Doğal Siyah Nokta Maskeleri

Doğal Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalar soğuk havalarda daha çok oluşur. Cilt, soğuk havada nem kaybını karşılamak için normalden fazla yağ üretir. Bu da siyah nokta oluşumunu artırır. Evde yapacağınız doğal maskelerle siyah noktalardan kurtulmanız ise çok kolay!

Yağlı cilde sahip olanların en büyük sorunlarından biri siyah noktalardır. Üstelik kışın etkisini gösterdiği bu soğuk havalar da siyah nokta oluşumunu artırır. Siyah noktalardan kurtulmak ise sandığınızdan daha kolay. Evdeki malzemelerle yapacağınız doğal maskelerle, cilt gözeneklerini açabilir ve siyah noktalarınıza veda edebilirsiniz.

Limonlu Maske

Limon, buzdolabımızın olmazsa olmazlarındandır. Aktarlardan satın alacağınız yer fıstığı yağı ve limonla basit bir maske hazırlayabilirsiniz. Limon suyu ile yer fıstığı yağını karıştırın. Daha sonra bu karışımı siyah noktaların olduğu bölüme sürün ve yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra durulayın.

Siyah Nokta Temizleme Maskesi
Siyah Nokta Temizleme

Limon suyuna karbonat karıştırarak da siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Sıktığınız limon suyu ile karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirin. Bu karışımı siyah noktalı bölgeye uygulayın. Uzun süre bekletmeyin, 2-3 dakika yeterli olacaktır. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki gün uygulamanız hem siyah noktalardan kurtulmanıza hem de cildinizin parlamasına yardımcı olacaktır.

Ballı maske

Bu maske için gereken malzemeler; bal, yulaf unu ve turp suyu. Hepsinden 1’er kaşık koyarak karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 20 dakika yüzünüzde beklettin. Ardında maskeyi yüzünüzü ovarak çıkarın. Maske sonrası süreceğiniz kreme 10 damla limon sıkmanızda maskenin etkisini artıracaktır. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz. Balı toz tarçınla karıştırıp maske de hazırlayabilirsiniz. Bal ve tarçını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzde 1 saat tutmaya özen gösterin. Yine bu maskeyi haftada 1 yapabilirsiniz.

Mısır Unlu Maske

Mısır unu, krem, kil ve su eşit miktarda karıştırarak bir maske hazırlayın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüzden 5 dakika bektettin. Ardından ovarak yüzünüzden çıkarın. Haftada 2 kez uygulayacağız bu maske ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera özü, siyah nokta oluşumunu engelliyor. Siyah noktaları yok eden, gözenekleri derinlemesine arındıran Aloe Vera özü, cildini arındırıyor. Aloe Vera özünü elde etmek için bitkinin yapraklarını ortadan kesin. Çıkan jele aktardan aldığınız iki damla çay ağacı yağı katın. Elde ettiğiniz karışımı yarım saat yüzünde kalsın, ardından soğuk su ile maskeyi temizleyin.

Siyah Noktasız Yüz
Siyah Nokta

Kil Maskesi

Bir yemek kaşığı kili, aynı miktarda sirke ve gül suyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı siyah noktalara uygulayın. Maskeyi 30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Kil maskesinin ardından uygulama yaptığınız bölgeyi kremle nemlendirebilirsiniz.

Yoğurtlu Maske

Bir yemek kaşığı yoğurt ve yulaf ezmesini karıştırın. Maskenin etkisini artırmak isterseniz içeriğine 1 yemek kaşığı limon da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı siyah noktaların olduğu bölgeye sürün ve yaklaşık yarım saat bekleyin. Ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Siyah Nokta: Bunları Yapmayı da Unutmayın

Bantlar İşe Yaramıyor

Siyah noktalardan kurtulmak isteyenlerin düştükleri en büyük yanlış siyah nokta bantları kullanmaları. Bu bantlar ne yazık ki siyah noktaları temizlemez. Sadece burundaki kirlerden kurtulmanızı sağlar. Gözeneklerde bulunan siyah noktaları çıkarmaz. Bant üzerinde görünenler yüzeysel kirlerdir. Oysa siyah noktalardan kurtulmak için gözeneklerin açılması gerekir.

Güneşten Koruyun

Siyah noktaları sıkmayın. Bu hem hijyen değildir hem de cildinizin deformasyon uğramasına sebep olur. Yüzünüzde fazla siyah nokta varsa, güneş ışınlarından korunmaya da dikkat edin. Kış olsa da koruyucu güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin. Güne ışınları cildi nemsiz bırakarak, siyah nokta oluşumunu artırabilir.

Makyajınızı Temizlemeden Yatmayın

Siyah noktalar, ciltteki gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur. Bu nedenle yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin ve gün boyu nefessiz kalan gözeneklerin tıkanmasına engel olun. Rutin haline getirdiğiniz yüz temizliği esnasında tonik kullanın ve böylelikle gözeneklerin iyice açılmasını sağlarsınız. Buhar banyosu da gözeneklerin açılmasına yardımcı olur, aklınızda bulunsun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap