Arpa Çimi Tozu Nedir?

Arpa çimi tozu

Arpa çimi tozu, sağlık mağazalarında sıklıkla lahana, ıspanak ve buğday çimi gibi diğer yeşilliklerle karıştırılan yaygın bir bileşendir. Süper gıda olarak da adlandırılır ve kilo kaybını artırmak, bağışıklık fonksiyonunu geliştirmek ve genel sağlığı desteklemek için ek olarak kullanılır.

Arpa, dünya çapında üretilen dördüncü en önemli tahıl mahsulü olarak kabul edilir. Arpa yaprakları ve arpa yeşillikleri olarak da bilinen arpa otu, arpa bitkisinin yaprağıdır. Faydalı sağlık etkileri için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve genellikle yeşil meyve sularında, detoks sularında ve takviyelerde yer almaktadır. Taze arpa otu bulmak zor olsa da arpa çimi tozu, detoks suları, tabletler ve sakızlar gibi diğer formlarda mevcuttur. Genellikle yeşil karışımlarda lahana, spirulina ve buğday çimi gibi diğer bileşenlerle birleştirilir.

Arpa Çimi Tozunun Faydaları

Arpa çimi tozu, çeşitli besinler açısından oldukça zengindir. Özellikle kurutulmuş arpa çimi, yemek kaşığı başına yaklaşık 10 gram lif içeren bir kaynaktır.

Arpa çimi tozu faydaları arasında bağışıklık fonksiyonunu, hücre büyümesini ve görmeyi düzenleyen yağda çözünen bir vitamin olan iyi miktarda A vitamini içermektedir. Cilt sağlığından yara iyileşmesine ve ağız sağlığına kadar her şeyde merkezi bir rol oynayan C vitamini bakımından da zengindir. Kan pıhtılaşması, kemik oluşumu, kalp sağlığı ve daha fazlası için gerekli olan temel bir mikro besin olan K vitamini de sağlamaktadır. Son olarak arça çimi tozu faydaları arasında polifenoller ve flavonoidler açısından zengin olması sayılabilir. Bu bileşikler, oksidatif stresi azaltmak ve kronik hastalıklara karşı korumak için antioksidan görevi görürler.

Arpa Çimi Tozunun Sağlık Yararları

Arpa çimi tozu, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar arasında aşağıdaki maddeleri sayabiliriz. 

Kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir: Yapılan bazı araştırmalar arpa otunun, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bunu sağlayan ise suda çözünmeyen bir tür lif olan çözünmez lif içeriği sayesinde olabilir. Lif alımınızı artırmanın kan şekeri seviyelerini düşürebileceği ve insülin duyarlılığını artırabileceği ve vücudunuzun insülini etkili bir şekilde kullanmasını kolaylaştıracağını tahmin etmektedir.

Kalp sağlığını destekleyebilir: Günlük diyetinize arpa otu eklemek, kalp sağlığını desteklemek için harika bir yoldur.

Diyabeti bulunan 36 kişide yapılan araştırmaya göre, 4 hafta boyunca 15 gram arpa yaprağı ekstresi almak, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltmıştır. Arpa otu ayrıca, düşük kan basıncı, azalmış iltihaplanma ve iyileştirilmiş kalp sağlığı ile bağlantılı olan saponarin, gama-aminobütirik asit (GABA) ve triptofan gibi bileşikler içermektedir.

Kilo kaybını teşvik edebilir: Arpa çimi, kalorisi düşüktür ancak lif bakımından yüksektir. Bu da onu sağlıklı kilo vermek isteyenler için harika bir katkı gıdası yapar. Lif, vücutta yavaşça hareket ederek iştahı ve açlığı azaltmak için daha uzun süre daha tok hissetmenizi sağlamaktadır. Yapılan birkaç çalışma, lif alımını artırmanın, kilo kaybını artırabileceğini bulmuştur.

Örneğin, 252 kadın denek ile yapılan bir çalışmada günlük olarak tüketilen her gram lif ile 20 ay boyunca 0,25 kg kilo kaybı ve %0,25 daha az vücut yağı ilişkilendirilmiştir.

Arpa Çimi Tozunun Olası Dezavantajları

Çoğu insan için arpa çimi tüketmek genellikle güvenli olsa da göz önünde bulundurulması gereken bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Birincisi, arpa otu takviyelerinin güvenliği veya etkinliği ilaçların izlendiği gibi düzenlemiyor. Bunun için takviye satın alırken, saygın bir perakendeciden satın aldığınızdan ve üçüncü taraf testlerinden geçmiş ve dolgu maddesi, katkı maddesi ve yapay bileşen içermeyen ürünleri aradığınızdan emin olun.

Ayrıca bazı arpa otu ürünlerinin K vitamini veya potasyum gibi yüksek miktarda mikro besin içerebileceğini unutmamanızda fayda vardır. Kan sulandırıcı ilaç alan kişiler ise bu ilaçların etkilerine müdahale etmekten kaçınmak için K vitamini alımlarına dikkat etmelidirler.

Son olarak çölyak hastalığı veya glütene duyarlılığı olan kişilerin, arpa otu tozu ürünlerini satın alırken dikkatli olmalıdır. Glüten yalnızca arpa tanesinin tohumlarında bulunsa da çarpraz bulaşma riski bulunmaktadır.

Arpa Çimi Tozu Nasıl Kullanılır?

Arpa çimi tozu nasıl kullanılır, arpa çimi suyu ile smoothie tarifi…

Taze arpa otu bulmak zor olsa da arpa otu tozu birçok sağlık mağazasında, eczanede ve internette yaygın olarak bulunabilmektedir. Hafif acı bir tada sahiptir ve meyve sularına, smoothielere harika bir katkı sağlayabilir. İşte arpa çimi suyu ile smoothie tarifi…

Malzemeler

  • 1-2 çay kaşığı arpa otu tozu,
  • 1 orta boy muz,
  • 1 su bardağı (148 gram) yaban mersini,
  • 1 bardak (237 mL) süt.

Talimatlar

  • Malzemeleri bir blandera koyun ve pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın.
  • Pürüzsüzleşen maltı bir bardağa dökün ve servis yapın. Afiyet olsun…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap