27 Mart Haftası’nda İzleyebileceğiniz Kadın Oyunları

27 Mart Dünya Tiyatro Günü bu sene de geldi çattı. Normalde her yıl birbirinden farklı şehirlerde, birbirinden farklı oyunlarla kutlanıyor. Ancak bu yıl, bu anlamlı günü pandemi dolayısıyla aynı coşkuyla kutlamak mümkün değil. Sahnelerin kapanmasıyla beraber birçok alternatif sahne, varlığını sürdürebilmek ve kapalı mekanda oyun izlemek konusunda çekinceleri olanlar için  ‘çevrimiçi gösterimler’ düzenlemeye başladı. Bilet fiyatları ise, tiyatro emekçileriyle dayanışma ve iş birliği yürütmek adına, kimi zaman seyircinin inisiyatifine sunulan fiyat politikaları belirlenerek yapılıyor. Ama gönül isterdi ki her yıl gibi bu yıl da 27 Mart’ta dünya çapında tüm gösterimler ücretsiz olsun. Böylelikle, belki de bir yıldır çalışma alanları ve koşulları ellerinden alınan tiyatro emekçilerine destek olmanın sırası bu yıl bizdedir. Çünkü tiyatro, biz varken güzel.

Sizler için, 27 Mart günü seyredebileceğiniz birkaç oyun derledik:

Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi

Sanatçının kendi hayat hikayesinden ve başından geçenlerden yola çıkarak sahneye konan “Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi” müzikli bir dans gösterisi. Üstelik, Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle 27 Mart akşamı çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşacak.

Usta oyuncu Nilgün Belgün’ün İçimdeki Kadın Aşk ve Komedi isimli kitabından sahneye uyarlanan oyunun konusu; sanatçının kendi yaşamından hareketle yola çıkıyor. Sanatçı; yaşadıklarını, başından geçenleri, hayatını, şarkılar ve danslar eşliğinde; kimi zaman güldürerek, ancak kimi zaman da hüzünlendirerek seyirciyle paylaşıyor.

“27 Mart 2021 Saat: 20:30”

27 Mart Haftası

Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda Online Fest: “Bellek”

Yalnızca oyuncuların değil, yazarların ve yönetmenlerin de kadın olduğu bir ekip düşünün. İşte bu aralar tam da ihtiyacımız olan türden bir dayanışma. Kadıköy Emek Tiyatrosu bu yıl  böyle anlamlı ve kolektif bir çalışmaya imza attı: “Bellek”; 5 farklı yazarın kaleminden, tek yönetmenin (Özge Erdem) rejisinden çıkan, her biri bünyesinde 2 kadın oyuncu barındıran 5 kısa oyun. “Uzakların Aynası”, “Onlar Burada”, “Kafamda Çıtırtılar”, “EYS” ve “Eller Ayaklar ve Kalpler”.

Unutulan geçmişlere, yitirilen belleklere iyi gelecek bir ilaç var mıdır? Aslında duyduk ki, bilim adamları bunun için bir ilaç keşfetmiş. Belki de bu ilaç hep vardı? Ve bu ilaç bazı kadınlarda yan etki göstermiş. Hep olduğu gibi…

Kim o ‘bazı’ kadınlar? Acaba ne anlatırlardı bize geçmişlerine dair? İşte bu beş kısa oyun, bu kayıtlı belgeleri önümüze seriyor.

Bellek, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde, 5 kısa oyunla evlerinize konuk olacak.

27 Mart Haftası

Evin Kokusu- Apartman Sahne

Evin Kokusu, İspanyol oyun yazarı Federico Garcia Lorca’nın bol kadınlı oyunu ‘Bernarda Alba’nın Evi’ metninden hareketle tek kişilik bir anlatıya dönüştürülmüş. Çünkü Lorca’nın Akdeniz iklimi taşıyan kadınları, zaten hiçbir zaman bize yabancı gelmedi. Hangi kadın biziz? Dul kalan bir anne mi, baskı gören bir genç kadın mı? Acaba baskı yapan taraftayız ancak bundan haberimiz mi yok? Kendimize bu soruyu sorma vakti çoktan geldi. Çünkü aslında hepimiz aynı evdeyiz.

Evin Kokusu, size, kendinizi evin neresinde konumlandırdığınızı hatırlatmaya geliyor.

Oyun, 27 mart 2021 Saat 16:00’da Kadıköy Apartman Sahne’de izlenebilir.  

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap