Kanal Tedavisi

Dişler zaman içerisinde çürüyerek zarar görebilmektedir. Bu durumun sonucunda da diş özü yani pulpa zarar görerek neredeyse çekilme aşamasına kadar gelebilmektedir. Bu durum karşısında dişlerin yeniden kazandırılması adına kanal tedavisi yapılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde çekilme aşamasına kadar gelmiş olan dişler gerekli olan tedavilerden geçerek yeniden eski fonksiyonlarına dönebilmektedir. Bu noktada kanal tedavisi uygulamalarının gerçekleştirilmesi dişlerin gerek estetik gerek ise de fonksiyonel olarak eski durumlarına dönmeleri sağlanmaktadır. Bu uygulamaların temel esası hastalanmış ya da ölmüş olan pulpanın çıkarılarak bu alanda bulunan boşluğun temizlenmesi ve dolgu işlemlerin gerçekleştirilmesi adına genişletilerek gerekli dolgu işleminin yapılmasına dayanmaktadır. Eski zamanlarda bu duruma kadar gelmiş olan dişler çekilirken bu gün bu tedaviler uygulanarak dişler yeniden kazanılmaktadır.

Kanal Tedavisi Uygulamaları

Diş özü yani pulpanın hastalanması ya da ölmesi çatlak diş, derin çürük ve dişe gelen bir darbeden dolayı meydana gelebilmektedir. Pulpa enfeksiyon kaptığında ise gerekli olan tedavi yapılmadığında diş köklerinde, çenelerde ve dişleri çevreleyen kemiklerde ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu sorun se çene kemiğini eritmeye bile neden olabilmektedir. Bu sorunun ortadan kalkması adına kanal tedavisi uygulamaları yapılarak dişlerde meydana gelmiş olan bu sorunun giderilmesi sağlanmaktadır. Böylelikle de dişlerin yeniden hayata tutunmaları sağlanmaktadır.

Kanal tedavisi birkaç seans süreci boyunda gerçekleştirilmekte olan bir işlemdir. Bu uygulamalar için ilk olarak sorunlu olan dişte hastalanmış ya da ölmüş olan pulpa çıkarılmaktadır. Çıkarılan pulpa ardından meydana gelen boşlukta diş kökleri temizlenerek genişletilmekte ve gerekli olan dolgu için yer açılmaktadır. Kanal tedavisi yöntemi için birkaç seansta gerçekleşen bir işlem olduğundan dolayı meydana gelen boşluğa diğer seanslar öncesinde geçici dolgu yapılmaktadır. Diğer seanslarda bu geçici dolgu çıkartılarak yerine kalıcı dolgular yapıştırılmaktadır. Bu noktada dolgunun sağlam olması adına bazı durumlarda metal ve plastik çubuk da takılarak dolgunun daha sağlam olması sağlanmaktadır. Bu uygulamaların son adımlarında dişin doğal görünümlerine sahip olabilmeleri adına dişlerin üzerlerine kuron kaplaması yapılmaktadır. Böylelikle de dişler son hallerini almaktadırlar.

Kanal Tedavisi

Bu yöntem sayesinde onarılan dişler iyi bir teknikle gerçekleştirildiğinde bununla da birlikte ağız ve diş bakımına önem verildiğinde ömür boyu bile kullanılabilmektedir. Ancak bu noktada unutmamak gerekilen bir ayrıntı vardır. Kanal tedavisi süreci ardından dişlerde yeniden çürükler oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı da tedavi gerçekleştirildikten sonra kişilerin ağız ve diş bakımlarına son derecede önem vermeleri gerekmektedir. Ayrıca dişlerin canlılığına sebep olan pulpa yapısı artık olmadığından dolayı da dişlerde kırılganlık da artmaktadır. Dişlere yapılan kuronlarda bu durumunda göz önünde bulundurulması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap