Hamilelik Öncesi Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik, bir kadının hayatının en harika aşamalarından biridir. Bebek için planlar ve hayaller sonsuzdur. Anne adayının odak noktası, haklı olarak, büyüyen fetüsün ihtiyaçları ve bakımı üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, bir kadının daha önce ağız sağlığı konusunda ne kadar titiz davranmış olursa olsun, hamile kalır kalmaz geri adım atması şaşırtıcı değildir. Bu arada sabah bulantıları ve mide reflüsü, çeşitli iştah açıcı yiyecekler için istek ve uygun olmayan temizlik alışkanlıkları, toplu olarak ağız sağlığınızı bozmak için hareket eder. Bu nedenle, hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için kadınların diş sağlığı hakkında dikkat etmeleri çok önemlidir.

diş sağlığı

Hamileliğin Ağız Sağlığı Komplikasyonları

Sabah Rahatsızlığı

Sabah bulantısı, artan hormon seviyeleri ve bunun sonucunda vücuttaki metabolik değişikliklerle ilgilidir. Sabah bulantısının bebeğe veya annenin vücuduna zarar vermemesine rağmen diş sağlığı üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Araştırmalara göre, kadınların % 50’den fazlası genellikle ilk üç aylık dönemde sabah bulantısı yaşıyor. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen ancak en çok sabahları görülen bulantı ve kusma ile karakterizedir. Ağız boşluğuna tekrarlanan mide asidi akışı diş minesinin yumuşamasına neden olabilir. Kalıcı maruz kalma, diş çürümesine ve hassasiyete neden olabilir. Yumuşatılmış diş minesinin aşınması riski yüksek olduğundan kusmadan hemen sonra fırçalama yapılmamalıdır.

Gebelikte Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, diş etlerinin şiş, kırmızı, hassas ve iltihaplı hale geldiği bir durumdur. Bu, ağız boşluğunda oluşan plak ve bakteri nedeniyle olur. Diş eti iltihabından kötü ağız hijyeni ve yetersiz temizlik sorumludur. Ayrıca hamilelik, plak ve bakterilere karşı bağışıklık tepkisini yükselten progesteron dahil olmak üzere bir dizi hormon getirir.

Diş eti iltihabı, gebeliğin en sık görülen diş rahatsızlığıdır ve kadınların % 75’i ona yem olur. İkinci ve üçüncü trimesterde bile derinlemesine temizlik önerilir. Durum tedavi edilmezse, periodontite yol açabilir. Bu, diş etlerinin dişlerden çekildiği ve daha fazla bakteri birikip doğrudan enfeksiyona yol açabileceği cepler oluşturduğu gelişmiş bir periodontal durumdur. Bu durum antibiyotik ve hatta cerrahi bir prosedür gerektirebilir.

Hamile kadınlar diş sağlığını korumak için mümkün olan her şeyi yapmalıdır. Bu, iyi bir oral rejim, diş fırçalama ve diş ipi kullanma anlamına gelir. Hamileliğin başlangıcından itibaren düzenli diş hekimi ziyaretleri ve temizlik, iyi ağız hijyeni, şeker, asit ve benzerlerinden kaçınmak diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik Sırasında Ağız Bakımı

Annenin Ağız Sağlığı Bebeği Etkiler

Yeni doğmuş bir bebeğin genel sağlığı, annenin genel sağlığına bağlıdır. Diyabetik bir annenin fetüsünün hastalıktan olumsuz etkilenmemesi için çok özen göstermesi gibi, uygun ağız bakımına da öncelik vermelidir.

Kötü ağız hijyeni, ağzın bakteriler tarafından istila edilmesine neden olur. İhmal edersek plak dişlerde tartar olarak birikir. Bu, ağız kokusu, şiş ve kırmızı diş etleri ile başlar. Bu aşamada uygun bakım, onu etkili bir şekilde durdurabilir.

Hamilelik Sırasında Ağız Sağlığı İçin Planlama

Hamilelik planlaması, ağız sağlığını korumaya yönelik planları içermelidir. Diş hekimine yaptığınız ziyaretler, hamileliği çevreleyen zaman diliminde tutarlı olmalıdır.

Diş hekiminize hamile kalma planlarınız hakkında bilgi vermeyi düşünün. Ve hamileliğinizi en erken aşamalarda ona bildirdiğinizden emin olun. Gebeliğin erken dönemlerinde daha yoğun tedavi gerektiren durumların üstesinden gelmek geç dönemlere kıyasla daha kolaydır.

Hamilelik sırasında uygun korumalı diş röntgenlerinin güvenli kabul edildiğini bilmek önemlidir. Ayrıca, reçete edilen herhangi bir ilacın hamilelikte güvenli olup olmadığını diş hekiminize sorduğunuzdan emin olun. Ağız alışkanlıklarınızın düzenli olarak temizlenmesi ve kontrolleri bir zorunluluktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap