Yoga ne değildir?

meditation yoga nedir

Özetle yoga bireye bütünsel yaklaşır ve beden, zihin, ruh arasındaki uyumu sağlamanız konusunda size yol gösterir o yolu nasıl geçeceğimiz ise tamamiyle bizimle ilgilidir.

Yoga yapıyor musun soruma ‘ayben gülerim’ diye cevap verenlerin çoğunlukta olduğu kitleye bu yazı.

Hocam şimdi siz yoga yapıyorsunuz ya bacaklarınızı boynunuzdan geçirip ellerinizin üzerinde durabiliyor musunuz?

Şimdi bağdaş kurarken havalanıp uçabiliyor musunuz?

Böyle gözleri kapatın ommmmmm deyince tüm dertlerimizden kurtuluyor muyuz?

Hani tam 2. Haftadır yoga yapıyorum dertlerimden kurtulamadım hala ?

Buna benzer bi dolu soru ile karşılaşıyorum .

Bir kesmin yoga ve meditasyonla Cem Yılmaz’ın sevgi içimizde espirisi ile ve Recep İvedik’le tanıması ile biraz olsun bağlantısı var , çünkü Yoga diyince verilen tepkiler Recep İvedik in filmde yoga hocasına verdiği tepkilerle çok benzer.

Yoga iri kaslı olmanızı desteklemez belki ama yoga uygulamaları ağırlık çalıştıkça kısalan kaslarınızı uzatır yada stres anlarında, masa başında geçen hareketsiz zamanlarda ihtiyacınız olan esnekliği sağlar, iskelet sisteminizi dengeleyerek güçlü bir fiziksel yapıya sahip olmanızı sağlar.

Türkiye şartlarında kadınların daha çok ilgi gösterdiği yoga herkes için uygun bir felsefedir.

Güçlü kuvvetli ve dengeli olmanızı destekleyen Yoga hem kadınlar icin hem erkekler için idealdir. Çünkü güç,denge, esneklik herkesin ihtiyacı .

YOGA BİR SPOR DEĞİLDİR

Asana adı ile anılan yoga duruşları yoga felsefesinin içerisindeki basamaklardan sadece biridir.

Bir spor dalının sağladığı faydaları sizi aktif, canlı, dengeli tutarak Yoga da sağlar.

Dilerseniz felsefesini öğrenin dilerseniz sadece fiziksel faydasına yönelin bu sizin seçiminiz.

yoga bir spor değildir
yoga bir spor değildir

YOGA DÜŞÜNDÜNÜZÜN AKSİNE SADECE REFAH DÜZEYİ YÜKSEK OLANLARIN YAPTIĞI BİRŞEY DEĞİLDİR

Cem Yılmaz ın sevgi içimizde stand up espirisini bilmeyen yoktur.

Konu yoga kursudur ve kursa girmeden 400 tl ödenmiştir.

  • -sevgi nedir?
  • +sevgi içimizde.
  • -8000 km yol geldim lan ben içimde mi geldim bunu?
  • hayırdır havalimanında x-rayde de çıkmadı.
  • -mutluluk nedir?
  • +mutluluk içimizde
  • -dünya barışı?
  • -hepsi içimizde.
  • +baba 400ü verdik kdvsi?
  • -içinde içinde. 😊

Sırf bu espiri ile yogadan uzak duran büyük bir kesim mevcut

Espiri komik Cem Yılmaz sa eğlenceli lakin Yoga arayış içinde olan insanların sorularına yanıt verebilen bir felsefedir, birçok insanın yaşamının daha huzurlu, bedeninin daha sağlıklı olmasında fayda sağlayan Doğu nun bu felsefesi, Batı nın da ilgisini geçte olsa zamanla çekmiştir. Ve çoğu şeyde olduğu gibi kapitalist sistemin eline geçmiş ve üzerinde iyi paralar kazanılan umut tacirliği pazarına dönmüştür , ama bu yoganın değil içerisinde yaşadığımız sistemin bir getirisidir.

Kendinize uygun zamanı yaratıp doğru eğitmeni bulabildiğiniz taktirde yoganın sadece Etiler Bebek Nişantaşı’nda yaşayan kişiler için değil kendini tanımak için çaba harcayan insanlar için olduğunu anlayacaksınız.

YOGA HASTALIKLARIN İYİLEŞMESİ YADA BİR MUCİZELER BÜTÜNÜ DEĞİLDİR

Yoga sayesinde hayatınızda ciddi değişiklikler olacaktır ama bu değişikliği yapan sizsiniz yoga değil. Siz isterseniz ve farkında olursanız yoganın yardımı ile bunu yapabilirsiniz. Yoga yaparsan hastalıklarından kurtulursun, mutlu huzurlu olursun, hayatını yeni baştan kurarsın gibi sözlere inanmayın. Bu farkındalığı kazanacak ve hayatınıza davet edecek kişi sizsiniz . Yoga felsefesi size yol gösterecektir.

Ayrıca bilinçaltı duyguları sadece beyinde değil bağ dokuları arasında da sıkışır. Asana adı verilen yoga hareketlerini düzenli gerçekleştirmenin sonucu bağ dokusu arasında sıkışmış duygularla yüzleşmemiz de olasıdır. Bu süreci doğru kontrol etmekse yine size düşmektedir.

ESNEK DEĞİLİM YOGA YAPAMAM

Yoga sizin kilonuzla, esnek olup olmamanızla, fit olup olmamanızla ilgilenmez. Yoga herkes içindir, akrobatik hareketler yapmanıza gerek yok bedenini tanımayı sınırlarını tanımayı ve yapabileceğimiz en iyisini yapmaya çalışıyoruz , rekabet etmiyoruz, kimse ile yarışmıyoruz. Ayrıca akrobasi yapmak isteyenler yoga duruşlarını akrobasi ile birleştiren acro yoga yı deneyebilirler.

Kilolarınız yoga yapmanıza engel değil siz pratik yaptıkça esnekliğiniz artacaktır.

Özetle yoga bireye bütünsel yaklaşır ve beden, zihin, ruh arasındaki uyumu sağlamanız konusunda size yol gösterir o yolu nasıl geçeceğimiz ise tamamiyle bizimle ilgilidir.

Namaste 🙏🏻

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Duygularımı uzun yazılarla ifade etmeyi, hafiflemeyi ve hafifletmeyi, kedileri, köpekleri , doğanın binbir rengini , denizin mavisini , fok balıklarıyla yüzmeyi , yaşanmış hikayeleri izlemeyi , dostlarla içilen kahvenin lezzetini, dünya lezzetlerini ve anne yemeklerini , sporun her türlüsünü ama en çokta pilatesi, dağlara tırmanmayı, yeni yerler görmeyi , gece denize girmeyi , canım istediği an dans etmeyi, babamı ozledıgımde Neşet Ertaş dinlemeyi , piyano sesi ile sakinleşmeyi, zamansız gelen süprizleri ve midemde uçuşan kelebeklerin yaşattığı o hissi hep çok sevdim .

Hayat deneyimlerimi ve almış olduğum eğitimleri yaşam şeklimle birleştirip , cevreme hem fiziken hem de ruhen hafifleten çözümler sunmak , başkalarının hayatlarındaki olumlu degısımlere katkı sağlamak ve bunlara tanık olmak en büyük mutluluğum

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap