Çocuğu hasta olan bir anne için Anneler Günü…

SickKids, Anneler Günü filminde hediye olarak hiçbir şey istemeyen, sadece çocuklarının sağlıklarına kavuşmasını dileyen anneleri anlatıyor.

Markalar Anneler Günü için bizleri mesaja boğarken, hediye önerileri havalarda uçuşurken aslında bir annenin gerçekte tek istediği şey çocuğunun mutluluğu ve sağlığı elbette. Özellikle de o anne, hasta bir çocuğun annesiyse. Anneler Günü hediyesi, çocuğu hastanedeki bir anne için ne kadar anlamlı? Ne istediğini sorsanız alacağınız tek bir yanıt olacaktır muhtemelen: “Hiçbir şey istemiyorum.” Ne çiçek, ne mutfak robotu, ne bir masaj… O anne çocuğunun sağlığına kavuşmasından başka hiçbir şey istemeyecektir.

Daha önce ele aldığımız, hasta çocukların bir kahraman olduğunu söyleyen çarpıcı işiyle Toronto’daki hasta çocuklar hastanesi SickKids, bu Anneler Günü’nde hiçbir şey istemeyen annelere değiniyor. SickKids VS: Nothing ismini taşıyan film, anneliğin özünü güçlü bir şekilde ele alırken tutturduğumuz, istediğimizi sandığımız şeylerin anlamsızlığını da insana düşündürüyor.

Filmde farklı anneler görüyoruz. Bu 5 anne SickKids’in son bağış kampanyası #SickKidsMomStrong kapsamında gördüğümüz gerçek anneler. Ve hepsi “Hiçbir şey” diyerek başlıyor sözlerine, Anneler Günü’nde hediye olarak hiçbir şey istemediklerini anlatıyor. Ne SPA’da bir gün, ne bir çiçek, ne çikolata, ne mücevher, ne şık bir akşam yemeği… Sadece bebeğim iyi olsun, sadece bana koşarak gelsin.

Seyrettiğimiz sahneler, annelerin gözündeki duygu çok çarpıcı. İnsanın içini cız ettiriyor. Bir yandan da bir annenin çocuğu için yapabileceklerini, göze aldıklarını göstermesi açısından belki de en anlamlı Anneler Günü işlerinden biri olabilir. Sadece çocuğu hasta olan anneler için değil, tüm anneler için aslında en önemli şeyi de olduğunu güçlü bir şekilde vurguluyor.

Geçen Seneki MomStrong Kampanyasının Çizgisinde

SickKids geçtiğimiz sene de Anneler Günü’nde insanı vuran benzer bir işle gelmişti. Gizlice ağlayan, yıkılmış, çaresiz, acı içerisindeki annelerin çocuğunun yanına giderken kendilerini telkin ederek ayağa kalkması ve toparlanmasını gösterdiği MomStrong işi de bu seneki gibi anneliğin gerçeğine dokunuyor. Sadece hediyeler, çiçekler, tatlılıklar değil; fedakarlığı, sevgiyi ve özveriyi anlatıyor.

Hediyelerin bazı anneler için anlamsızlığını vurgulayan film; getbettergifts.ca adresindeki bir bağış kampanyasıyla da destekleniyor. Buradan annenize daha anlamlı bir hediye almak için başka bir anneye destek olabiliyorsunuz. Geçtiğimiz seneki kampanyanın bağışları %695 oranında artırdığı düşünülürse bu sene de benzer bir etki sağlanması muhtemel.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap