Tacizi ortaya çıkaran elbise!

Taciz ülkemizde kadınların çok sık yaşadığı bir durum. Bir elbise düşünün tacizi ortaya çıkarıyor! Schweppes, yarattığı özel bir elbise sayesinde kadınların gece hayatı içerisinde isteklerinin dışında dokunuşlara ne kadar maruz kaldığını gösteriyor.

taciz

Gece dışarı çıkan bir kadın için hayat her zaman eğlenceli değil. Ülkemizde oldukça sık yaşandığı gibi Brezilya’da da gece kulüplerine giden kadınların %86’si tacize uğradığını belirtiyor. Zaman zaman sözle, zaman zaman da rahatsız edici dokunmalarla gerçekleşen bu tacizler; kadınlar için eğlencenin tadını kaçırabiliyor. Gece hayatını sahiplenme yolunda giden Schweppes de Brezilya’da özel bir elbise ile hazırladığı ilginç bir deneyle sayesinde konuyu gündeme taşıyor.

Reklam ajansı Ogilvy Brazil tarafından yaratılan proje için özel bir elbise hazırlanmış. Bu elbisenin üzerindeki sensörler giyene her dokunulduğunda bunu kayıt altına alıyor. Bu sayede bir kadının bir gecede kaç kez isteğinin dışında bir dokunuşa maruz kaldığını göstermeyi amaçlıyor.

Elbisenin işaret ettiği nahoş gerçekler

Elbise São Paulo’daki bir gece kulübüne giden 3 gönüllü tarafından giyilmiş. Elbisenin algıladığı dokunuşlar da Wi-Fi üzerinden gerçek zamanlı olarak bir kontrol merkezine veri olarak gönderilmiş. Sonuçlar ise üzücü ama şaşırtıcı değil. Luisa, Tatiana ve Juliana’nın bir gecede kendi istekleri dışında maruz kaldığı temas sayısı: 157. Yani bir saat içinde 40 kezden fazla.

Deneyin sonuçlarının yayınlandığı video, insanları kadınlara saygıyla, espri anlayışıyla, zekayla yaklaşmaya çağırıyor. Bu da Schweppes’in “Character Required” sloganına hayli manidar bir şekilde bağlanıyor. (Deniz Tan _ Bigumigu)

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap