Kraliyet düğünü: Prens Harry ile Meghan Markle evleniyor

Prens Harry ve Meghan Markle  evleniyor! İngiltere’de yılın düğünü için geri sayım tamamlandı. Prens Harry ve Meghan Markle bugün Windsor’daki St George Şapeli’nde dünya evine giriyor.

Düğün töreni öncesi Kraliçe Elizabeth, çifte vereceği yeni unvanları açıkladı. Bundan böyle Prens Harry Sussex Dükü, müstakbel eşi Meghan Markle da Sussex Düşesi olacak.

2500 kişi davetli

Şapelde nikahı kıyılacak olan çift, ardından atlı arabayla Windsor sokaklarında dolaşacak. Çift halkı selamladıktan sonra Windsor Şatosu’ndaki St George Salonu’na gelecek.

Gün boyunca devam edecek olan düğüne yaklaşık 2500 kişi davet edilirken, Markle’ın babası ise düğüne katılmıyor. Thomas Markle’ın düğüne katılacağı açıklanmış ancak daha sonra bir fotoğrafçıya düğüne hazırlanma sırasında çekildiği söylenen mizansen pozlar verdiğinin ortaya çıkmasının ardından katılmama kararı aldığı bildirilmişti. Skandalın ardından kalp ameliyatı olduğu açıklanan Markle’ın tedavisinin sürdüğü belirtiliyor.

Son bekar gecesini arkadaşlarıyla geçirdi

Markle’ın annesi Doria Ragland ise geçtiğimiz günlerde İngiltere’ye gelerek Kraliçe Elizabeth ve kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle tanıştı.

Markle, düğünden önceki son gecesini Buckinghamshire’daki lüks Cliveden House Oteli’nde annesi ve yakın arkadaşlarıyla birlikte geçirdi. Prens Harry ise ağabeyi Cambridge Dükü Prens William ile birlikte Ascot’ta bulunan Coworth Park otelinde kaldı.

Düğün heyecanı günler öncesinden başlarken, binlerce kişi Windsor’a gelerek çadırlarıyla kamp kurdu. Bu sabah saatlerinden itibaren ise 100 bin kişinin düğün için bölgeye geldiği belirtiliyor.

Windsor Kalesi’nde hazırlık

Windsor Şatosu’nun mutfağında hummalı bir hazırlık sürüyor. Amerikan AP ajansına konuşan Kraliyet şef aşçısı Mark Flanagan, yemeklerin büyük bölümünün mevsim ürünlerinden yapılacağını ve Kraliçe II. Elizabeth’in sahibi olduğu tarlalarda yetiştirilen mahsullerin bolca kullanılacağını söyledi. Prens Harry ve müstakbel eşi Markle da düğünden önce mönüdeki yemekleri tattı. Nikahtan birkaç gün önce sunulacak yemeklerin hazırlanmasına Windsor Kalesi’ndeki kraliyet mutfaklarında başlanacak.

 

Hatıra parası basıldı

Kraliyet düğününü kutlamak için yeni 5 poundluk hatıra paralar bastırıldı. Üstlerinde Prens Harry ve Meghan Markle’ın çiftin birbirlerinin gözlerine sevgiyle bakan bir tasvir olan hatıra paralar gümüş, bakır ve nikelden oluşuyor. Tasarım, Royal Mint’in Sikke Tasarım ekibinin bir üyesi olan Jody Clark tarafından oluşturuldu.

 

Meghan Markle’ın gelinliği

36 yaşındaki yeni düşesin düğünde İngiliz tasarımcı Ralph & Russo’ya sipariş ettiği 100 bin sterlin (580 bin TL) değerindeki gelinliği giyeceği kraliyet ve moda endüstrisi kaynakları tarafından açıklandı. Windsor Şatosu’ndaki St George’s Kilisesi’nde yapılacak olan düğün, Markle’ın ailesinden kimlerin katılacağı, kimlerin katılmayacağı konusuyla hep gündemde kaldı.

ABD’li ünlü sunucu Oprah Winfrey de davetliler arasında.

Meghan Markle’ın ablası davet edilmemiş

Markle’ın 2500 davetli arasında akrabalarına yer vermediği ortaya çıktı, Markle’ın 52 yaşındaki ablası Samantha Markle’ı davet edilmemesi üzerine isyan etti. Samantha Markle Twitter’dan, “Bu saygısız ve insancıllıktan uzak bir şey. Eğer 2000 yabancı davet ediliyorsa Markle’lar da davet edilmeli” şeklinde not düştü. Abla Markle, “Amcamız, ağabeyi, ben, 30 yıllık arkadaşı, yeğenleri. Yakınlık önemli değil. Aile ailedir!” yorumunu yazdı.

Düzmece olduğu anlaşılan fotoğraflarla ilgili Meghan Markle’ın üvey ablası Samantha Grant’tan itiraf niteliğinde açıklama geldi. Samantha Grant, katıldığı bir televizyon programında, “Tamamen ben suçluyum” dedi. “Dünyanın sizin ne kadar sağlıklı tercihler yaptığınızdan haberi olmuyor. Sizi sebze ya da su alırken fotoğraflamıyorlar. Olabildiğince kötü şekilde çekiyorlar. Ben de babama dünyaya ne kadar formda olduğunu ve ne kadar sağlıklı olduğunu göstermen lazım dedim” şeklinde konuşan abla Grant, bu gerekçelerle babasına kurgulanmış bir çekim yaptırmayı önerdiğini söyledi.

 

“Dünyanın sizin ne kadar sağlıklı tercihler yaptığınızdan haberi olmuyor. Sizi sebze ya da su alırken fotoğraflamıyorlar. Olabildiğince kötü şekilde çekiyorlar. Ben de babama dünyaya ne kadar formda olduğunu ve ne kadar sağlıklı olduğunu göstermen lazım dedim” şeklinde konuşan abla Grant, bu gerekçelerle babasına kurgulanmış bir çekim yaptırmayı önerdiğini söyledi.

Kensington Sarayı’ndan davetli açıklaması

Markle’ın düğününe anne ve babasının katılıp katılmayacağı merak konusuyken Kensington Sarayı, Meghan Markle’ın ağabeyinin, babasının davetli olmadığı iddiasından kısa süre sonra konuya açıklık getirdi. Markle’ın annesi Doria Ragland ile babası Thomas Markle’ın düğünde bulunacağı ve babasının St. George’s Şapeli’ndeki nikahta kızının yanında yürüyeceği belirtildi.

Saraydan yapılan açıklamada, “Bayan Markle anne ve babasının bu önemli ve mutlu olayda yanında olmasından dolayı memnun” ifadesine yer verildi. Bu açıklamanın, Meghan Markle’ın ağabeyi Tom Markle Jr’ın bir gazetede yayınlanan, babasının düğüne davetli olmadığını anlatan açık mektubundan kısa süre sonra olması dikkat çekti.

Babasına düzenbazlık suçlaması

ABD’li oyuncunun babası Thomas Markle’ın gizlice çekildiği söylenen fotoğraflarının, aslında anlaşmalı çekildiğinin anlaşılmasıyla düğünden hemen önce bir skandal patlak verdi. Baba Thomas Markle’ın gizlice çekildiği iddiasıyla kısa süre önce basına yansıyan fotoğraflarının, aslında fotoğrafları çeken kişi ve baba Markle’ın işbirliğiyle çekildiği ortaya çıkmıştı. Fotoğraflarda Meksika’da yaşayan Thomas Markle, kızının düğünüyle ilgili haberleri okurken, takım elbisesi için ölçü aldırırken ve spor yaparken görülüyordu. Ancak güvenlik kameralarından, bu fotoğrafları çekip hayli yüklü bir meblaya basına satan Jeff Ryner ile baba Thomas Markle’ın birlikte olduğu ortaya çıkmıştı.

Çizgi romanları yapıldı

Çiftin aşk hikayesi, çizgi roman haline getirildi. Kasım ayındaki nişanlarından sonra gündemden düşmeyen çiftin anlatıldığı ‘Kraliyet Mensupları: Prens Harry ve Meghan Markle’ adlı çizgi roman üç farklı versiyonuyla mevcut. Çizgi romanda ikilinin nasıl tanıştığı, Prens Harry’nin askeri kariyerini de içeren yaşantısı, Meghan Markle’ın melez aile geçmişi, önceki boşanması ve oyunculuk kariyeri, Prens Harry’nin annesi Prenses Diana’nın ölümü yer alıyor.

Film oldular

Çiftin aşkı sadece çizgi roman değil, filme de konu oldu. Harry & Meghan: A Royal Romance adlı film, 13 Mayıs’ta TV’de gösterildi. Filmde Meghan Markle’ı Parisa Fitz-Henley, Prens Harry’yi ise Murray Fraser canlandırdı.

Hayatını anlatan belgesel film de çekildi

Meghan Markle’ın hayatını anlatan bir de belgesel film hazırlandı. Amerikalı bir Yahudi olarak İngiliz kraliyet ailesine katılıp İngiliz Monarşisi’nin soyunu değiştirecek olan Markle’ın belgeselinde üvey kardeşi Samantha, gazeteci ve sunucu Piers Morgan, Prenses Diana’nın eski hizmetkarı Paul Burrell ile Kraliçe II. Elizabeth’in eski basın sekreteri Dickie Arbiter’le röportajlar yer aldı.

Prens Harry ve Prens William kapı komşusu olacaklar

Çift, Prens William ve Kate Middleton’ın ikamet ettiği Kensington Sarayı’nda bulunan 21 odalı dairede yaşayacak. Binanın restorasyon çalışmalarına Prens Harry ve Markle’ın nişanlandıklarını ilan ettikleri geçen kasım ayında başlandı. Prens William ve Cambridge Düşesi’nin yaşadığı ve “Apartment 1” ile aynı bahçeyi paylaşan “Apartment 1A”, basına kapılarını ABD Başkanı Barrack Obama ve eşi Michelle Obama’nın ziyareti esnasında açmıştı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap