Hamile Kalma : Kolay Hamile Kalmanın Püf Noktaları

Hamile kalma ve Çocuk sahibi olmak isteyenler ilk hamile kalma denemeleri başarısızlıkla sonuçlandığında panik yapıyor. Bir problem olduğunu düşünüp telaşa kapılıyor. Siz de böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız hemen kötü düşünmeyin. Önce cinsel ilişki sırasında, öncesinde ve sonrasında uygulamanız gereken adımları izleyin. İşte hamile kalma  o adımlar…

Hamile Kalmak İçin Yumurtlama Dönemini Önemli

Bir kadının yumurtlama döneminde erkeğin sperminin tutunma ihtimali daha yüksektir. 28 günde bir regl olan yani adet süreci sorunsuz ilerleyen bir kadının yumurtlama dönemi adetin 14’üncü günüdür. Yani regl başladıktan sonraki 10 ile 14 gün arasında hamile kalma şansı hayli fazladır. Bu durum kaç günde bir regl olunduğuna göre değişkenlik gösterir. Mesela 30 günde bir adet olan kadınlarda yumurtlama 16’ncı günde olur. Tabii sırf bu da gebelik için yeterli olmaz. Yani size bir garanti vermez. Diğer adımları da uygulamanız gerekir.

Hamile Kalmak

Hamile Kalmak İçin Düzenli İlişkiye Girin

Cinsel ilişkinin düzenli olması, gebelik şansını artırıyor. Uzmanlar tarafından gün aşırı, eğer mümkün olmuyorsa da haftada ortalama iki kez cinsel ilişkiye girilmesi öneriliyor.

Kadına Büyük İş Düşüyor

Hamile kalmak için çabalayan kadınların cinsel ilişkinin haricinde günlük hayatında da uygulaması gereken kurallar var. Mesela sağlıklı ve düzenli beslenmek bu kuralların başında geliyor. Onun haricinde uyku düzenini bozmamak, alkol ve sigaradan uzak durmak gebelik sürecinde büyük önem taşıyor.

Kronik Hastalıklara Önlem

Eğer kronik hastalığınız varsa, bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka hem konuyla ilgili gittiğiniz doktora, hem de jinekoloğa muayene olun. Kendi sağlığınızı riske atmadan, tehlikesiz bir gebelik dönemi geçirebilmeniz için gereken tüm zemini hazırlayın.

Hamile Kalmak ve Sağlık hamile kalma rehberi

Takviye Gerekebilir

Hamile kalmak ve anne olmak için gebelik öncesi ve sonrasında vücudun alması gereken bazı besin grupları vardır. Folik asit, demir, kalsiyum, magnezyum ve omega 3 açısından zengin beslenmeniz gerekir. Eğer bunları yiyeceklerle karşılayamıyorsanız vitamin takviyesi olarak almalısınız. Tabii doktor kontrolünde…

Soğukta Kalmayın

Yumurtalıkların sağlıklı kalabilmesi için vücut ısısına da dikkat etmek gerekir. Gebelik düşünen kadınların özellikle bu süreçte ayaklarını ve bel bölgesini sıcak tutmasında fayda var. Aksi halde üşütmek, herhangi bir enfeksiyona maruz kalmak gebelik sürecini yavaşlatabilir.

İdeal Kilo Hamile Kalmak İçin Önemlidir

Fazla kilonuz varsa bu süreçte yediklerinize daha dikkat etmeli, daha sık yürüyüş yapmalısınız. Çünkü vücuttaki fazla yağ oranı, gebelik ihtimalini azaltıyor.

Sağlıklı Hamilelik * hamile kalma

Stres Baş Düşman

Hayatın her alanında olduğu gibi gebeliğe hazırlık sürecinde de stres faktörü büyük role sahip. Eğer her dakika “acaba hamile kalabilecek miyim” şeklinde düşünerek kendinizi strese sokarsanız, hamile kalmanızı zorlaştırırsınız. Bu düşünceden uzak kalmaya gayret etmeli, sizi deşarj edecek, kafanızı dağıtacak konularla ilgilenmelisiniz.

Pozisyon Önemli

İlişki sırasında durduğunuz pozisyon da gebelik ihtimalinizi etkiliyor. Sırt üstü yatar şekilde cinsel ilişkiyi sonlandırmalı, olduğunuz yerden ortalama 20 dakika boyunca kalkmamalısınız. Böylece spermin yumurtaya daha rahat ulaşmasına yardımcı olursunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap