Asla Bozmamanız Gereken 6 Dekorasyon Kuralı!

Evinizi ya da evinizin bir odasını yeniden dekore etmeye başlamak zorlu bir süreç gibi görünüyor olabilir. Ancak kolaylıkla uygulayabileceğiniz, işe yarar birkaç önemli ip ucu ile istediğiniz, hoşunuza gidecek bir dekorasyona kavuşabilirsiniz. Peki bunun için nelere dikkat etmelisiniz? İşte size asla bozmamanız gereken 5 dekorasyon kuralı!

1. Dekorasyonda 10-30-60 Kuralı

Dekorasyon Önerileri 1.resim
Dekorasyon Önerileri 1.resim

Kullanacağınız renk çeşitlerine karar verdikten sonra bu renkleri nasıl ve ne oranda bir arada kullanacağınıza karar vermelisiniz. 10-30-60 dekorasyon kuralı ise tam bu noktada size yardımcı olmak için hazır. Örneğin kullanacağınız 3 farklı renkten birini dominant renk olarak belirleyin ve dekorasyonun %60’ını bu renge ayırın. Daha sonra diğer renkleri sırasıyla %30 ve %10 olacak şekilde bir arada kullanın. Dominant renk genellikle duvar ve yüzeyde kullanılırken diğer renkler mobilya ve aksesuarlarda kullanılabilir.

2. Dekorasyon, Form ve İşlevsellik İlişkisi

Dekorasyon Önerileri 2.resim
Dekorasyon Önerileri 2.resim

Mobilya seçerken form ve işlevselliği bir arada değerlendirin. Doğru bir dekorasyon için sadece görsel olarak çekici olan değil aynı zamanda kullanacağınız alan için size fayda sağlayacak ve gündelik hayatınızı kolaylaştıracak tasarımlar seçin. Örneğin oturma odasındaki dağınıklıktan şikayetçiyseniz, uzaktan kumandaları, dergileri vb. saklayabileceğiniz sehpa modelleri tercih edin.

3. Doğru Halıyı Seçmek

Dekorasyon Önerileri
Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon için olmazsa olmaz bir başka kural ise doğru boyutta ve renkteki halıyı seçmektir. Yalnızca görselliğine odaklanıp odanız için küçük kalacak bir halı seçimi yapmak hata olacaktır. Halınızın en azından bir kısmının, bazı mobilyalarınızın altında kalacak kadar büyük olmasına ve odanızı dengeli göstereceğine emin olun.

4. Tabloları Göz Hizasında Asmak

Dekorasyon Önerileri
Dekorasyon Önerileri

Odanızda kullanacağınız resimleri ya da fotoğrafları duvara asmadan önce biraz hazırlık yapmak gerekiyor. Duvara asılan çerçevelerin göz hizasındaki bir yükseklikte odayı çok daha iyi gösterdiğini biliyor muydunuz? Bu küçük kuralı takip ederek görsel olarak güçlü ve dengeli duvar dekorasyonuna kolayca sahip olabilirsiniz.

5. Farklı Dokuları Birlikte Kullanmak

Modern Dekorasyon önerileri
Modern Dekorasyon önerileri

Dekorasyonda farklı dokular kullanmaktan kaçınmayın. Örneğin bazı metal aksesuarlarla birlikte oturma odasına hasır bir sandalye eklemeyi deneyin ya da yeşil bitkilerle birlikte bakır bir aydınlatma kullanın. Tüm bu küçük düzenlemeler dekorasyonunuzun çok daha dinamik ve modern görünmesini sağlayacaktır.

6. Çoklu Aydınlatma Seçenekleri Kullanmak

Tek bir sarkıt lamba kullanmak odanızı ve dekorasyonunuzu tek düze gösterebilir. Bunun yerine, sarkıt lambalarla birlikte şık lambader ve yer lambaları kullanabilirsiniz. Bu şekilde ışık derecesini istediğiniz zaman değiştirerek dekorasyonunuzda farklı etkiler yaratabilirsiniz.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap