Havuç Suyu Faydaları

HAvuç suyu görseli

Havuç suyu, taze ve bütün havuçlardan elde edilir. Havuç suyu faydalı ve son derece besleyici bir meyve suyudur.

Havuç suyu sadece potasyum ve C vitamini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda provitamin A açısından da oldukça zengin bir meyve suyudur. Havuç suyu faydaları arasında bağışıklığı artırdığı, göz ve cilt sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir.

İşte havuç suyunun faydaları!

Havuç suyu faydaları hakkında

1. Besleyici

Havuç suyunun faydaları arasında kalorisi ve karbonhidratı düşük olmasının yanı sıra çok sayıda faydalı besin maddesi içermesi vardır. Bir fincan (240 mL) havuç suyunda:

  • Kalori: 96
  • Protein: 2 gram
  • Yağ: 1 gramdan az
  • Karbonhidrat: 22 gram
  • Şekerler: 9 gram
  • Elyaf: 2 gram
  • A Vitamini (provitamin A olarak): Günlük Değerin (DV) %255’i
  • C Vitamini: DV’nin %23’ü
  • K Vitamini: DV’nin %31’i
  • Potasyum: DV’nin %15’i

Havuç suyu ayrıca vücudunuzda antioksidan görevi gören karotenoid pigmentler olan lutein ve zeaksantin sağlar. Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen kararsız moleküllerle savaşır. Havuç suyundaki ana karotenoid, havuçların turuncu renginden sorumlu olan beta karotendir. Vücudunuz onu antioksidan vitamin A’ya dönüştürür.

2. Göz Sağlığına İyi Gelir

Havuç suyu, gözlerinize fayda sağlayan yüksek miktarda besin içerir.

1 fincan (240 ml) havuç suyu, çoğunlukla beta karoten gibi provitamin A karotenoidleri şeklinde A vitamini için günlük değerin %250’sinden fazlasını içerir. A vitamini göz sağlığı için çok önemlidir. Provitamin A içeren meyve ve sebzelerin alımı, körlük ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Dahası, havuç suyu mükemmel bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Gözlerinizde biriken ve onları ışığa zarar vermekten koruyan diğer iki karotenoidden biridir. Yüksek miktarda lutein ve zeaksantin alımı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) gibi göz sorunları riskinizi azaltabilir.

3. Bağışıklığı Artırabilir

Havuç suyunun faydalarından birisi de bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir.

Havuç suyunda bulunan hem A hem de C vitaminleri, antioksidan görevi görür ve bağışıklık hücrelerini serbest radikal hasarından korur. Havuç suyu, 1 bardakta (240 mL) günlük değerin %30’undan fazlasını sağlayan zengin bir B6 vitamini kaynağıdır. Optimal bir bağışıklık tepkisi için sadece B6 vitamini gerekli değildir. Aynı zamanda zayıflamış bağışıklık ile de bağlantılıdır. 

Yapılan bir kemirgen çalışması, yetersiz miktarda B6 vitamini alımının, lenfosit adı verilen bağışıklık hücrelerinin büyümesini engellediğini buldu.

4. Antikanser Etkiler Göstermektedir

Test tüpü çalışmaları, havuç suyundaki bazı bileşiklerin kansere karşı koruyabileceğini göstermektedir. Lösemi hücrelerinin 72 saat boyunca havuç suyu özleri ile tedavi edilmesinin kanser hücresi ölümüne yol açtığını ve hücre büyüme döngüsünü durdurduğunu bulunmuştur.

Yapılan başka bir test tüpü çalışması ise yine benzer sonuçlar göstermiştir ancak poliasetilenlerin, (beta karoten veya lutein değil) havuç suyundaki ana antikanser maddeler olduğunu göstermiştir.

5. Cilt Sağlığına Faydalıdır

Havuç suyundaki besinler, cilt sağlığı için özellikle faydalı olabilir.

Bir fincan (240 ml) havuç suyu, kolajen üretimi için gerekli olan suda çözünür bir besin olan C vitamini için günlük değerin %20’sinden fazlasını sağlamaktadır. Bu bileşik vücudunuzda en bol bulunan lifli proteindir ve cildinize elastikiyet ve güç sağlar. Ek olarak, C vitamini cildinizi serbest radikal hasarından korumak için bir antioksidan görevi görür.

Havuç suyundaki beta karoten de cildinize yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma, karotenoid açısından zengin bir diyetin, cildinizi ultraviyole (UV) hasarlardan koruyabileceğini ve cilt görünümünü iyileştirebileceğini bulmuştur.

6. Kalp Sağlığına Faydalı

Havuç suyunun faydaları arasında en bilinenlerinden bir tanesi de kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilmesidir.

Havuç suyu, uygun kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan mineral potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyumlu diyetin yüksek tansiyon ve felce karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Bu yüzden havuç suyundaki antioksidan bileşikler de kalbinize fayda sağlayabilir.

Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerine sahip 17 yetişkinde yapılan 3 aylık bir çalışma; günde 2 bardak (480 mL) havuç suyu içmenin, kan antioksidanlarını önemli ölçüde artırdığını ve kalp hastalığına yol açabilecek kan lipidlerinin oksidasyonunu azalttığını buldu.

7. Karaciğerinizi Koruyabilir

Havuç suyunda bulunan karotenoidlerin karaciğer sağlığını geliştirdiği düşünülmektedir.

Yapılan birkaç çalışma, karotenoidlerin anti-enflamatuar ve antioksidan etkilerinin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına (NAFLD) karşı koruduğunu göstermiştir. NAFLD, tipik olarak zayıf beslenme, aşırı kilo veya obezite sonucu karaciğerinizde yağ biriktiğinde ortaya çıkar. Sonunda karaciğerde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Sıçanlarda yapılan 8 haftalık bir araştırma sonucunda; havuç suyunun bazı NAFLD belirtilerini azalttığı bulundu. Bir başka kemirgen çalışmasında ise havuç suyunun karaciğerdeki yağı azaltmadığını ancak iltihaplı kanı azalttığını ortaya koydu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap