Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Geçer?

Hamileliğin ilk haftaları heyecan verici ve kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Pek çok fiziksel ve duygusal değişiklik içeren bir yolculuğa başlıyorsunuz ve bir günden diğerine nasıl hissedeceğinizi bilmek her zaman kolay olmuyor. Ancak, yaşadığınız değişiklikleri anlamanıza yardımcı olmak için buradayız ve sabah bulantıları en göze çarpanlardan biri olabilir. Sabah bulantısı, birçok kadının hamilelik sırasında yaşadığı mide bulantısı hissidir. Bu yaygın hamilelik semptomundan ne bekleyeceğinizi ve biraz rahatlama sağlamak için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Sabah Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Sabah bulantısı yaşayan birçok hamile kadından biriyseniz, hamileliğinizin altıncı haftasında, genellikle ilk adet döneminizden iki hafta sonra mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkabilir veya bir gecede ortaya çıkabilir. Sabah bulantıları, hafif bir tiksintiden belirli kokulara veya yiyeceklere, şiddetli vakalarda kalıcı bulantı ve kusmaya kadar değişebilir.

Sabah bulantısı

Sabah Bulantısı Ne Zaman Biter?

Sabah bulantısı genellikle 8-11. Haftalar arasında zirve yapar ve tipik olarak ilk üç aylık dönemin sonunda kaybolur. Bununla birlikte, bazı kadınlar bunu ikinci ve hatta üçüncü trimesterlerine kadar iyi deneyimleyebilir.

Sabah bulantınız ilk üç aylık döneminizden sonra da sürerse, gebelik sırasında hormonal değişikliklerin mide bulandırıcı etkilerine karşı daha duyarlı olabilirsiniz. Ya da daha hassas bir mideniz olabilir. Ama sabah bulantınızı doktorunuzla gündeme getirmek asla zarar vermez.

Sabah Hastalığıma Ne Sebep Oluyor?

Sabah mide bulantısının kesin nedeni tam olarak anlaşılmasa da, birçok doktor doğasının hormonal olduğuna inanıyor. Hamilelik hormonu, sabah bulantısının en şiddetli olduğu zamanlarda en yüksek seviyesine ulaşır ve östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış, vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini zorlaştırabilir.

Sabah Bulantısı Olağandışı Mı?

Maalesef sabah bulantısı her an ortaya çıkabilir ve tüm gün sürebilir. Kadınların en az % 70’i ilk üç aylık dönemde bir dereceye kadar sabah bulantısı yaşar ve iki kadın bunu aynı şekilde yaşamaz. İlk hamileliklerinde sabah bulantısı olan bazı kadınlarda, ikinci hamileliklerinde hiç mide bulantısı olmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

Mide bulantınızın ve iştahsızlığınızın bebeğe zararlı olup olmadığını merak etmeniz doğaldır. Ancak yine de yiyebilir ve susuz kalırsanız, bebek yine de gerekli tüm besinleri alacaktır. Nadir ve şiddetli sabah bulantıları vakalarında, doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmanız için gerekli beslenmeyi ve hidrasyonu aldığınızdan emin olmak için çalışacaktır.

Mide Bulantısından Kurtulmak İçin Ne Yapabilirim?

Sabah bulantınızın azalacağı günü beklemek zorunda değilsiniz. Mide bulantısı ile mücadele etmek için deneyebileceğiniz birçok basit, güvenli ve etkili strateji vardır.

Gün Boyunca Daha Küçük Öğünler Yiyin

Çok uzun süre boş mideye sahip olmak herkesi hasta hissettirebilir. Büyük öğünler arasında gün boyunca küçük atıştırmalıklar yemek sizi mide bulandırabilir. Ama unutmayın, çok fazla yemek de mide bulandırıcı hissettirebilir. Her şey sizi iyi hissettirecek bir denge bulmakla ilgilidir.

Temel Öğeleri Toplayın

Sabah bulantısı kusmanıza neden olursa, yanınızda birkaç malzeme taşıyarak bunu kolaylaştırabilirsiniz. Bir diş fırçası ve diş macunu, gargara, yedek gömlek ve hatta plastik bir torba sabah bulantısının gününüzü raydan çıkarmasını önleyebilir.

Doktorunuza Sorun

Sabah bulantısı her hamileliğin zorlu bir parçası olsa da, vücudunuzun büyüyen bebeğinizi desteklemek için ihtiyacı olan şeyi yaptığının da bir işaretidir. Bununla birlikte, günlük yaşamınızı ve işte ya da ailenizde bulunma yeteneğinizi engelleyen mide bulantısı geçirmeniz gerekmemelidir.

Neyse ki, hamileliğinizi biraz daha pürüzsüz hale getirmek için yardım var. Mide bulantısı semptomlarını iyileştirme seçeneklerinizi keşfetmek isterseniz, kadın sağlığı uzmanları size yardımcı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap