KAFENİZİ TREND LİSTESİNE SOKACAK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Kafe dekorasyon

Son zamanlarda, sokağa her çıktığımızda her köşe başında binlerce kafe levhası ile karşılaşıyoruz. Küçük, keyifli bir kafe açarak para kazanmak çoğu insanın altrenatif kariyer hayali fakat bu kadar çok seçeneğin arasında bunu başarabilmek bir o kadar da zor.

Mimar Şerif Soğukbulak Sizler İçin Açıkladı

Mimar Şerif Soğukbulak

Kafenin kalıcı ve tercih edilir olabilmesi için belli bir hedef kitleye hitap etmesi ve gündelik yemek deneyimini yaratıcı fikirlerle daha keyifli getirebilmesi neredeyse şart haline gelmiş durumda. Elbette ki mekan rahatlığı, temizliği, ürün ve hizmet kalitesi bunun ilk adımıdır. Fakat sanılanın aksine bunlar bir işletmeyi rakiplerinden ayırmak, müşteride albeni uyandırmak ve insanların başka kafelere nazaran daha iyi vakit geçirmesini sağlamak için tek başına yeterli değildir. Fark yaratmanın ve insanların dikkatini çekebilmenin diğer adımı ve olmazsa olmazı ise işin içine ince zevkler ve biraz da hayal gücü eklenerek oluşturulacak hoş bir ambiyanstır. İç dekorasyon en az güzel yemek ve kaliteli servis kadar önemlidir.

Kafe kimliğinin bir parçası olan ve iyi tasarlanmış bir iç dekorasyon, henüz menüyü denemeden bile müşteriler üzerinde görsel bir etki bırakarak sık sık gelme isteği uyandırır. Mekan içindeki aydınlatmalar, kullanılan mobilyalar, yemek sunumları ve hatta duvar renkleri insanların ruh hallerini doğrudan etkileyebilmektedir. Bununla beraber mekanın ambiyansı , müşterilerin yemeğin lezzeti hakkında algılarına da etki edebilmektedir.
Yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve aynı tarzdaki diğer kafelerden bir adım öne çıkarak karlı bir işletme haline gelebilmek için kafe sahiplerine birkaç dekorasyon önerimiz var:

El Emeği Eşyalar İle Sıcaklık Katın

Kafe dekorasyonu / Mimar Şerif Soğukbulak

Mekan dekorasyonunda oyma detaylı masalar, el yapımı sandalyeler, ahşap mobilyalar gibi el emeği eşyalar kullanmak ortama sıcak ve samimi bir hava katacaktır.

Loş Aydınlatmalar Kullanın

Mekan içinde parlak ve yorucu bir aydınlatma kullanmak yerine loş ve dinlendirici bir ışıklandırma tercih edebilirsiniz. Rahat ve huzurlu hissedilen ortamlar daha çok tercih edilmektedir.

Pastel ve Sıcak Tonlar Kullanmaya Dikkat Edin

Mekan dekorasyonunda hakim olan renklerin  pastel ve sıcak tonlarda  seçilmesi, göz yoran renklere nazaran daha sakin ve dingin bir ambiyans yaratarak gelen müşterilere keyifli bir deneyim sunacak ve kendilerini son derece rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

Mekanı Aksesuarlar İle Zenginleştirin

Dekorasyonda kullanılan aksesuarlar, dışarıdan bakıldığında mekan hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla ipucu verir. Mekanın karakterini ortaya koyan da aslında bu ayrıntılardır. Bu nedenle iç dekorasyonunuzda konseptinize uygun ve dikkat çekici objeleri bol bol kullanmaktan çekinmeyin.

Zemin Malzemesi Seçimi Önemli

Mekanın daha geniş ve ferah gözükmesi için zeminin mümkün olduğunca sade ve mat tutulması gerekmektedir. Dekorasyona ve duvar renklerine uygun mat bir parke oldukça elegan duracaktır. Eğer zemin döşemesine farklı bir dokunuş katılmak isteniyorsa, bu tarz bir parke  pastel tonlarda seramikler ile kombinlenebilir.

Avize ve Abajurlar Mekanın Havasını Değiştirir

Avize ve abajurlar mekana tarz katmanın en kısa yoludur. Gösterişli bir avize, zarif bir lambader ya da yaratıcı, çılgın bir aydınlatma fikri mekanın albenisini birkaç basamak birden yükseltecektir.

İç Mekanda Bitki Kullanmaktan Çekinmeyin

Tazelik hissi veren ve ferahlığıyla insanlara ilham kaynağı olan bir mekan için canlı bitkiler kesinlikle mükemmel seçeneklerdir. İnsanların kafenizi sık sık ziyaret etmesi için bir bahane yaratmak istiyorsanız, mekanınızı yeşilin huzur veren tonlarına gözünüz kapalı emanet edebilirsiniz.

Göz Alıcı Bar Tasarımları

Bir kafe,  müşterilerinden dekorasyon konusundaki en büyük notu şüphesiz bar tasarımıyla alır. Önemli bir alan kaplayan bar bölümü şık, dikkat çekici ve kaliteli bir tasarımla mekanı cazibesini son derece yükseltebilir. Aynı şekilde müşteriler mekanın kalite notunu değerlendirirken de bar tasarımını dikkate alacaklardır. Bu nedenle bar bölümünün son derece dekoratif,zevkli  ve masraftan kaçınılmamış olması gerekir.

Duvarlar Boş Kalmasın

Dekorasyonu tamamlayan en önemli unsur  kafenizin duvarlarını süsyelecek tablolar, duvar resimleri, orijinal duvar kağıtları veya hoş duvar aksesuarlarıdır. Boş duvarlar mekanda tamamlanmamışlık hissi yaratabilir. Mekan dekorasyonunda yaratıcılığınızı konuşturmak için ise duvarlar son derece uygun alanlardır.

Küçük Detayları Gözden Kaçırmayın

Duvarlar, raflar, masaların üzeri gibi kafeninizin dört bir yanına serpiştireceğiniz dekoratif detaylar küçük gibi görünseler de etkileri bir o kadar büyüktür. Bu hoş detayları atlamayarak müşterilerinizin kalbini fethedin.

Koltuk ve Sandalye Seçimlerine Dikkat

Kafe

Mekandaki koltuk ve sandalyelerin  dekorasyona uygunluğu kadar rahat olması da büyük önem taşımaktadır. Gittiği kafedeki oturma deneyimi müşterinin tercihlerini  son derece etkilemektedir. Otururken ve yemek yerken rahatsız hissettiği bir mekan tabii ki kişinin ilk tercihi olmuyor. Bu nedenle tercih edilen oturma gruplarının konforlu olmasına dikkat edilmelidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap