Kırık Ayak Tırnağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

kırık ayak tırnağı tedavisi

Kırık Ayak Tırnakları İle Baş Etmenin Yolları.Evde Kolayca Kırık Ayak Tırnaklarından Kurtulun.

Kırık ayak tırnağı tedavisi için evinizde rahatlıkla uygalayabileceğiniz pratik bilgiler.Kırılmış bir ayak tırnağı herkes için çok rahatsız edici ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Tırnak kökünüz ulaşmış kırık bir ayak tırnağınız varsa hiçbir şeye odaklanamayacaksınızdır. Bu sorunun tek etkili çözümü tırnağın büyümesine izin vermektir ancak bu çok zaman alacaktır. Özellikle de tırnak takıntınız varsa ve her gün farklı ojelerle tırnağınızı süslemeyi seviyorsanız.Kırık ayak tırnağı tedavisi hakkında püf noktalarını öğrenmek için okumaya devin edin.

Bu yazımızda, bölünmüş, çatlamış veya kırılmış ayak tırnaklarının nedenlerini, çözümlerini ve önleme tedbirlerini araştırdık. Sizler için kırık ayak tırnağını evde nasıl tedavi edebileceğinizi detaylıca listelemeye çalıştık. 

İşte Kadınca Özel okurları için özenle araştırdığımız ve hazırladığımız kırık ayak tırnağını evde tedavi etme yöntemleri.

Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

kırık ayak tırnağı tedavisi
Kırık ayak tırnağı tedavisi

Öncelikli olarak tırnaklarınızı sağlıklı tutmak ve gelecekte yaşanabilecek muhtemel tırnak kırılmalarını önlemek için, tırnakların kırılmasına neyin neden olduğunu ve tırnakların nasıl güçlendirileceğini bilmek önemlidir. Travma, yetersiz beslenme ve demir eksikliği, tırnak kırılmalarının ve tırnak yarıklarının ana nedenleridir. Tırnak kırılma olasılığını azaltmak ve tırnaklarınızı güçlendirmek için hazırladığımız bazı ipuçları…

1. Kırık Ayak Tırnağı Tedavisi İçin Tırnaklarınızı Nemlendirin

Tırnaklarınızı nemlendirin. Tırnaklarınızı nemlendirmek için vazelin, ayak kremi veya kütikül kremi kullanabilirsiniz.

2. Tırnaklarınızı Güçlendirmek için Doğal Yolları Kullanın

Ayaklarınızı çay ağacı yağı veya susam yağıyla ıslatmak tırnaklarınız için mükemmeldir. Bu tedavi prosedürünü haftada en az 10 dakika takip etmelisiniz. Bu tırnaklarınıza nem katacak ve kırılganlığı azaltacaktır. Bunlar tırnakları güçlendirmenin doğal yoludur. Daha iyi sonuçlar için kütikül yağı takviyeleri de uygulayabilirsiniz.

3. E Vitamini Zengin Gıdalar Tüketin

E vitamini cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için faydalıdır. Eğer tırnaklarınızın daha güçlü kalmasını sağlamak istiyorsanız, E vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Avokado, fındık, bitkisel yağlar, brokoli ve ıspanak E vitamini açısından zengin gıdalara birkaç örnektir. Bu gıdalar veya için E vitamini takviyeleri, tırnakları ve tırnak parçalarını soymak için en iyi tırnak tedavisidir.

4. Tırnak Cilası veya Sahte Tırnakları Çok Sık Kullanmayın

Tırnak cilaları genellikle tırnaklarınızı kuru ve kırılgan hâle getiren kimyasallara sahiptir. Bu yüzden fazla kullanmamalısınız. Bu aynı zamanda sahte tırnaklar için de geçerlidir. Her ikisi de tırnağınızın sağlığının bozulmasına katkıda bulunur.

Kırılmış ya da Çatlamış Ayak Tırnağı Nasıl Onarılır? Tırnak Onarımında Etkili Ev Tedavileri Nelerdir?

kırık ayak tırnağı tedavisi
Kırık ayak tırnağı tedavisi. Evde kırık ayak tırnağı tedavisi ve ayak tırnağı bakımı

Kırılmış veya çatlamış ayak tırnağı onarımı birçok şekilde yapılabilir. Tırnaklarınızdaki çatlak veya kırık şiddetine göre uygulanacak yöntem değişir. Kırık, tırnağın dış kısmındaysa ve tırnak yatağına ulaşmamışsa, küçük bir çatlak veya yarık olarak kabul edilir. Öte yandan, bölünme tırnak yatağının ötesindeyse, bu ciddi olur ve biraz daha fazla dikkat veya profesyonel bir takviye gerektirebilir. Bununla birlikte, çoğu tırnak kırılması veya çatlak probleminin çözülmesi kolaydır ve bunu evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

Evinizde uygulayabileceğiniz farklı ayak tırnağı onarım tekniklerini aşağıda ayrıntılı olarak açıklamaya çalıştık. Sorunun şiddetine göre bunlardan herhangi birini veya bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

A. Küçük veya Daha Az Şiddetli Kırılmalar için Çözümler

Tırnağınızda küçük bir kırılma varsa, ona hemen dikkatlice müdahale etmelisiniz. Küçük kırılmalar genellikle can acıtmaz ancak kırılmaların veya çatlakların büyümesine yol açabilir. Küçük kırılmalar durumunda, aşağıdaki seçeneklerden birini veya bunların bir kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.

1. Kırık Ayak Tırnağı Tedavisi İçinTırnağınızı Sarın

Kırık tırnağınız henüz tırnak yatağına ulaşmadıysa, tırnağınızı sarabilirsiniz ancak doğru sarma yöntemini izlemelisiniz. Aksi takdirde, yanlış bir şekilde tırnağınızı sarmak kırılmayı daha da kötüleştirebilir. Peki kırılmış tırnak nasıl sarılır?

  • Kırılan tırnağınızı kuru bir şekilde sarmak durumu daha da kötüleştirebilir. Tırnağınızı 5-10 dakika ılık suda bekletin.
  • Temiz bir sargı bezi kullanın
  • Sargı bezini sadece tek bir yöne doğru sarın.

2. Bölmeyi Tutmak için Bant Kullanın

Eğer tırnağınız ev ortamı haricinde bir yerde kırıldıysa, kırığı tutmak için bant kullanabilirsiniz. Ofiste veya ev dışında tırnağınızda herhangi bir çatlak veya kırık fark ederseniz, ayrılığı tutmak için bant kullanabilirsiniz. Bu sayede kırılmanın, eve geldikten sonra siz bakana kadar daha fazla ilerlemesini engellemiş olursunuz.

İlk başta kırığı kaplayacak kadar bir bant parçası kesin. Daha sonra kırığı serbest bir elinizle tutarak bandı çivinin üzerine uygulayın ve bandın fazla kısmını kesin. Unutmayın, bu geçici bir çözümdür ve eve geldiğinizde daha kalıcı bir çözüm için diğer yöntemlerimizi uygulamak isteyebilirsiniz.

3. Kırığı Bir Arada Tutmak İçin Tutkal kullanın

Bu yöntem sadece kırık küçükse, yani henüz tırnak yatağına ulaşmamışsa uygulanmalıdır. Peki kırılmış tırnak nasıl birbirine tutkallanır?

  • Kırılmış tırnağınıza tutkalı sürün.
  • Tutkal kuruyana kadar ayrılığı bir arada tutmak için baskı uygulayın. Genelde kuruması 2 ila 3 dakika sürecektir.
  • Tırnaktaki fazla tutkalı çıkarmak için aseton kullanabilirsiniz.
  • Kırığı ve kötü görüntüyü kapatmak için bir kat oje sürebilirsiniz.

B. Şiddetli Tırnak Kırılmaları için Çözümler

Tırnak yatağının ötesine uzanan şiddetli tırnak kırıkları veya çatlakları çok acı verici olabilir. Herhangi bir mantar enfeksiyonunu önlemek, pedikür ve manikür rutinlerinizin tadını çıkarmaya devam etmek için kırılmış tırnağınıza iyi bakmanız çok önemlidir.

1. Kırık Ayak Tırnağı Tedavisi İçin Tırnaklarınızı Temiz Tutun

Ayrılmış veya çatlamış tırnağı düzenli olarak hafif ılık su ile temizlemelisiniz. Aşırı güç uygulamayın ve suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Ayrıca, kırılmış tırnağı silmek için havlu veya kağıt peçete kullanmamak akıllıca olacaktır çünkü havlu elyaflarının ve kağıt parçalarının kırığın içine girme riski vardır.

2. İlk Yardımı Uygulayın

Eğer kırık, tırnak yatağına ulaşırsa, yüksek kanama ve iltihaplanma veya şiddetli ağrı olasılığı vardır. Durum böyleyse eğer yaraya ilk yardım uygulaması ile müdahale edin ve kanamayı durdurmak için biraz baskı uygulayın. Kanama durduğunda, bölgeye Neosporin gibi bir antibiyotik merhem sürün ve daha sonra bandajlayın.

3. Kırık Ayak Tırnağı Tedavisi İçin Ağrı Kesici Kullanımı

Eğer ağrınız dayanılmaz boyutlara ulaşıyorsa, doktorunuza gidip size kuvvetli bir ağrı kesici vermesini isteyebilirsiniz ya da eczacınıza konu ile ilgili danışabilirsiniz.

4. Uzamasını Bekleyin

Çatlamış veya bölünmüş bir ayak tırnağınız olduğunda tırnağı kesmek veya şekillendirmek ve hatta çıkarmak çok cazip olabilir. Tırnak çekmek veya şekillendirmek işe yaramayacak ise büyümesine izin vermek için kendinize zaman tanımalısınız. Bu arada, tırnağınıza takılabilecek ve canınızı yakabilecek olasılıklara karşı önleminizi almalısınız. 

NOT: Eğer diyabet hastasıysanız veya nöropatiniz varsa veya sürekli kanama ve ağrı yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Çivinin altındaki kemiklere, tırnaklara veya dokulara büyük zarar verme şansı vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap