COVID-19 Salgını Boyunca “Evden Çalışmanın Doğru Yolları”

İşte COVID-19 Salgını Boyunca “Evden Çalışmanın Doğru Yolları”

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVİD-19 tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken hepimiz evlerimizde kalmaya çaba harcıyoruz. Ancak evlerimizde kalırken aynı zamanda çalışmaya da devam etmemiz, işlerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmemiz gerekmekte.

Peki yıllardır ofis ortamında çalışan insanlar nasıl ev ortamında çalışmaya adapte olabilecek ve dikkat dağınıklığını engelleyecek dış etkenleri ortadan kaldırabilecek? İşte bu yazımızda uzmanların hazırladığı “Evden Çalışmanın Doğru Yolları”nı sizler için derledik.

Artık evden çalışmanın kolaylıkları olduğu kadar zorlukları olduğunu hepimiz gördük. Sevdiklerimize ayıracak daha çok zamanımız varken, dikkatimizi işimize odaklamamız bir o kadar da zorlaşmaya başladı. Öncelikle COVİD-19 salgını boyunca evde kaldığınız zamanı olabildiğince pozitif kullanmaya çalışmak çok önemli. Peki bu zamanı nasıl lehimize çevirebiliriz? İşte karşınızda evden çalışmanın doğru yolları!

Evden Çalışmanın Doğru Yolları

1. Kendiniz İçin Çalışma Alanı Belirleyin

Evden çalışmaya başladıysanız eğer ilk işiniz evinizde bir çalışma alanı belirlemek. Bu alan çalışırken dikkatinizi dağıtmayacak, odaklanmanıza engel olmayacak bir alan olmalıdır. Mola verdiğinizde ya da işiniz bittiğinde çalışma alanınızdan uzak durmaya özen gösterin.
Mesai saatinizi tamamladıktan sonra, yeni mesai saatine kadar işiniz ile ilgili düşüncelerden uzak durmaya gayret gösterin.

2. Hareket Etme

Sık sık yer değiştirmek konsantre olmanıza yardımcı oluyorsa eğer, evinizde çalışabileceğiniz birkaç alan oluşturun. Bu, duruş pozisyonunuzu değiştireceğiniz için odaklanmanıza yardımcı olabilir. Kendinize her çalışma alanında yerde belirli bir süre vermek, zamanınızı yönetmenize yardımcı olabilir.
Evden çalışmanın en keyifli yanlarından birisi de daha rahat pozisyonda oturabilmektir. Çalışma alanınızın ergonomik olduğundan emin olun. Bu, kas-iskelet sistemi yaralanmalarına yol açan risk faktörlerini ortadan kaldıracaktır. Rahat bir kanepede otururken veya yatağınız kulağa hoş gelebilir. Uzun süre dizüstü bilgisayarınıza yazmanız sırtınızı veya boynunuzu zorlayabilir.

3. Güne Hazırlanın

Evden çalışmaya başlamadan önceki normal sabah rutininize girmek size işe başlamadan önce psikolojik olarak destek sağlayabilir. İşe başlamadan önce hazırlanmak için kendinize zaman ayırın. Duş alın ve gün için giyinin. Saçınızı ve makyajınızı yapmayı tercih ediyorsanız, sadece sizin için olsa bile devam edin ya da cildinizin nefes almasına izin verin. Sadece serum veya maske uygulayarak cilt sağlığını geliştirmek için bu zamanı kullanın.
Evden çalışmaya başlamadan önceki iş hayatınızda önce spor salonuna gidiyorsanız eğer, bu rutininizi vücut ağırlığı egzersizleri veya kuvvet antrenmanı ile tamamlayın.

4. Bir Program Belirleyin

Belirsiz bir plan yerine, günlük bir program oluşturun ve bunu yazılı hâle getirin. Dijital bir program oluşturabilir veya kalem ve kağıt yardımıyla not alabilirsiniz. Evden çalışmaya başlamadan önce bu programınızı görünür bir yere yapıştırın. Önem temelinde kategorilere ayrılmış ayrıntılı bir yapılacaklar listesi hazırlamak evden çalışırken sizi motive edebilir ve zamanınızı verimli kullanmanıza fayda sağlayabilir.

5. Bir Yemek Planı Oluşturun

Hafta başında veya iş günü yemek listenizi ya da atıştırmalıklarınızı önceden planlayın. Bu, açlık noktasına kadar çalışmanızı ve sonrasında ne yiyeceğinize karar vermek için zaman kaybetmenizi önler. Ayrıca evden çalışırken, iş yaptığınız yerde yemek yemekten kaçınmalısınız.
İşinize konsantre olmayı artırmak adına kabak çekirdeği, bitter çikolata gibi hafıza, konsantrasyon ve uyanıklığı artırıcı için yiyecekler seçebilirsiniz. Rafine karbonhidrat, işlenmiş gıdalar ve şekerli içecekler alımınızı sınırlandırmaya özen gösterin.

Koronavirüsüne karşı korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN SÜPER BESİNLER

Çocuklu insanlar için ipuçları;

6. Bebekle Evden Çalışmak

Çocuğunuzu size yakın tutabilmek için bebek pusetini kullanabilirsiniz. Eğer bir iş görüşmesi yapıyorsanız, herhangi bir kesinti veya gürültü olması durumunda iş görüşmesi yaptığınız kişi/kişilere evde bir bebeğiniz olduğunu önceden söylemekte fayda var.
Bebeğinizin uyku zamanlarını verimli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu zamanlarda konferans görüşmeleri gerektiren işleri gerçekleştirmeye çalışın.
Bir bebekle evden çalışırken her ikiniz için de işleyen, değiştirilmiş bir çalışma programı hakkında patronunuzla sohbet etmekte fayda görebilirsiniz.

7. Çocuklarla Evden Çalışmak

Küçük çocuklarınız varsa onların ihtiyaçlarına odaklanmak isteyebilirsiniz. Ancak, fazladan sorumluluk alabilecek daha büyük bir çocuğunuz varsa, küçük çocuklarla ilgilenmek veya ev işlerini tamamlamak için onlara çok açık talimatlar ve faaliyetler ayarlayabilirsiniz.

Özellikle karmaşık görevlere odaklanmanız gerektiğinde, çocuklarınız uyurken sabahın erken saatlerinde veya akşamları geç saatlerde çalışmak isteyebilirsiniz.

8. Çocuklarınızın Duygusal İhtiyaçlarına Dikkat Edin

Çocuklarınız bu süre zarfında biraz daha fazla sevgiye ve dikkate ihtiyaç duyabilir. Çocuklarınız bu süreçte sizin duygularınıza ve COVİD-19 pandemisinin dünya verdiği zararlara anlam veremeyebilir ve bu yeni rutine alışmakta zorlanabilirler.
Çocuklarınızı rahatlamak ve dinginleştirmek için evinizde sakinleştirici müzikler çalabilirsiniz

9. Oyun

Çocuklarınızı, kendilerini eğlendirmeye teşvik edin. Ancak zamanlarını akıllıca yönetmelerine yardımcı olmanız gerekir. Çocuklar bazen kendilerini oyuna kaptırabilirler. Bu nedenle ekran sürelerini sınırlamayı unutmayın. Yaklaşımınızda kararlı olun ve net sınırlar çizin. Beklentiler ve sonuçları belirleyin.

10. Dünyanın Durumu

Özellikle evden çalışırken, ne tür medyayı takip ettiğiniz konusunda kendi kararlarınızı verin. COVID-19 ile ilgili herhangi bir habere bakmak istemiyorsanız, bu haberleri cihazlarınızda engelleyecek uygulamalar kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, virüsü veya enfeksiyonu çevreleyen herhangi bir tartışma yapmak istemiyorsanız sevdiklerinize bu durumu önceden bildirmek herkes için daha faydalı olacaktır.

Dünyanın durumundan haberdar olmak, ancak bu haberlerden bunalmak istemiyorsanız haberleri okuyabileceğiniz her sabah veya akşam kendinize belirli bir süre ayırın ya da bir arkadaşınıza 10 dakikalık hızlı bir brifing için beni arayabilir misiniz diye sorun. Bu yöntem sizin dünyadan haberdar olmanıza yardımcı olacaklar.

11. Sevdikleriniz

Siz evden çalışırken sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz aklınıza geliyorsa eğer onlarla sık sık iletişim kurun. Gerekli tüm önlemleri aldıklarından ve herhangi bir COVID-19 semptomu yaşamaya başlarlarsa sizinle iletişim kuracaklarından emin olun.

12. Kilit Altında Olmak

Evden çalışmaya başlamanın ilk günleri oldukça keyif vermiş olabilir. İlerleyen günlerde kendinizi kilit altında hissetmeye başlayabilirsiniz ve bu durum psikolojinizi bozmaya neden olabilir. Unutmayın, bu durum tamamen geçici ve sağlığımızı korumakla ilgili, bunu kendinize sık sık hatırlatın.
Kendinizi rahatlatmak için ister pencereden dışarı bakıp biraz nefes alın isterseniz de huzurlu bir doğa manzarasının olduğu rahatlatıcı bir resme bakarak hayal gücünüzü geliştirin.

13. İletişim Kurun

Bir ruh sağlığı uzmanıyla temasa geçebilir veya destekleyici ve duygularınızı yönetmenize yardımcı olabilecek birini bulabilirsiniz. Özellikle de bu duygular evden çalışmanıza engel oluyorsa.
Nasıl hissettiğinize karşı dürüst olun. Birinin sadece bir telefon görüşmesi veya görüntülü sohbet uzaklığında olduğunu bilmek, kaygı duygularınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Evden Çalışmanıza Uygun Alanı Olmayan Kişiler İçin İpuçları

14. Pop-Up Ofis

Evden çalışmanıza uygun belirlenmiş bir masanız veya ofisiniz yoksa doğaçlama yapın. Yere bir yastık yerleştirin ve çalışma alanınız için bir sehpa kullanın. Ya da evinizin çeşitli alanlarında kullanabileceğiniz küçük, portatif katlanabilir bir masa bulun.
Dizüstü bilgisayarınızla yatakta, masada veya tezgâhta çalışabilirsiniz. Kas iskelet ağrısını hissetmeye başlarsanız vücudunuzu dinlemeye ve ayarlamalar yapmaya dikkat edin.

15. Alanınızı Temizleyin

Evden çalışmak için kendinize sakin bir atmosfer yaratın. Çalışma alanınızı temizleyin ve dağınıklığı günde en az bir kez düzenleyin. Enerjinizi, ruh hâlinizi ve beyin fonksiyonunuzu artırmak için adaçayı yakabilirsiniz.

Eşlerinin Yanında Evden Çalışanlar İçin İpuçları

16. Çalışma Planınızı Önceden Konuşun

Evden çalışma stillerinizin uyumluluğunu konuşun. Yemek yemek veya birbirinize zaman ayırmak isteyip istemediğinize karar verin ve planlarınızı konuşmanıza göre uygulamaya özen gösterin.
Çalışırken konuşmaktan hoşlanıyorsanız veya sessizce çalışmayı tercih ediyorsanız eşinize bunu bildirin. Günlük evden çalışma programlarınız değişiyorsa, bunun hakkında önceden konuştuğunuzdan emin olun.

17. Ev İşleri

Haftalık veya günlük ev işi programınızı yapın. Ev işlerini eşit olarak dağıtmak için bir plan yapın. 10 dakikalık bir oturum sırasında her şeyin nasıl gittiğinden bahsedebilir ve ayarlama yapmanız gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz.

18. Kulaklık Kullanın

Evden çalışırken kulaklık kullanarak işitsel dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabilirsiniz. Daha rahat ve kulakiçi kulaklıklara göre daha iyi ses kalitesi sağlayan bir çift kulak üstü kulak kullanmak daha faydalı olacaktır.
Odaklanmanıza yardımcı olan ve özellikle çalışırken kullandığınız müziği seçin.
Ne zaman görüntülü veya sesli görüşme yapmanız gerektiği konusunda eşinize haber verin. Bu şekilde evden çalışırken her ikinizin de aynı anda çağrıda bulunması gerekiyorsa, sesleri ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek faydalı olur.

Bu Zorlu Zamanda Deneyimli Profesyoneller İçin İpuçları

19. Zaman Ayırın

Normalde evden çalışmıyorsanız, kendinizi değerli çalışma zamanınızda aile üyeleriyle bulabilirsiniz. Zamanınızı isteyen herkesin sınırlarını belirleyin ve beklentilerini yönetin.
Neyin gerekli olduğunu belirleyin ve buna göre öncelik verin. Verimli çalışabilmek için zamanın size ne ifade ettiğini aile üyelerine açıkça aktarın.

20. Kişisel Bakım

İşinizin bittiğinden emin olmanın yanı sıra, bu hassas zamanda fiziksel ve zihinsel refahınıza da dikkat edin. Yeterli fiziksel aktivitede bulunmak ve zihinsel sağlığınızı korumak sizi başarıya götürür.
Bu aktiviteler meditasyon, günlük veya dans etmeyi içerebilir. Bu faaliyetler işinize odaklanabilmeniz için biraz yardımcı olabilir.

21. Aktif Olun

Evden çalışmaya başladığınız için evinizde çok zaman geçirseniz bile alışveriş için ara sıra dışarıya çıkmanız muhtemeldir. Dışarı çıktığınız zaman diliminde tempolu yürümeye özen gösterin. Günlük rutininize ev içinde uygulayabileceğiniz daha fazla egzersiz katın ve eğer binanızın çatısında olsa bile dışarı çıkabileceğiniz bir noktaya çıkıp açık havada spor yapmayı deneyin.

Etkili Molalar Nasıl Verilir

22. Kısa Bir Yürüyüşe Çıkın

Yürümenin önemi, çağlar boyunca birçok bilim insanı tarafından belgelenmiştir. Etkili olması için kilometrelerce yürümeniz gerekmez. Özellikle sinirli veya huysuz hissediyorsanız günde bir veya iki kez 20 dakikalık yürüyüşe çıkmak size fayda sağlayabilir.

23. Pomodoro Yöntemi

Bazı bilim insanları, bir zaman yönetimi tekniği olan Pomodoro yöntemini önermektedir. Denemek için 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve ardından 5 dakikalık bir mola verin. Dört adet 25 dakikalık oturumdan sonra 15 ila 30 dakikalık bir ara verin. Bu aralıklara gün boyunca devam edin.

24. Ücretsiz Oturumlardan Faydalanmak

Birçok yoga ve meditasyon öğretmeni bu süre zarfında ücretsiz çevrimiçi oturumlar sunmaktadır. Siz de evden çalışmaya başladığımız bu zamanlarda, bu tip avantajlardan yararlanın ve çevrimiçi bir oturuma katılın. Programınızda bir mola vermek, gün boyunca akıllıca zamanınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Unutmayın!

Bu süre zarfında evden çalışmak planladığınız bir şey olmayabilir ancak bundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Kendinizi uzun bir kar günü veya yaz tatili gibi hissettiren bir hayat yaşıyor olabilirsiniz. Yeni normale alışmak zaman alıyor, bu yüzden yeni çalışma hayatınıza uyum sağlamak için kendinize zaman tanıyın.

İş-yaşam dengenizdeki noktaya adapte olma yeteneğinize güvenin. Yolda bazı hız tümsekleri olsa bile, başardığınız her şey için kendinizle gurur duyun…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap