İnstagram ile meditasyon

Kadinca Özel- Meditasyon

Onlarca fotoğraf çekiyoruz ve artık sosyal medya ile çektiğimiz fotoğrafları başka insanlara ulaştırmak ve paylaşmak çok kolay. Peki Instagram’ı kullanarak birkaç dakikalığına da olsa zihnimizi boşaltmak mümkün mü?

Bir fotoğraf bazen onlarca sözcükten bile daha fazla şey anlatır öyle değil mi? Bu yüzden fotoğraf çeker ve saklarız. Ve bu yüzden fotoğraf çekilirken güleriz. Mutlu olduğumuz anları biriktirmek için. İşte size geçmişinizden bir kare ile zihninizi boşaltmanın yolu:

– Önce oturacak rahat bir yer bulun. Dikkatinizin oturma biçimine odaklanmasına gerek olmayacak bir yer olması yeterli .
Instagram’da meditasyon için rastgele bir fotoğraf seçin. Eskilerden ve bakmadan seçerseniz daha ilginç olacaktır.
– Bir dakika boyunca fotoğrafa bakın. İlk anlar daha çok fotoğrafın ortasına bakın ve renklere şekillere dikkatinizi verin. Daha sonra ise bırakın gözleriniz istediği noktaya odaklansın.- Gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın.
– Fotoğrafı çektiğiniz anı hatırlayın. Nerede, kiminle ve ne zamandı.
Hava nasıldı? Hangi ayakkabıları giymiştiniz? Aklınızda hangi koku kalmış. Nereye gidiyordunuz? O akşam ne yapmıştınız? Ayrıntıları düşünün.
– Ardından hangi görüntüler geleceğini gözlemleyin. Nasıl ve neden acaba? Şimdi o fotoğraf size neler hissettiriyor?
– Gözlerinizi kapatın. Yumuşak, uzun ve derin nefesler alın.
– En son derin nefesi aldıktan sonra nefesinizi verirken gözlerinizi açın.
– Şimdi fotoğrafa tekrar bakın. Hissettiklerinizde bir değişme var mı?

Bunu sadece Instagram ile değil herhangi başka bir sosyal medya sitesine yüklediğiniz fotoğrafla da yapabilirsiniz. Dünyayı nasıl gördüğünüz ve onun size nasıl geri döndüğünü fark etmek açısından ilginç bir deneyim olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap