Yeşil Çamın usta oyuncusu evinde talihsiz bir kaza geçirdi!

Murat Soydan, evinde talihsiz bir kaza geçirdi. Yeşilçam’ın usta oyuncusu Soydan, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Sanatçının bir kaza sonucu kalça kemiğinin kırıldığı öğrenildi.

Ameliyata alınacak!

Türk sinemasının 77 yaşındaki efsanevi oyuncularından Murat Soydan, talihsiz bir kaza geçirdi. Evinde istirahat ettiği yatağından düşen Soydan’ın kalça kemiği kırıldı. Hastaneye kaldırılan usta oyuncu, bu hafta içi ameliyat masasına yatmaya hazırlanıyor.

 

Murat Soydan kimdir?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu 2 Ekim 1940 doğımlu. Türk sinema ve dizi oyuncusu.

Murat Soydan, 2 Ekim 1940, Babasının memuriyeti dolayısıyla Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan’dır. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı.

Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” adlı filmle başlayan Soydan, 200’e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970’li yılların “Jön” oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit’le baş rolü paylaşmıştır. Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Soydan 1966 yılında ”Perde” Mecmuası’nın düzenlediği yarışmada birinci seçilmiş ve «Kolsuz Kahraman» filmiyle sinemaya başlamıştır (1966). ”Dünyanın En Güzel Kadını”, «Ayşem», «Yalan Yıllar», ”Kahveci Güzeli”, ”Sana Dönmiyeceğim”, ”Nisan Yağmuru”, ”Yarın Başka Bir Gündür” gibi birçok filmin başrolünde oynayan, 1969 yılında İzmir’de ‘Över’ bahçesinde sahneye çıkan Murat Soydan halen filimlerde oynamakta ve şarkıcılık yapmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap