Estetik Lazer Uygulamaları Nelerdir?

Tıbbın farklı alanlarında yaklaşık olarak 20 – 30 senedir kullanılmakta olan lazer kelime anlamı olarak ışık demektir. Lazer uygulamalarının değişik kullanım alanları bulunmaktadır. Değişik dalga boylarına sahip olan bu ışıklar kullanım alanlarına göre değişiklikler göstermektedir. Bu lazer uygulamaları için kullanılmakta olan ışıklar dağılmayan bir özelliğe sahip olmaktadırlar. Yani oldukça kararlı olan bir yapıları bulunmaktadır. Lazer ışıklarının dağılmayan son derecede kararlı bir yapıları olmasından dolayı tedavi amaçlı kullanılmaktadırlar. Yine bu ışıkların kesinlikle aydınlatıcı özellikleri de bulunmamaktadır. Yani bu ışıklar tüm bu özelliklere sahip olarak belirli noktalara odaklanabilen ışıklar olmaktadır. Bu özelliği sayesinde de tıp biliminde birçok farklı uygulamada kullanılmaktadırlar.

Kullanım alanlarına göre farklı niteliklere sahip olan lazer ışıkları farklı dalga boylarına ve farklı niteliklere sahip olmaktadırlar. Bu noktada lazer cihazları ve lazer tedavileri farklı şekillerde kullanılmaktadır. Her lazer cihazı her sorun için kesinlikle kullanılmamaktadır. Çünkü değişik problemlere göre farklı dalga boylarında lazer ışıkları kullanılmaktadır.

Lazer Uygulamaları

  • Ülkemizde lazer uygulamaları denildiği zaman bir estetik uygulaması olarak lazer epilasyon Bu uygulamalar için Nd-YAG ve Diod Alexandrite lazer ışıkları kullanılmaktadır. Bu ışıkların da dalga boyları farklı olmaktadır ve bu sebepten dolayı da farklı bölgelerde kullanılmaktadırlar. Ülkemizde lazer epilasyonun bu derecede fazla bir şekilde yaygınlaşmış olması da beraberinde bu cihazların ülke çapında birçok yere dağılmasını getirmiştir. Bununla birlikte lazer cihazları ilçelere kadar gönderilmiştir.
  • Lazer uygulamaları için bir başka uygulama da leke tedavisi olmaktadır. Yine bu sorun da lazer ışıkları ile son derecede kolay bir şekilde giderilebilen bir sorun olmaktadır. Gerek yüzeysel gerek ise de derin olan lekelerin tedavisi adına da lazer ışıkları kullanılarak sorun çözülebilmektedir. Bu sorunların giderilmesi adına kullanılmakta olan lazerler ise genellikle Nd-YAG ve Q-SWİTCHED lazer ışıkları olmaktadır. Her ne kadar zor bir tedavi olsa ve uzun seanslar sürse bile leke tedavileri bu lazer ışıkları ile son bulan bir durum olmaktadır.
  • Yine farklı bir uygulama olarak da lazerler cilt gençleştirme işlemleri için de kullanılmaktadır. Bu işlemler için genellikle cilt soyabilen ve oldukça derine inebilme özelliğine sahip olan Er-YAG lazerleri kullanılmaktadır. Bu lazer sayesinde kişiler istedikleri genç ciltlere sahip olabilmektedirler.
  • Daha önceden yaptırdıkları dövmelerden pişman olan kişilerin de çözümleri olarak lazer ışıkları gündeme gelmektedir. Dövme silme işlemlerinde lazer ışıkları her renk dövme boyası için farklı olan dalga boylarında seçilmektedir. Bu yöntemle fazla bir iz kalmadan kişiler dövmelerini sildirebilmektedir.
  • Kılcal damar sorunları ve damarsal olan anomalilerin tedavisi için de lazer uygulamaları kullanılmaktadır.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap