Kadınlara şiddete yönelik hak temelli bilgilendirici içerik sunan Kadın Hakları Bilgi Platformu kuruldu.

Kadın hakları bilgi platformu

Kadınlara hakları ve şiddet gördüklerinde atılacak adımlar ile ilgili bilgi vermek amacıyla kurulan Kadın Hakları Bilgi Platformu, kadininhakki.com sitesi üzerinden yayına başladı. Platform, teknoloji alınında çalışan kadınların, insan hakları aktivistlerinin, avukatların, hukukçuların ve hukuk öğrencilerinin ortak çalışmasıyla ortaya çıktı ve şimdiden şiddet gören bir çok kadına ulaşmayı başardı.

“Eğer bekaretim bozulmadıysa, tecavüz edilmiş sayılır mıyım?” “Kocam şiddet uygulamıyor ki, sadece tokat atıyor” gibi sayısız beyanla karşılaşan ekip, kadınların şiddet gördüklerinin farkında olmadığını gözlemlemiş. Şiddet gördüğünün bilincinde olan kadının ise aklında birçok şüphe var: Şiddete ilişkin şikayetinde başvuracağı kurumların kendisini ciddiye alıp almayacağı, hangi mahkemeye gideceği veya maddi durumu yoksa ne yapacağı bunlardan bazıları. Bu içgörülerle, kadınların bilgi ihtiyacı tespitini yapıp, tespit ettikleri şikayetlere en etkili şekilde cevap vermek için de içerik stratejisi geliştirmişler. 

Kadınlara destek olmak için öncelikle şiddet gören kadınların beyanlarını baz alıyorlar: Kocam beni dövüyor, erkek kardeşim beni dövüyor, zorla evlendiriliyorum, kocam benimle konuşmuyor, kocam benimle ilgilenmiyor, tehditle cinsel ilişkiye girdi, tacize uğradım gibi şikayetleri bulunan kadınlara özel hukuki içerik ve yönlendirme oluşturuyorlar. Buna ek olarak, şiddet gören ancak henüz bunun farkındalığında olmayan kadınları da hedefliyorlar. “Kocam beni çok sever, o yüzden erkek doktora göndermez” gibi, şiddet içeren, ancak henüz yaşadığının adını koyamayan kadınlara yönelik de içerik oluşturuyorlar. Aynı zamanda duygusal şiddet nedir, fiziksel şiddet nedir, kadın hakları nelerdir gibi tanımları barındırıyorlar.

Platform bu söylemlere ağır hukuki terminoloji içermeyen, anlaşılır bir dille içerik ve yönlendirmeler hazırladı, ve gördüğü şiddet yüzünden arama yapan 500’den çok kadına ulaştı. Projenin sonraki aşamalarında diğer paydaşlarla işbirliği yaparak, bu içeriğin yaygınlaşmasını sağlamak istiyorlar. Platform katılmak isteyen herkese açık: Özellikle hukuki içerik oluşturma, kodlama, grafik tasarım, yaratıcı içerik oluşturma gibi alanlarda çalışmaya istekli ya da tecrübesi olan kişiler [email protected] adresi üzerinden grupla iletişime geçebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap