Pilav Tarifi – En Güzel Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır ?

Pilav görseli pirinç görseli

En Güzel Pilav Tarifi.Pirinç Nasıl Pişirilir.

Pirinç ya da olmuş hâliyle pilav. Pilav Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde önde gelen tüketim gıdalarının başında gelmektedir. Öyle ki örneğin Çin’den Dominik Cumhuriyeti’ne kadar oldukça fazla tüketilmektedir. Pirinçle yapılabilecek birçok tarif bulunmaktadır. Dilerseniz pilav olarak akşam yemeğinde dilerseniz de garnitür olarak kendi başına servis yapabilirsiniz. Biz bugün burada lezzetli bir pilav yapmanız için ihtiyacınız olan tarifle sizleri buluşturacağız. En güzel pilav tarifi için okumaya devam edin…

Pilav yapmak, bildiğiniz gibi biraz zor olabiliyor. Makarna yapmanın kolaylığı pilavda pek mümkün olmuyor. Bunun nedeni aslında biraz da pirinçlerle alakalıdır. Her seferinde farklı pirinç markası ya da farklı bölgelerin pirinçlerini satın aldığınızda yapacağınız pilavların ayarı da bir o kadar değişkenlik gösterecektir. Ancak bugün burada ne olursa olsun aldığınız her pirinçten en güzel pilavı nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Nerede olursanız olur en güzel pilav tarifimiz sizi hiç üzmeyecektir.

Ocakta pirinç pişirmek hızlı ve kolaydır. Doğru şekilde yaparsanız da her zaman tadı stabil olur. Bugün bu yazımızda 30 dakikadan daha az bir sürede pilav yapmanın 2 kusursuz yöntemini paylaşacağız. Tarifimiz sayesinde asla başarısız olmayacak pirinciniz hafif kabarık ve lapa olmayacaktır. Bu yüzden diğer tarifleri unutun, süslü araçları atlayın ve sadece kapaklı bir tencere alın! Mükemmel pirinç için ihtiyacınız olan sadece doğru buğulanmadır.

Pirinç Nasıl Pişirilir? Tane Tane Pilav Tarifi

Pilav tarifi
Pilav pişirme teknikleri.Pirinç nasıl pişirilir?

Pirincin pişirilmesine yönelik açıklayacağımız bu yöntemler yalnızca kısa, orta veya uzun taneli beyaz pirinç ile işe yaramaktadır, bu yöntemler ile kahverengi pirinçlerde işe yaramayacaktır. Eğer elinizde kahverengi pirinç varsa beyaz pirinçlerle değiştirebilirsiniz. Gelin şimdi evde en güzel pilavı yapabilmeniz için tariflerimizi inceleyelim…

  • Buharda Pişirme
  • Makarna Yöntemi

Pilav Tarif 1: Buharda Pişirme

Yıkama ve Durulama: Tabii ki sizi şaşırtmayacak bir ilk adım olarak önce pirinci yıkayın. Bu adımı aslında atlanmaması gereken en önemli adımdır. Bu sayede pirincin birlikte toplanmasına neden olacak nişastaları temizler ve bu nedenle yumuşak, kabarık pirinç pişirmenin önünü açmış olursunuz. Pirinci, büyük bir kâse üzerine yerleştirilmiş ince bir süzgece ekleyin ve kase içindeki su berraklaşana kadar durulayın.

Su: Pirincinizin oranını ölçün ve buna uygun ölçüde su belirleyin. Her fincan pişmemiş pirinç için 1 1/2 bardak su ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ölçün. Pirinç, yağ ve suyu orta büyüklükte bir tencerede birleştirin ve karıştırın. Ardından yüksek ateşte kaynatın.
Not: 1 su bardağı kuru pirinç, yaklaşık 3 su bardağı pişirilir. 

Kaynatma: Pirinci karıştırdıktan sonra altını açın ve kaynatmaya başlayın. Su kaynamaya başladığında, tencerenin kapağını sıkıca kapatın ve ocağın altını kısın. Kısık ateşte 15 dakika kadar pişirin.

Buğulama: Son aşama buğulama kısmı. Ocağın altını kapatın ve tencereyi 10 dakika boyunca kapalı tutun. Kapağı çıkarın ve pirinci çatalla kabartın. İşte bitti afiyet olsun.
Not: Tarifimizde tuz kullanmadık. Dilerseniz istediğiniz miktarda tuz kullanabilirsiniz ancak tuzu sağlık açısından çok önermemekteyiz… 

Seçenek 2: Makarna Yöntemi İle Pilav Tarifi

Yıkama ve Durulama: İlk önce yine pirinçleri güzelce yıkayın. Bu yöntem için, pirinci ince bir süzgece ekleyin ve soğuk akan su altında güzelce durulayın. Buharlama yönteminden farklı olarak bu yöntemde hızlı bir durulama işimizi görecektir.

Kaynatma: Ardından pirinci soğuk suyla dolu bir tencereye ekleyin ve 15 dakika boyunca kaynamasını sağlayın. Suyu kaynatın ve 15 dakika bittiğinde pirincin kıvamını test edin.

Durulama: Son olarak tekrar durulayın. Pirinç yumuşadığında tencereyi boşaltın ve süzülen pirinci soğuk su altında durulayın. Bu yöntemde bu ikinci defa uygulayacağımız durulama esastır kesinlikte bu aşamayı atlamayın. Bu yöntem pirincin topaklaşmasına neden olacak nişastaları temizleyecektir. Durulanan pirinci süzgeçte birkaç dakika kurumaya bırakın. İşte bu kadar, afiyet olsun.

Not: Tarifimizde tuz kullanmadık. Dilerseniz istediğiniz miktarda tuz kullanabilirsiniz ancak tuzu sağlık açısından çok önermemekteyiz…

Malzemeler

  • 1 su bardağı pişmemiş beyaz pirinç, iyi durulanmış
  • 1 1/2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı

Talimatlar

  • Durulanmış pirinç, su ve zeytinyağını bir tencerede birleştirin ve kaynatın. Kapağı kapatın, ısıyı azaltın ve 15 dakika pişirin.
  • Isıdan çıkarın ve 10 dakika daha örtülü olarak bekletin. Bir çatal ile kabartmak.

Notlar

Bu pirinç-su oranı, beyaz pirinç ayarını kullanan bir pirinç ocağında da çalışır. Pirincinizi pişirmek için pirinç ocak kullanıyorsanız, zeytinyağını atlayın.

Ayrıca pilavınızı lezzetlendirmek için fırında tofu, brokoli veya karnabahar gibi kavrulmuş sebzeler ve fıstık sosu ile de lezzetlendirebilirsiniz. Bu tariflerden herhangi birini yapmak için %50 normal pirinç ve %50 karnabahar oranını pirincinize karıştırabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap