İdeal Dudak Şekline Giden En Kolay Yol: Dudak Dolgusu

Daha dolgun dudaklara sahip olmak birçok kadının hayali. Üstelik günümüzde bu hayali gerçekleştirmek de oldukça kolay. Dudak dolgusu günümüzün en çok tercih edilen estetik türlerinden biri. Üst ve alt dudağa ayrı şekilde uygulanabilen dolgusu işlemi acısız ve ağrısız olarak yapılabiliyor. Dudak dolgusu ile dudaklara istenilen hacim kazandırılıp, iki dudak arasında orantı da sağlanabiliyor. Bıçak altına yatmadan iğnelerle enjektesi sağlanan dolgu malzemeleri doğal görünen dudaklara sahip olmayı sağlıyor.

Dudak Dolgusu Nedir?

Daha dolgun ve orantılı dudaklara sahip olmak için yapılan estetik işlemdir. Dudakların içine ve çevresine enjekte edilen dolgular ile sağlanan bu işlemde yaygın olarak hyaluronik dolgu malzemesi türleri kullanılır. Hyaluronik asit vücutta da bulunan ve cilt hücrelerinin suyu tutmasını sağlayan bir enzimdir. Dudağa enjekte edilince su tutarak dudağı dolgunlaştırır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle kişinin dudak yapısı analiz edilir. Çünkü yüz yapısı ile uyumlu ve dengeli olması gerekir. Dudakta tasarım yapıldıktan sonra oranlara bakılır. Bu süreçten sonra her iki dudaktaki çizgiler, dolgu işlemi ile ortadan kaldırılabilir; dudak kenarında oluşan düşüklük aynı şekilde dudak dolgusu ile yukarı doğru çekilebilir. Dolgu genellikle cilt altına enjeksiyonla yapılır. Kas ile cilt arasındaki katmana planlı bir şekilde yapıldığı zaman daha dengeli bir biçim oluşturulabilir.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir, Kimlere Uygulanamaz?

Bu işlem için en uygun adaylar beklentilerini gerçekçi olarak belirlemiş ve dudağının nasıl görünmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olan kişilerdir. Dolgu işlemi için psikolojik olarak hazır olmak önemlidir. Dolgu yaptıranlar normalin üzerinde ve çok dolgun dudaklar isteseler de sonuçta ortaya çıkan görüntüden rahatsız olabilir ve “ördek dudak görüntüsü” ortaya çıkabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklardan bir ya da birkaçına sahip olan adaylara dudak dolgusu önerilmez:

– Kan pıhtılaşması sorunu olanlar
– Ağız bölgesinde uçuk olanlar
– Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar
– Gebelik ve emzirme dönemleri
– Sinir veya kas hastalığının varlığı
– Alerjik yapısı olan kişiler
– Lupus gibi bağ dokusu hastalıkları

Dudak Dolgusu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulamayı yaptıracağınız merkezin ve doktorun güvenilirliği çok önemli. Dudak hacminin iyi belirlenmesi gerekiyor ve sigara kullanan adayların en az bir hafta önce sigarayı bırakması şart. İşlem öncesi kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında.

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dolgu işlemi sonrasında oluşan morluk ve ödemi azaltmak için buz tutulması ve gün içinde önerilen saatlerde tekrar edilmesi, uygulayan doktorun kontrolünde vitamin içeren morluk azaltıcı kremler sürülmesi, ayrıca dolgu işlemi sonrası bir hafta dudakla alakalı yakın temastan ve dişçiye gitmekten kaçınılması öneriliyor. Dudak dolgusu yapıldıktan sonraki ilk bir ay yoğun bir dolgunluk sağlanır. Bunun bir kısmı işleme ait ödemdir. Bir süre sonra bu dolgunluk azalabilir. Eğer dudağın ilk bir aydaki yoğun dolgun hali beğenilirse, uygulayan doktorun belirlediği; genelde 1-3 ay arası bir süreç içinde tekrar bir tüp açılarak ilave dolgu yapılabilir. Bu ek uygulama sonucunda dudakta uzun süre kalacak bir dolgunlaşma sağlanabilir.

Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asitler 9-15 ay kalıcı olabiliyor. Tekrar edildikçe dudakta kalma süresi uzar.

Dolgu İşlemi Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Dolgu çeşidine göre farklılıklar gösterebiliyor ancak ortalama olarak otuz dakika süren uygulamalarda hasta aynı gün eve gidebiliyor. Uygulama hemen etkisini gösterirken bazı durumlarda 2 ya da 3 seans uygulanması daha doğru olabiliyor.

Dudak Dolgusu Fiyatları Nasıl, Dolgu Kime Yaptırılmalı?

Dolgu fiyatları uygulamayı yapan hekime, kullanılan dolgu türüne ve miktarına bağlı olarak değişebiliyor. Dudak dolgusu ne kadar kalıcı ise fiyat da buna bağlı olarak artış gösterebilir. Bu müdahale, alanında eğitim almış; tecrübeli dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından, klinik ortamında uygulanıyor. Siz de alanında uzman bir doktor tarafından bilgilendirilmek, teknolojik imkanlarla doğru ve güvenilir bir işlemle dudaklarınıza doğru şekli kazandırmak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap