5 Adımda keyifli ve kolay bir iş hayatı yaratın

İş hayatı bazen çok zorlayıcı olabiliyor. İstediğimiz sonuçları alabilmek, söylediklerimizin dinlenmesi, takdir edilmek, sevilmek, başarılı olmak ve hepsinden öte kaliteli bir hayata sahip olmak imkansız gibi görünebiliyor. Ancak koşulları iyileştirmek her zaman için mümkün. Gelin koşullarımızı iyileştirecek ve iş hayatınızda başarıya götürecek yollara bakalım…

 1. Hedef belirlemek

İş hayatınızda hedefinizin olmaması yaşamınızı tek düze ve sıkıcı kılabilir. Küçük veya büyük bir hedefinizin olması yaşamınızı daha keyifli hale getirebilir. İş hayatında ulaşmak istediğiniz kariyeri veya hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

Hedef belirlemek
Hedef belirlemek

İstediğiniz kariyerin veya hedefin sizi heyecanlandırması uygundur.  Heyecan duyduğunuz hedefleri gerçekleştirmek size daha kolay gelebilir, motivasyonunuzu arttırabilir ve alacağınız sonuçları olumlu etkileyebilir.

Hedeflerinize ulaşabileceğinize ve hak ettiğinize inanmanız, hedeflerinizi sizin için daha gerçekçi kılar. Gerçekçi olduğunu düşündüğünüz hedefler için yapacağınız planlar, göstereceğiniz eylemler daha gerçekçi olabilir ve motivasyonunuzu sürdürmek daha kolay olabilir.

İdeal hedef nasıl olur?

 • İdeal hedef, heyecan duyacağınız kadar ruhunuza uygun olur.
 • İdeal hedef, heyecan duyacağınız kadar büyük olur.
 • İdeal hedef, ulaşacağınıza inandığınız hedeftir.
 • İdeal hedef, hak ettiğinize inandığınız hedeftir.

Tiyo: Eğer bunlardan birisinde eksiklik hissediyorsanız hedefinizi tekrar gözden geçirmeniz uygun olur. ‘’İdeal hedefinizi belirlediğinizden emin olmak için sizi engelleyen veya kısıtlayan madde hangisi?’’ Bilinçli olarak bunu idrak etmeniz ve sonrasında bunu bilinçaltınızda dönüştürmeniz kolay ve keyifli bir iş hayatı ve kaliteli bir yaşam için atacağınız en sağlam adım olabilir.

Plan yapma

Plan yapmak, iş hayatınızı ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Hedeflerinize uygun, size mantıklı gelen bir plan yapmanız uygun olur. Sizi heyecanlandıracak kadar büyük ve ruhunuza uygun olan hedefiniz için yapacağınız plan uzun vadeli olabilir.

Plan Yapma
Plan Yapma

Hedefiniz uzun vadede gerçekleşecek bir hedef ise öncelikle bu hedefe ulaşacağınız yolu çizebilirsiniz. Sonrasında hedefinize ulaştıracak yolu parçalara bölebilirsiniz ve daha ufak hedefler belirleyebilirsiniz. Ufak hedeflerinize ulaştıracak küçük planlar yapabilirsiniz. Ufak hedeflerinize ulaştıkça, büyük hedefinize daha çok yaklaşabilirsiniz.

Hayat koşulları dinamiktir. Her an değişim ve dönüşüm gerçekleşmektedir. Planınız birçok değişkene bağlı olabilir. Planladığınız gibi gitmeyen durumlar olabilir. Bunları normal karşılayabilirsiniz ve esnek olabilirsiniz. Yeni koşullara uygun olan seçenekleri değerlendirebilir, planınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

İdeal plan nasıl olur?

 • İdeal plan, sizi hedefinize ulaştıracak olan plandır.
 • İdeal plan, uygulayabileceğiniz gerçeklikte olan plandır.
 • İdeal plan, hedefinize ulaştıracak yolda uygulayacağınız küçük planları içerebilir.
 • İdeal plan, esnek olması uygundur.

Tiyo:  Eğer hedefinize nasıl ulaşacağınızı veya nasıl plan yapacağınızı bilmiyorsanız; bu hedeflere ulaşan insanların yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgilerden faydalanarak size en uygun olan seçenekleri tercih edebilirsiniz. Birçok kişi, aynı hedefe farklı şekillerde ulaşabilir. Bu konuda tek bir doğru yoktur. Yaratıcılığınızı kullanmanız da harika bir seçenek olabilir. Gece yatmadan önce hedefinize ulaşmak için, yaratıcı güçten size en iyi fikirleri göndermesini isteyebilirsiniz.

Harekete geçme

Hedef belirledikten ve plan yaptıktan sonra harekete geçme zamanı gelmiş demektir. Evren hareketi sever, konuşmayı sever, düşünmeyi sever, coşkuyu sever. Hadi nasıl harekete geçeceğimize bakalım…

Harekete geç
Harekete geç

Evren konuşmayı ve düşünmeyi sever. Ulaşmak istediğiniz hedeflerin hayalini kurdukça ve bunları dile getirdikçe hedeflerinizin gerçekleşme enerjisini büyütebilirsiniz. Başkalarına söylediğiniz hedefleriniz, başkalarının düşüncesinde de yer bulur, hatta başkalarının konuşmalarında da yer bulabilir. Ne kadar çok düşünce ve konuşma enerjisi yaratılırsa, hedeflerinizin gerçekleşme enerjisi o kadar çok artabilir.

Evren coşkuyu sever ve destekleyecek fırsatları yaratmayı sever. Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan şeyleri uygun gördüğünüz herkesten isteyebilirsiniz. İnsanlar tahmin ettiğinizden daha anlayışlı ve yardımsever olabilir. Coşku frekansı, yaratım gücü yüksek bir duygudur. Sizinle birlikte çevrenizdekileri de etkileyecek güce sahiptir. İhtiyacınız olanı başkalarından isteyerek, hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Farklı olanaklar yaratmak, evrene hedeflerinizi daha hızlı gerçekleştirmesi için olasılıklarınızı arttırabilir.

Planlarınızı gerçekleştirmek için harekete geçmeniz gerekir. Eylemleriniz küçük veya büyük adımlar olabilir. Hazır olduğunuz şekilde harekete geçebilirsiniz. Önemli olan harekete geçmektir.

Planlarınızı uygularken doğru yolda olduğunuzu ve hedefinize doğru ilerlediğinizi kontrol edebilirsiniz. Sizi hedefinize ulaştırmayacak eylemler, hedefinizden uzaklaşmanıza sebep olabilir, süreci sizin için zorlaştırabilir.

İdeal harekete geçme nasıl olur?

 • İdeal harekete geçme, hedeflerinizi başkalarına söylemeye başlayarak olur.
 • İdeal harekete geçme, ihtiyacınız olan şeyleri isteyerek olur.
 • İdeal harekete geçme, planlarınızı uygulamaya koyarak olur.
 • İdeal harekete geçme, doğru yolda olduğunuzu kontrol ederek olur.

Tiyo: Harekete geçmenizi engelleyen durumlar var ise öncelikle bunların ne olduğunu tespit edebilirsiniz. Sonrasında arzuladığınız hedefe ulaşmak için gerçekten bunların bir engel olup olmadığını düşünebilirsiniz. Hedefinize ulaştığınızda hissedeceğiniz coşkuyu hayal edebilir, hayatınızda başarılı olduğunuz anları hatırlayabilirsiniz. Halen bilinçli olarak idrak ettiğiniz engeller olduğunu hissediyorsanız, bunları bilinçaltınızda dönüştürebilirsiniz.

 1. Motive olmak

Motive olmak, iş hayatınızı yaşanır kılar, yaşam kalitenizi arttırır.  Motivasyonunuz yoksa ne yaparsanız yapın sonuç alamayabilirsiniz. Harekete geçmenize ve çaba sarf etmenize rağmen sonuç almıyor iseniz, sebebi motivasyon eksikliğiniz olabilir.

Motive Olmak
Motive Olmak

Hedefiniz, sizin için ne kadar çekici ise motivasyonunuz o kadar yüksek olabilir. Hedefinize ulaşmak için sarf edeceğiniz zaman ve emekten daha değerli bir hedef seçmeye önem verebilirsiniz.

Motive olmayı devam ettirmek için olumlu olana odaklanabilirsiniz. Yaşam içerisinde çeşitli aksaklıklar çıkabilir, her şey mükemmel bir şekilde ilerlemeyebilir. Ancak siz aksaklıklar içerisindeki olumlu tarafları görebilirseniz ve aksaklıklardan aldığınız derslere odaklanırsanız hep daha iyiye gitme şansını yakalayabilirsiniz. Bazen aksaklıklar, ileriki yaşamınızı olumlu etkileyen sonuçlar doğurabilir.

Motivasyonunuzu arttıracak durumlardan birisi de başarıyı takdir etmektir. Kendinizin ve başkalarının, küçük veya büyük tüm başarıların’dan takdir edebilir hatta ödüllendirebilirsiniz. Takdir etmek ve ödüllendirmek onurlandırıcı bir yaklaşımdır. Onurlandırmak, yaratım gücü yüksek duygulardan birisidir. Evren iyilikleri onurlandırdıkça size daha iyilerini sunabilir.

İdeal motivasyon nasıl sağlanır?

 • İdeal motivasyon, sarf edeceğiniz zaman ve emekten daha değerli hedefler seçilerek sağlanabilir.
 • İdeal motivasyon, olumlu yönleri görerek sağlanabilir.
 • İdeal motivasyon, başarıyı onurlandırarak sağlanabilir.

Tiyo:  Eğer motive olmakta zorlanıyorsanız hedefinizi gözden geçirebilirsiniz. Hedefinizi sizi heyecanlandıracak şekilde büyütebilir veya değiştirebilirsiniz. Hedefinizden memnunsanız, süreçte takılıyor olabilirsiniz. Elde ettiğiniz gelişmeleri takdir edebilir, başarılarınız için kendinizi ödüllendirebilir, yakınlarınızdan manevi destek isteyebilirsiniz. Aklınıza sürekli olumsuzluklar geliyorsa, tersine olumlu olan kazançların ne olduğunu düşünebilirsiniz. Bilinçli olarak motivasyonunuzu sürdüremiyorsanız ve sizi olumsuz yönde tetikleyen duygu ve düşüncelerin var olduğunu fark ediyorsanız bilinçaltınıza yönelerek dönüşüm gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Kendine önem vermek

Kendine önem ver
Kendine önem ver

Yaşam bir süreçtir.  Yaşam sürecinizin daha kolay ve keyifli geçmesini istiyorsanız, kendinize önem vermeyi seçebilirsiniz. Kendine önem vermek, fiziksel ve ruhsal iyiliğinize öncelik vermenizi gerektirir. Kendinize verdiğiniz önem, iş hayatınızdaki performansınıza ve çevrenize yaydığınız enerjiye olumlu şekilde yansıyabilir, iş hayatınızdaki değerinizi arttırabilir.  Fiziksel ve ruhsal sağlığınızın kötüye gitmesi ise hayatınızın her alanında kötüye giden bir sürece girmenize sebep olabilir.

O zaman önce kendimize önem vermeyi seçelim. Peki nasıl?

Bedeninizin beslenmeye ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Ruhunuzun neşelenmeye ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. İş hayatınızın gerekliliklerini, bedeninizin ihtiyaçlarını ve ruhunuzun ihtiyaçlarını uyumlu bir şekilde yerine getirebileceğiniz bir planlama yapabilirsiniz. Zaman planlamanızı yaparken iş ve özel hayatınızdaki koşulları değerlendirmeye alabilirsiniz.

Tiyo:  Eğer hayat koşullarınızın bunu yapmaya imkan vermediğini düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizde fayda var. Evren bir insanı olumsuz bir durum içerisine sokuyorsa, mutlaka o insan bu durumu aşma gücüne sahip demektir. Evren doğanıza uygun olanı yaratmanıza mutlaka olanak tanır. İstedikten sonra fiziksel ve ruhsal olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizden, hedeflerinize ulaşabileceğiniz koşulları yaratabileceğinizden emin olabilirsiniz. Halen daha bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, buna sebep olan geçmişte öğrendiğiniz çaresizliklerinizi değerlendirmeye alabilir, bilinçaltınızı dönüştürebilirsiniz.

Keyif ve kolaylık dolu bir yaşam sizlerin olsun. Oldu! Oldu! Oldu!

Bilinçaltı nedir? Kendi kendinize bilinçaltını dönüştürebilir misiniz? Öğrenmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Ece Erdoğan

Bilinçaltı Koçu

Theta Healing Eğitmeni

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Bilinçaltı koçu

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap