Çene Cerrahisi İle Tedavi Yöntemleri

çene cerrahisi, çene cerrahisi uygulamaları, çene cerrahisi uzmanları, diş çekimleri, diş implantı

Çene cerrahisi ve ağış anabilim dalında yanak, dudak, dil, dişler, tükürük ve tükürük bezleri gibi yumuşak dokular incelendiği anabilim dalı olmaktadır. Çene ve çene eklemleri gibi tüm rahatsızlıkların incelenerek tedavi edildiği ve cerrahi yöntemlerin uygulandığı bilim dalı olmaktadır. Bu bilim dalında hizmet verilen birçok durum söz konusu olmaktadır. Bu uygulamalar;

 • İmplant tedavisi
 • Gömülü diş çekimleri
 • Eklem Tedavisi
 • Diş çekimleri olmaktadır.

Çene Cerrahisi İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksilmiş olan dişlerin gerek fonksiyon gerek ise de estetik olarak yeniden olmasını sağlamak adına diş implantı uygulamaları yapılmaktadır. Bunu sağlamak adına çene kemiğine Titanyum maddesinden yapılan yapay diş kökleri eklenmektedir. Teknolojinin oldukça ilerlemesi sonucunda bu uygulama da son derecede hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Farklı teknikler hastalara uygulanmakta olan bu yöntem eksikliklerin giderilmesini sağlamaktadır. Böylelikle de çürüyerek ya da kırılarak diş etini terk eden dişler yerine yeni dişler yapılmaktadır. Bu durum sayesinde de hastalar eksik olan yerlerde yeniden dişlerine kavuşarak hem fonksiyon hem de estetik olarak eski dişlerinin yerini dolduracak dişlere sahip olabilmektedirler.

Gömülü Diş Çekimleri

Bazı sebeplerden dolayı birtakım dişler diş etinde çeneye gömülü olarak kalabilmektedir. Bu durum da hastalara gerek estetik olarak gerek ise de fonksiyon olarak eksiklikler sağlayabilmektedir. Bunun yanında da gömülü dişler ağrı da yapabilmektedirler. Bu noktada çenede gömülü olan dişlerin çekilmeleri çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılmakta olan bir uygulamadır. Gömülü dişler genellikle de sonradan çıkan 20lik dişler olmaktadır. Bu dişler yine gömülü kaldıklarında zaman içerisinde diş etlerine ve diğer dişlere de zarar verebilmektedirler. Bu sebepten dolayı da gömülü dişlerin kesinlikle çekilmeleri gerekmektedir.

Eklem Tedavisi

Bazı kişilerin çene eklemlerinde birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Kişilerin eklemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar genellikle şu rahatsızlıklar olmaktadır;

 • Kulak çınlaması, halsizlik, baş dönmesi
 • Ağzı zor açma
 • Karamsarlık ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlar
 • Eklem sesleri
 • Eklem kütlemeleri
 • Ağzı zorlanarak açmak
 • Kas ağrıları ve kas hassasiyetleri
 • Esneme gibi durumlarda çenede şiddetli ağrı meydana gelmesi
 • Çene hareketlerini yapmakta zorlanma ve kısıtlanma
 • Çiğnemekte zorlanmak ve düzensiz çiğneme rahatsızlıkları olmaktadır.

Bu sorunları yaşayan hastalar için bazı durumlarda medikal tedaviler uygulanmaktadır. Çene cerrahisi uygulamaları arasından yine bu hastalara eklem içinin yıkanması uygulamaları da yapılabilmektedir. Bu uygulamalar yine uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidirler.

Diş Çekimleri

Çene cerrahisi söz konusu olduğunda en çok yapılan uygulamalardan bir tanesi de diş çekimleri olmaktadır. Genellikle klinik olarak çürümesi sebebiyle geri döndürülemeyecek kadar harap olmuş dişler çekilmektedir. Bazı durumlarda dişler protetik ve ortodontik tedaviler öncesinde de zorunlu olarak çekilebilmektedirler. Normal olan sıradan diş çekimleri genellikle yalnızca o bölgenin uyuşturulması ile birlikte çekilmektedirler. Ancak bazı durumlarda örneğin dişlerin aşırı derecede harap oldukları durumlarda genel olarak diğer dişlerin bulunduğu bölgeler de ağrıyacağından dolayı tüm çene uyuşturulabilmektedir. Yine çok üst düzey rahatsızlığın olduğu durumlarda da nadir de olsa hasta uyutularak da diş çekimleri gerçekleştirilebilmektedir.

Genel olarak bakıldığında birçok yönden dişlerde sağlık sorunları olabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında hastaların kesinlikle çene cerrahisi uzmanları ile görüşerek muayene olmaları ve gerekli tedavileri uygulamaları gerekmektedir. Aksi halde ufak bir mesele gibi görünen sorunlar zaman içerisinde büyüyerek içerisinden çıkılmayan bir durum haline gelebilmektedir. Bu noktada hastaların yapmaları gereken en önemli durum da senede en az iki defa bir diş doktoruna görünmek olmaktadır. Böylelikle sorunlar erken belirlenerek tedavileri de daha etkili olmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap