Ruh Hâlinizi ve Hafızanızı Geliştirecek Muhteşem Bitkiler

beyin

Doğru gıda seçimi ve beslenme, beyin performansını ve sinirsel yenilenmeyi iyileştirmede oldukça etkilidir. Hafızada düşüşler veya bilişsel problemler kronik stresden yaşlanmaya kadar birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Yorgun beyin, konsantrasyon eksikliği ve üretkenlik eksikliği gibi diğer beyin problemlerine basitçe “beyin sisi” denir. Bu koşullardan kurtulmanın ve beyin aktivitesini artırmanın hem doğal hem de sentetik yolları vardır. Bununla birlikte, bu yazımızda beynin bilişsel işlevini, ruh hâlinizi ve hafızanızı geliştirecek farklı bitkiler ve baharatlarla beyin fonksiyonunuzu ve hafızanızı geliştirmenin doğal yolları hakkında bilgi edineceğiz. beynin bilişsel işlevini, ruh hâlinizi ve hafızanızı geliştirecek unsurları içerdiği kanıtlanmış bazı bitkiler vardır.

Öncelikli olarak beynin bilişsel işlevini, ruh hâlinizi ve hafızanızı geliştirecek bitkiler şu şekildedir;

Beynin Bilişsel İşlevini, Ruh Hâlinizi ve Hafızanızı Geliştirecek Bitkiler

 • Cezayir menekşesi
 • Ginseng
 • Biberiye
 • Ginkgo Biloba
 • Altın Kök
 • Maydanoz ve Kekik
 • Guarana
 • Aslanın Yelesi
 • Gotu Kola
 • Brahmi
 • Ashwagandha
 • Limon Balsamı
 • Theanine
 • Kava Kökü
 • Lavanta
 • Tulsi
 • Zerdeçal Kurkumin

Yazımızın devamında ise bu bitkilerin nelere iyi geldiğini detaylıca aktarmaya çalıştık. Dilerseniz şimdi bu bitkilerin faydalarına bir göz atalım…

Beyni Güçlendiren Bitkiler

Beynimiz sadece soyut bir ağ altında düşünce ve duyguların üretildiği bir alan değildir. Aynı zamanda bedenin somut olan ve vücudun herhangi bir parçası gibi beslenmesi gereken bir parçasıdır. Beyin de diğer organlar gibi beslendiği yönde daha verimli çalışır. Otlar zihinsel farkındalığı, keskinliği ve odaklanmayı artırmada etkili birer yöntem olarak kabul edilir. Yüzyıllardır akıl sağlığı için takviye olarak kullanılmıştır. Hafıza geliştirme ve artan dikkat süresi için birçok farklı bitki vardır. Burada şimdi; odaklanma, konsantrasyon ve genel beyin durumunu iyileştirmek için bazı otlar hakkında bilgi edineceğiz.

1. Cezayir menekşesi

Cezayir menekşesi
Cezayir menekşesi

Çoğunlukla Madagaskar’da bulunan Cezayir Menekşesi, yaklaşık 400 alkaloidi olan bir Vinca türüdür. Cezayir menekşesi, beynin kan akışını iyileştirir, oksijen ve glikoz seviyesini artırır. Bu, beynin daha hızlı çalışmasını sağlar. Kanseri iyileştirmek için popüler bileşen olan Vincristine, Cezayir menekşesi bitkilerinde bulunur. Aynı zamanda bitkideki alkaloidler de nörotransmitterin serotonin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

2. Ginseng

Ginseng
Ginseng

Reklamlarda da sıklıkla görmüş olduğunuz ve aslında oldukça aşina olduğunuz ginseng! Ginsenosidlerden zengin olan bu bitkisel ilaç, beyin için bir anti-inflamasyon olarak çalışır. Bunlar konsantrasyon için harika bitkilerdir ve ayrıca strese karşı koymak, enerjiyi artırmak ve ruh hâlini iyileştirmek için de kullanılır. Harika bir uyarıcıdır ve gözle görülür olumsuz etkileri yoktur. Ayrıca dikkat süresini ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel dayanıklılığınızı artırmak ve aynı zamanda kaygıyı hafifletmek istiyorsanız, Ginseng’i tercih edebilirsiniz. Sentetik ADD ve DEHB kürlerinden çok daha etkilidir ve minimal yan etkileri vardır.

3. Biberiye

Rosemary
Rosemary

Biberiye; hafızayı, aklın netliğini ve konsantrasyonunu geliştirir. Biberiye en iyi esansiyel yağlarla konsantre edildiğinde çalışır. Biberiye kokusuna maruz kaldıktan sonra tüm görevlerinizde daha hızlı ve daha doğru sonuçlar elde edersiniz.

4. Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba artan hafıza, konsantrasyon ve yenilenmiş beyin hücreleri için bir mucize gibi çalışır. Bilişsel işlev geliştirme yeteneği, özellikle onunla birlikte ginseng alımıyla gelişir. Ginkgo, görevleri tamamlarken kullanıcının zihinsel hızını ve performansını artırmaya büyük ölçüde yardımcı olur. Bunu, beynin periferik kan akışını artırarak glikoz ve oksijen seviyesini kullanarak yapar. Bitki ayrıca metabolik reaksiyonları artıran ve sinirin sinyal iletimini geliştiren adenosin trifosfatı aktive eder. Dünya da aynı zamanda, yaşlılığın etkilerini tedavi etmek için yaygın olarak reçete edilen bir bitkidir.

5. Altın Kök

altın kök bitkisi
altın kök bitkisi

Altın kök, kronik stresin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu da daha fazla fiziksel enerji ve daha fazla bilişsel işlev ile sonuçlanır.

6. Maydanoz ve Kekik

Maydonoz ve Kekik
Maydonoz ve Kekik

Maydanoz ve kekik, beyin gücünü artırmakta birlikte çalışır. Bu otlar, nöron oluşumunu uyardığı kanıtlanmış önemli bir flavonoid – apigenin içerir. Bu otlar ayrıca beyin hücreleri arasında iyi bir bağlantı sağlar.

7. Guarana

Guarana
Guarana

Guarana, zihinsel bir görevi yerine getirirken uyanıklığınızı ve odaklanmanızı en üst düzeye çıkarmak için yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. Kahve, alımından yaklaşık 40-45 dakika daha yüksek uyanıklığı sağlarken, Guarana tüketimden 150 dakika sonra bile en yüksek durumunda kalır. Guarana’da genel zihinsel ve fiziksel performansı artıran ksantin vardır. Alkaloidler ve flavonoidler açısından zengin olduğu için, merkezi sinir sistemini canlandırır, zihinsel uyanıklık ve netlik yaratır ve yorgunluğu giderir.

Beyin Sisi Tedavisi için Bitkiler

Beyin sisi, basitçe beyin iltihabı olarak tanımlanabilir. Diğer vücut kısımları iltihaplandığında ağrı belirtileri gösterirken, beyin genel bir melankoli hissi, bağlantısızlık hissi veren insanlarda görülebilen beyin sisi üretir. Beyin sisi, sinir iletimini yavaşlatır ve beynin donuk ve yavaş çalışmasına neden olur. Bu durumda, zihinden net bir düşünce çıkmaz. Beyin sisi, insanların kolayca yorulmasına ve çok kısa sürede odak kaybına neden olur. Beyin sisi için vitaminlerin yanı sıra, burada beyin sisi için takviye görevi görecek bazı bitkiler mevcuttur.

1. Aslanın Yelesi

Aslanın yelesi
Aslanın yelesi

Aslanın yelesi, bilimsel adıyla Hericium Erinaceus. Sinir Büyüme Faktörünü (NGF) uyaran yenilebilir bir mantardır. NGF, nöronların korunmasını ve yenilenmesini sağlar. Vücuttaki sinir ağını sürekli olarak yeniden inşa ederek insan beyninin nörolojik bozukluklardan kaçınmasını sağlayan biyoproteindir. Aslan yelesi, miselyumu çok güçlü NGF indükleyicileri içerir. Aslanın yelesindeki bu bileşikler, beynin içindeki nöron üretimini artırır.

2. Gotu Kola

Gotu Kola
Gotu Kola Bitkisi

2.500 yıldan fazla bir süredir Hintliler için saygın bir beyin toniği olan Gotu Kola, beynin içindeki nöral aksonun yoğunluğunu artırıyor. Bu zekanızı ve göreceli olarak psişik yeteneğinizi artırır. Bitki ayrıca beyindeki yaralı nöronları onarır ve sinir ağlarının yayılmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, uzun süredir bitkiye maruz kalan çocukların daha yüksek IQ ile genel olarak zeki olduklarını göstermiştir. Bitki beynin her iki yarıküresini de aktive ederek daha yüksek yaratıcılığa neden olabilir. Alfa, gama ve teta beyin dalgaları pozitif beyin dalgaları olarak bilinir ve bu bitki ile gençleşirler. Rahipler bu bitkiyi meditasyon deneyimlerini geliştirmek, daha derin bir bağlantı hissetmek için de kullanırlar.

3. Brahmi

Brahmi
Brahmi

Bu bitki, beyin hücrelerindeki iletişimi uyarır ve düşük inflamasyon olduğundan emin olur. Etkileri son derece dikkat çekicidir. Dopamin ve serotonin üretimini artırarak zihinsel faaliyetinizi artırabilir ve hormonunuzu düzenleyebilir.

4. Ashwagandha

Ashwagandha
Ashwagandha

Ayurveda, beyin fonksiyonunu gençleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca beyin sisi için bir tedavi işlevi görür çünkü beynin sinir hücrelerinin düzgün bir şekilde dallanmasına yardımcı olur. Ayurveda, beyni tamamen işlevsel tutar ve buna ek olarak, vücudun genel sağlığı için zihin sağlığını ve bağışıklık sistemini destekler.

Anksiyete ve Stres için Bitkiler

Bugünün telaşlı, stresli ve hızlı yaşam tarzında, kronik strese neden olan aşırı çalışmaya maruz kalıyoruz. Stres başlangıçta kilo almaya neden olabilir ve daha sonra kalbinize bile zarar verebilir. Bir insanın zihinsel ve fiziksel eğilimini değiştirir. Ayrıca, stres beyinde iltihaplanmaya ve vücuttaki diğer birçok rahatsızlığa neden olabilir ancak vücudunuzdaki stres seviyesini kontrol etmenin doğal yolları vardır. İşte beyin için stres seviyenizi sakinleştirmeye yardımcı olacak bazı bitkiler.

1. Limon Balsamı

Limon Balsamı
Limon Balsamı

Limon balsamı; stresi, diğer duygu durum bozukluklarını ve kaygıyı hafifletir. 1 hafta boyunca günlük 600 mg limon balsamı, duygu durum bozukluklarını ve artan uyanıklıkla dinginlik eksikliğini aşmanıza yardımcı olacaktır. Hemen sakinleşmek için balsamı çay şeklinde içebilirsiniz. Naneli kokusu sayesinde zihninizi rahatlatacaktır. 2011’den itibaren uykusuzluk ve anksiyetesi olan yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, 15 gün boyunca 600 mg günlük limon balsamı alımının sakinliği artırabildiğini ve uykusuzluğu sırasıyla %18 ve %42 azaltabildiğini kanıtladı.

2. Theanine

Theanine, beyin hücrelerine ulaşmak için kan-beyin bariyerini geçebilir. Sağlıksız bir beyni tedavi etmeye, stresi azaltmaya ve bilişsel işlevi artırmaya yardımcı olur. Bu bitki, beyin kimyamızı geliştirmek için harika bir tamamlayıcı olarak çalışır.

3. Kava Kökü

Bu kökler çoğunlukla Güney Pasifik’te bulunur ve farklı anksiyete düzeylerini hafifletmede oldukça etkilidir. Kava, Valium veya Xanax’ın doğal versiyonudur. Doğal olduğu için ilaçların zararlı etkileri olmadan gelir. Kava’yı bir kapsül, bir tablet veya bir sıvı ekstrakt olarak alabilirsiniz. Kava kökü, stres, uykusuzluk, kas gerginliği, şiddetli stres ve kaygıdan kurtarır.

4. Lavanta

Lavanta endişe gidermek için harika bir bitkidir. Endişeyi ve stresi hafifletebilecek bir kokusu olduğu bilinmektedir. Banyo suyunuzda 5 damla lavanta yağı karıştırabilirsiniz.

5. Tulsi

Tulsi, nane ailesinin bir parçasıdır. Büyük bir antioksidan olduğundan, stres ve kaygıyı hafifletmek için etkilidir. Tulsi ayrıca yorgunluk, uykusuzluk ve hafıza kaybı konusunda da yardımcı olabilir. Stres, kaygı, odak eksikliği ve düşük ruh hâlini azaltmak için 500 mg tulsi alımı önerilir. Ayrıca kimyasal, fiziksel veya metabolik strese karşı da çalışabilir. Tulsi’yi çay ve toz, tablet veya kapsül formunda alabilirsiniz.

6. Zerdeçal Kurkumin

Zerdeçalın kökündeki en önemli bileşiktir. Anksiyete ve strese yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kurkumin, stresin beyne zararlı değişikliklerini tersine çevirir. Ayrıca kurkuminin günde 2 kez 500 mg’lık bir alımla kaygı, stres ve tükenmeyi azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca zihinsel ve fiziksel performansınızın kalitesini artırır ve hafızayı keskinleştirir.

Özetlemek gerekirse, bu yazımızda önerdiğimiz farklı bitkiler sizin için daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Bu bitkiler, doğrudan alabileceğiniz veya diğer takviyelerle karıştırabileceğiniz beynin gıdalarıdır. Birçok bitki sadece diğer takviyelerle karıştırıldıktan sonra çalışır. Tamamen doğal ilaçlar, yan etkilerle birlikte gelen sentetik ürünlerden daha iyidir ancak doğal bitkiler bazen bulunamaz olabilirler.

NOT: Bu bitkilerin size karşı bir yan etkisi olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap