Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt tipiniz ne olursa olsun sizin de harika bir cilde sahip olmanız mümkün. Bu yüzden doğru bilinen yanlışlardan kaçınmanız gerekiyor. Düzenli ve bilinçli bakımla ipeksi bir cilde sahip olmak sizin elinizde.

YANLIŞ 1: Sabun kullanmak cildi kurutur.

Sabun kullanımı

Yüzü yıkamak, bütün cilt bakımı rutinlerinin en önemli adımını oluşturur. Gün içerisinde hava kirliliği gibi dış etkenler ve sebum (Yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) fazlası, gözeneklerini tıkayıp lekelere ve tahrişlere neden olabilir.

Bu nedenle doğru temizleme ürününü seçmek çok önemlidir. Cildini kurutan bir temizleyici, cildin koruyucu tabakasına zarar verirken; çok etkin olmayan bir temizleyici de sebum ve ölü hücreleri gerektiği gibi gidermeyerek yağlı bir görünüme sebep olur. Cilt bakımı uzmanlarına göre sabun, cilt temizliği için etkin ürünlerden biri olarak kabul ediliyor.

Çünkü hiçbir ürün, yağı ve kiri sabun kadar etkili bir biçimde temizleyemiyor. Klinik ortamda dermatologlar tarafından üretilen cilt sabunları, özel formülleri ile en hassastan yağlıya kadar bütün farklı cilt tiplerine uygun formüllerde üretilmektedir. Yumuşak köpükleri ile cildini normal sabun gibi kurutmamaktadır.

YANLIŞ 2: Cildi her gün losyon ile temizlemek çok da gerekli değil.

Kozmetik kremler

Cilt temizleme işlemi egzersiz yapmaya benzer. Arada bir yapmak yerine düzenli bir sistem oluşturmak, etkinliğini artırır. Dolayısıyla ideal olan, uygun bir ürünle cildini günde iki kez arındırmak. Cilt tipine uygun olarak kullanılan arındırıcı losyonlar, cildini ölü hücrelerden arındırarak gözeneklerini daraltmaya, güneşe bağlı lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Ve cildin kendini yenilemesini destekliyor.

YANLIŞ 3: Aynı ürünleri kullanmak cildi bu ürünlere alıştırır ve etkinliğini kaybeder.

cilt bakımı
cilt bakımı

Her ne kadar cildin zamana, iklime ve yaşam tarzına bağlı olarak değişiklikler gösterse de cilt bakım sistemin etkinliğini yitirmez. Tek yapmanız gereken, uyguladığınız sistemi değiştirmek yerine, bu değişikliklere uygun formüldeki ürünleri kullanmaya başlamak. Bunun için de her mevsim değişiminde bir cilt uzmanına danışarak cildinizin ihtiyaçlarını anlayın ve bu ihtiyaçlara uygun ürünleri uzmanla birlikte seçin.

YANLIŞ 4: Cilt temizleyici ile göz makyajı da temizlenebilir.

Kozmetik makyaj ürünleri

Bazı ürünlerin formülü, bir göz makyajı temizleyicisi kullanımına gerek kalmayacak şekilde hazırlanmıştır. Ama bu şekilde olmayan bir ürün kullanıyorsanız, ayrıca bir göz makyajı temizleyicisi edinmelisiniz. Aksi halde göz çevreniz zarar görür.

YANLIŞ 5: Karma ve yağlı ciltlerin nemlendirilmeye ihtiyacı yoktur.

Cilt Bakımı

Tüm cilt tipleri nemlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Ancak önemli olan, cilde uygun nemlendirme formülünü bulmak. Cilt çok nem ve yağ kaybederse nemi azalıyor, gücünü yitiriyor. Fazla sebum salgısı oluşursa da yağlı ve lekeli bir görünüme bürünebiliyor. Her cilt tipine uygun formüldeki nemlendirici losyonlar, cildin nem ihtiyacını en sağlıklı şekilde karşılama imkanı veriyor. Düzenli kullanıldığında losyonlar özel formülleri ile cildin nem ve yağ dengesini yeniden yapılandırıyor.

YANLIŞ 6: Gece cilde bir şey sürülmezse cilt nefes alabilir.

Bazı cilt bakımı uzmanlarına göre gece cildini temizledikten sonra başka bir ürün sürmezsen, cildin kendi nem dengesini bulur. Ancak şunu da unutmamak gerek ki; geceleri cildin kendini yenilemesi için uygun bir zamandır. Bu zamandan faydalanmak iyi olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap