Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilenler…

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Burun, insan vücudunda nefes alma gibi hayati bir görevi ve beş duyudan birini, yani koku almayı sağlayan bir organ. Şekli ister hokka ister kanca gibi fark etmez burun, insan vücudunda bu denli kritik görevleri yerine getirmesini biliyor. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Peki, mükemmel koku alan ve solunumunuzu sağlayan kanca (ya da hokka) burnunuz aynı zamanda yüz güzelliğinizin büyük bir parçasını oluşturmuyor mu?

Kuşkusuz, şekilli bir burun yüz güzelliğinin en önemli ögelerinden biri; özellikle de kadınlarda. Vücudun dışarıya açılan kapısı burun, insan yüzüne bakıldığında neredeyse en fazla dikkat çeken organlardan biri. Dolayısıyla insanın burunda aradığı estetik kaygısı, genel geçer güzellik kavramının olmazsa olmazı.

Şekilli ve kusursuz bir buruna sahip olmanın, çoğu kadınının hayallerini süslediğini söylemek yanlış olmaz. İşte tam da bu yüzden, burun estetiği başlı başına mühim bir başlık.

Peki, bu denli yaygınlaşan ve artık merdiven altına kadar düşen burun estetiği ameliyatlarında, nelere dikkat etmeli? Kusursuz bir buruna sahip olmak mümkün mü? İşte, burun estetiği hakkında merak edilenler ve en çok sorulan sorular:

Burun estetiği nasıl gerçekleşir?

Hastanın burun yapısı detaylı bir şekilde incelenir. Hem hastanın isteği hem de doktorun uygun gördüğü burun şeklinde uzlaşılır. Bu süreçte, kişinin karakterine ve dışarıdan nasıl gözükmesini istediği (zarif ya da iddialı bir görünüm) gibi birçok farklı faktör baz alınır. Elbette bu değişikliklerin tıbbi olarak uygulanabilmesi oldukça önemlidir. Doktorun hassasiyetleri öncelikli olarak dikkate alınır.

Neye dikkat etmeli?

Eş dosttan duyulan ya da televizyonda anlatılan tedavi yöntemlerine inanmayın. Temeli ve dayanağı olmayan tedavi yöntemleri hastalar için oldukça sakıncalı olabilir. Ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonlar, ağrılı ve pahalı bir başka tedavi sürecine yol açabilir.

Hasta, burun estetiği ameliyatı sırasında çok acı çeker mi?

Burun estetiği operasyonları genel anestezi altında gerçekleştiğinden, ağrı ya da acı ameliyat süresince hissedilmez.

Burun estetiği ameliyatı anestezi altında mı gerçekleşir?

Operasyonda, genel anestezi genellikle bir ila dört saat sürer. Burun deliklerinden yapılan kesilerle, burun içindeki, burun ucu ve burun sırtındaki şekil bozuklukları rahatça düzeltilir. Hastadan hastaya değişebilecek durum olmakla beraber, burundaki kemik ve kıkırdak dokulara fazla hasar verilmeden değişiklikler yapılabilir. Ameliyat tamamlandığında, burun delikleri içine tampon, burun sırtına alçı atel yerleştirilir. Keza ameliyat sonrası şişlik, morarma olmasını önleyecek yeni teknikler de kullanılabilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde hasta, aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra yüzümde iz kalır mı?

Kullanılan tekniğe göre görünürde iz kalmayabilir. Günümüzde genellikle burun delikleri içinden kapalı burun estetiği yapıldığı için, iz kalma sorunu yaşanmaz.

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı geçirmek için ne yapmalı?

Estetik cerrah ile hastanın iletişimi önemlidir. Kişinin bu operasyondan neler beklediğini doktoruna doğru aktarması, doktorun da bu istekleri yerinde görerek, birlikte karar alınıp, ameliyat planlanmasının doğru yapılması gerekir. Hastalar solunum sorunlarını, kullandıkları ilaçları, alerjilerini, kanla ilgili hastalıklarını ve sigara alışkanlıklarını ameliyat öncesinde doktoruna bildirmelidir. Bu operasyonla ilgili endişeler ve beklentiler mutlaka daha önceden doktora aktarılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra hemen işe dönebilir miyim?

Çalışanlar bir hafta içinde işlerine geri dönebilir. Ancak ağır işlere dikkat edilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı sonuçlarını ne zaman gösterir?

Burnun yeni şeklini görmek için acele edilmemelidir. En iyi sonuç için altı ay kadar bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreçte burun güneş ışığından korunmalı, darbelere karşı önlem alınmalıdır. Gözlük kullanımı yerine lens tercih edilmelidir.

Burun ucu estetik ameliyatı nedir?

Burnunun yapısında her ne kadar büyük bir sorun olmasa da bazı kişiler sivri burun uçlarından rahatsız olur. Küt uçlu ya da geniş burunlar da buna dahil elbette. Burun ucu estetiğiyle bu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkün. Çoğunlukla “bulböz burun ucu” olan kişilere uygulanır.

Bulböz burun ucu nedir?

Büyük ve çıkık burunlulara denir. Burnun tam ucundaki bu tür sorunların, yüz görünümünde büyük pay sahibi olduğunu unutmamak gerek.

Peki, estetikle kusursuz bir burun elde edebilir miyim?

Bu sorunun cevabı “kusursuz” kelimesinden ne beklendiğine göre değişir. Ancak, beklentilerin çok da yüksek tutulmamasında fayda var. Ne de olsa burun estetiği, yüz şeklinizi baştan aşağıya değiştirmeyecek. Yepyeni bir görünüme bürüneceğinizi düşünmeyin. Bu ameliyat, eskiye kıyasla daha şekilli (ya da güzel) bir buruna sahip olmanızı sağlar. Yani yüzdeki estetik, görünümde burun merkezli bir düzeltme meydana getirir ama asimetrik bir burunu düzeltmez. Burun estetiği ameliyatından mucize beklemeyin. Doktorunuzla ameliyat öncesi gerçekçi bir konuşma geçirin. Ne istediğinizi açıkça ifade edin. Doktorunuzla iletişime önem verin.

Operasyon sonucundan tatmin olmadınız, bir kere daha estetik geçirmeli misiniz?

Elbette bu soruya cevabı doktorunuz ve siz vermelisiniz. Fakat estetikte tatminsizliği alışkanlık haline getirmek tehlikeli olabilir.

Vücut Algı Bozukluğu nedir?

Bilhassa burun estetiği ameliyatları sonrasında görülen, estetik operasyon sonucundan tatminsizlik; kişinin sürekli kendi bedeninden rahatsız olma durumu. Defalarca burun ameliyatı geçirmesine rağmen sonuçtan tatmin olmayan hastanın, doktorundan ısrarlı bir şekilde yeni bir operasyon istemesi. Bu kişiler çoğunlukla bir doktoru ikna edemezse, bir başka doktoru ikna etme yoluna başvurur, sonuç alana dek ısrarını sürdürür.

 Sitemizde yer alan bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi yerine geçmez. Size en iyi sonuçu alabilmeniz için bilgi verir. Kadınca Özel

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap