Siyez Buğdayı Unundan Ekmek Tarifi

Siyez Unu Ekmeği
Malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı su
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
1 paket instant maya (10gr)
7,5 su bardağı siyez unu

Hazırlanışı;
Sütünüzü hafif ılıtın, mayanızı içerisine koyup karıştırıp mayayı eritin. Üzerine su, zeytinyağı ve şekeri ekleyip karıştırın. Un ile tuzu karıştırın. Yavaş yavaş sıvı karışıma un tuz karışımını ilave edip hafif yumuşak güzel bir hamur elde edin. Bir kaba koyup üzerini hava almayacak şekilde streçleyin ve 3 saat kadar mayalanmaya bırakın. Daha sonra ekmeği bir tur daha yoğurup şeklini verin. Yağlı kağıdın üzerinde üzerini nemli bir bez ile örtüp 1saat kadar daha ikinci kez mayalanmaya bırakın. Mayalanan ekmeğinizi fırına atmadan önce keskin bir bıçak veya temiz bir jilet ile çizerek şekil verebilirsiniz.

En Sağlıklı Buğdaydan Evin Havasını Değiştiren Lezzet; Siyez Buğdayı Unundan Ekmek

Siyez Buğdayı Unundan Ekmek Tarifi

Yeni pişmiş bir ekmek kokusu duyduğumda içim huzur doluyor. O günümün bereketli geçeceği hissiyatına kapılıyorum.

Fırından çıkmış bir dilim sıcacık ekmeğin üzerine hazırlanan lezzetli bir kahvaltıdan iyisi var mı?

Bir dilim ekmek yedikten sonra bin saat pişmanlık çekmemek için sadece siyez unuyla yapılmış lezzetli bir ekmek yapmak inanın keyfi çok başka. Güzel mayalanmış, içinde ne olduğunu bildiğiniz, sizin elinizin lezzetinin değdiği, fırından çıkınca misss gibi kokan ekmekler yapın. Mayalanma süreci vs biraz uzun gibi gelsene emek verdiğiniz bir şeyin böyle kabarıp güzelleşmesi insanı mutlu ediyor.

Geçmişten bu yana en temel yiyeceklerden biri olmuş ekmek. Her çeşidi yapılmıştır sanırım. Fakat zaman içerisinde marketlerden aldığımız ekmekler evde yapılanlardan ya da mahalle fırınlarında pişenlerden ziyade daha seri üretim olmasından kaynaklı olsa gerek sağlıksız bir hal almaya başladı. Eskiden bu durumun ayırdına çok kimse varmasa da gün geçtikçe ne yediğine ne içtiğine dikkat eden insan sayısı artmaya başladı.

İnsan bedeni sağlıklı bir şekilde doğar, zaman içerisinde insanı hasta eden unsurlar yediği gıda maddelerindeki bozukluklar. Gıdalara eklenen katkı maddeleri, paketlerdeki ürünlerin ömürlerini uzatmak için kullanılan koruyucular yediğimiz, bedenimize aldığımız pek çok gıdanın kalitesini düşürdü.

Biz de son zamanların en popüleri olan, pek çok kişi tarafından önerilen, genetiği ile oynanmamış bir buğdayın unundan ekmek yaptık. Aslında zaten ekmek yapmak düşündüğünüzden daha kolay, ekşi maya ekmekler moda lezzetlerden olsa da evde ekşi mayanız olmadan da verdiğimiz bu tarifle kocaman bir ekmek yapıp buzdolabında uzun süre muhafaza edebilir dilimleyerek kızartıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Siyez unundan yapılan ekmek diğer undan yapılan ekmeklere nazaran daha uzun sürede mayalanıyor olsa da fırında pişen ekmeğin kokusunu duyduğunuzda sizin de içinizi bir huzur kaplayacaktır diye düşünüyorum.
O halde gelelim tarifimize;

Siyez Unu Ekmeği

Malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı su
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
1 paket instant maya (10gr)
7,5 su bardağı siyez unu

Siyez Buğdayı Unundan Ekmek Tarifi

Hazırlanışı;
Sütünüzü hafif ılıtın, mayanızı içerisine koyup karıştırıp mayayı eritin. Üzerine su, zeytinyağı ve şekeri ekleyip karıştırın. Un ile tuzu karıştırın. Yavaş yavaş sıvı karışıma un tuz karışımını ilave edip hafif yumuşak güzel bir hamur elde edin. Bir kaba koyup üzerini hava almayacak şekilde streçleyin ve 3 saat kadar mayalanmaya bırakın. Daha sonra ekmeği bir tur daha yoğurup şeklini verin. Yağlı kağıdın üzerinde üzerini nemli bir bez ile örtüp 1saat kadar daha ikinci kez mayalanmaya bırakın. Mayalanan ekmeğinizi fırına atmadan önce keskin bir bıçak veya temiz bir jilet ile çizerek şekil verebilirsiniz. Ardından 180 derecede 50 dakika pişirin. Fırından çıkan ekmeğinizi mümkünse bir telin üzerinde dinlendirin. Isısı ılıdıktan sonra dilimleyerek afiyetle yiyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap