ısıtmakta, nemlendirmekte, kokuları iletmekte ve süzmektedir. Geniz boşluğunda bulunmakta olan girişin ise ön giriş deliği gibi dar olmaktadır. Deviasyon nedir bilmeyen kişilerin burunun girişinden çıkışa doğru herhangi bir alanda bir sorun meydana gelmiş olması buruna giren havanın engellenmesini sağladığını bilmeleri gerekmektedir. Bu duruma en sık sebep olan durumlar ise burun orta duvarında meydana gelen tümsek, kabarıklık ve çıkıntı olmaktadır.

Burun Eğriliği Neden Olur?

Burunun orta duvarı kişilerde anne karnında gelişmeye başlayan bir yapıdır. Bireylerde burun duvarında meydana gelen bu gelişim bireylerin 17 ile 18 yaşına kadar devam etmektedir. Burun eğriliği sorunu bazen genetik bazen de dışardan gelen darbeler sonucunda meydana gelebilen bir durumdur. Bu durum toplumda birçok kişide görünmekte olan bir durumdur. Bu rahatsızlık bazı kişilerde son derecede hafif olduğundan dolayı bu kişilere herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Cinsiyet farkı olmaksızın bazı kişilerde ileri bir boyutta olmasından dolayı hayatı ve yaşam kalitesini son derecede etkilemektedir. Bu sorun genetik olabileceği gibi zaman içerisinde alınan darbelerden ve yanlış yapılan hareketlerden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Deviasyon uzun süreler boyunca fark edilmesi zor olan bir durumdur. Bu sorunun birtakım belirtileri bulunmaktadır. Hastaların kendilerinde bu sorunu fark etmeleri yıllar sürebilmektedir. Bu noktada kişiler deviasyon nedir bilmediklerinden dolayı bu sorunu kendilerinde fark etmeleri zaman alabilmektedir. Deviasyon belirtileri şu şekilde olmaktadır;

  • Sık sinüzit
  • Sıklıkla meydana gelen burun kanamaları
  • Tek ya da çift taraflı meydana gelmekte olan burun tıkanıklıkları
  • Baş ağrısı
  • Sıklıkla meydana gelen geniz akıntısı
  • Uykuda sesli solunum

Bu belirtileri yaşayan kişilerin kaliteli bir yaşan için sorunu en kısa süre içerisinde çözmeleri gerekmektedir. Bu sorun ameliyat ile kolaylıkla son bulan bir sorun olmaktadır.

Deviasyon Nedir?

Burun eğriliği sorunu olan kişiler bunun hemen fark edemeyebilirler. Ancak belirtileri ile son derecede rahatsız eden bu sorun düzeltilmesi halinde hastalara yaşam kalitesi bakımından büyük avantajlar sağlamaktadır. Deviasyon sorununun giderilmesi adına ameliyat olan kişiler konfor kaybı, sağlık sorunları ve performans kaybı gibi sorunlardan da kurtulabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap