Süper Besinler

Sağlıklı besinlerle, hastalıklardan korunmak, daha fit olmak ve daha enerjik olmak mümkün. Yapmanız gereken tek şey beslenme planınızda onlara yer açmak. İşte içeriklerindeki mineral, vitamin ve antioksidanla vazgeçilmezleriniz arasında yer alması gereken süper besinler…

Probiyotik Yapısıyla Yoğurt

Probiyotik yapısıyla yoğurt, bağırsağı düzenleyen faydalı bakterileri güçlendirir, bağışıklığı destekler. İçeriğinde bulunan laktik asit, güçlü bir antioksidandır. Bu asit, yaşlanmaya bağlı ciltteki kırışıklık ve lekelenmeleri ortadan kaldırır. Kalsiyum açısından da zengin bir besin olan yoğurt, menopoz döneminde kadınların kurtarıcısıdır. Kemik erimesi riskini azaltır. Yoğurt, tiroit bezlerini de çalıştırır bu da guatr hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

Probiyotik Yapısıyla Yoğurt

Doğal Şifa Sarımsak

Doğal şifa olarak adlandırılan sarımsak vazgeçilmezlerinizden olsun. Eski zamanlarda ilaç yapımında da kullanılan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, sizi kış hastalıklarından korur. Kilo verme sürecini hızlandırdığı için diyet listelerinde yer alan sarımsak, saç sağlığına da iyi gelir. Saç dökülmesini azaltır. Tansiyon düşüren sarımsak, kramplar da savaşır. Ayrıca hazımsızlık ve kabızlık sorununun çözümü için de birebirdir.

Vitamin Depoları Brokoli ve Lahana

Sülforafan zengini brokoli ve lahanada bol miktarda posa/lif var. Düşük kalorili besinler olduklarından kilo kontrolüne yardımcı olurlar. İki besin sağlığımız için gerekli olan folik asit, C vitamini, K vitamini, kalsiyum, selenyumdan da zengin. Brokoli ve lahanayı suda haşlayarak ya da kızartarak değil, salata şeklinde tüketmeyi tercih edin. Salata şeklinde tüketmek istemiyorsanız da buharda pişirmeyi tercih edin.

Vitamin Depoları Brokoli ve Lahana

Bağışıklı Dostu Zerdeçal

Zerdeçal bağışıklık dostu bir besindir. Yapılan araştırmalar; zerdeçalın, baş-boyun, cilt, kalın bağırsak, idrar yolları, rahim ağzı, meme, mide, pankreas kanserlerine karşı etkisinin olabileceğini gösteriyor.

Balık ve Omega-3

Bol ve sık balık yiyiniz. Omega-3 yüklü balıklar bellek güçlendirmenize yardımcı olur. Balık aynı zamanda D vitamine ve kalsiyum kaynağıdır. Kemik erime ile savaşmanıza da yardımcı olur. Tuna balığı, beyin gelişimini güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Somon balığı da cilt kanseri riskini azaltır. Balıkları kızartmak yerine fırın ve ızgarada pişirin.

Antioksidan Nar

Kış meyvelerinden nar, doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerden biridir. Nar meyvesinin taneleri, çekirdeği ve suyu çok güçlü antioksidan içerir. Bol miktarda posa ile dolu olan nar, yüksek dozda C vitamini içerir. Narı sebze yemeği olarak veya salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Suyundan da faydalanabilirsiniz.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Ceviz

Ceviz tam bir vitamin deposu. Fındık, antepfıstığı ve bademden daha fazla omega-3, folik asit ve magnezyumu içeriyor. HDL kolesterolünü yükselten ceviz, kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını koruyor. Damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıkları için düzenli olarak ceviz tüketebilirsiniz. Cevizdeki omega-3 yağ asitleri uzun süre tokluk hissi sağlama özelliğine sahiptir. Bu nedenle diyetlerde vazgeçilmez ara öğünlerden biridir.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Ceviz

Kalp Dostu Avokado

Avokadonun içinde lütein, potasyum, magnezyum, B6, E ve C vitamini yer alıyor. Tekli doymamış yağlardan çok zengin olan bu meyve kalbi koruyor.

Kalp Dostu Avokado

C Vitamini Deyince Greyfurt-Portakal

Her ikisi de likopen mucizesi. Selülitle savaş da etkililer. İçeriklerindeki C vitamini sizi kış hastalıklarından korur.

Protein Zengini Kinoa

Kinoa, et, yoğurt, yumurta kadar protein zengini bir tahıl. Aynı zamanda omega-3 kaynağı ve posa zengini bir besin. Kolesterol, şeker ve tansiyon kontrolünde işe yarıyor. Ancak kalorisi yüksek, bu nedenle kinoayı salatalarınızda tüketebilirsiniz.

Folik Asit İçin Muz

Folik asit, B6 ve postasyum zengini. Kalp dostu olan muzun obeziteye karşı da koruyucu etkisi var.

Hindistancevizi Yağ Yakar

Hindistancevizinin yağ yakıcı özelliği olduğunu biliyor musunuz? Diyet yaparken hindistancevizini de listenize ekleyin. Üstelik yağ yakımında size yardımcı olurken, kalbinizi de koruyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap