Endodonti (Kanal Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Her dişte kendilerine özgü olan kök sayısı mevcut bulunmaktadır. Diş kökleri ağızda içerisinde görünmeyen ve kemiklerin içlerinde saklı olan kısımlardır. Dişlerde kökler ile dişlerin merkezinde bulunan yumuşak bağ dokularda sinirlerdir. Sinirlerde meydana gelen problemlerin giderilmesini sağlayan ana bilim dalına da endodonti denmektedir. Bu aşamada dişlerde travma, çatlak ve kırıklar, derin çürükler ve meydana gelmiş olan iltihaplar sonucunda diş köklerine kanal tedavisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen bu uygulamalar sonucunda dişlerde meydana gelen sorunlar giderilerek sorun olan dişlerin kurtarılması amaçlanmaktadır.

Enfeksiyon, çiğnemede meydana gelen hassasiyet, sıcak ve soğuğa olan duyarlılık ve diş çevresinde görülen şişlikler ile kızarıklıklar dişlerin tedavi görmesini gerektirmektedir. Bu sorunları yaşayan kişilerin dişlerde yaşadıkları sorunlar genellikle köklerden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı da basit dolgu gibi uygulamalar dişlerin kurtarılmasına kar etmemektedir. Bu belirtileri yaşayan hastaların acilen bir diş hekimine muayene olmaları gerekmektedir. Sorunların giderilmesi ve sorunlu olan dişlerin kurtarılması için kanal tedavisi uygulamalarının yapılması gerekmektedir.

Endodonti Uygulamaları

Durumu ağır olan dişlere uygulanan bu yöntemin yapılmasında belirli aşamalar bulunmaktadır. Hastaların dişlerinde özellikle de köklere uygulanan bu tedavi doğru bir şekilde aşamalarına uygun olarak gerçekleştirilmesi gereken bir işlem olmaktadır.

  • İşlem uygulanmadan önce ilk olarak lokal anestezi ile sorunlu olan dişin ve çevresinin uyuşturulması gerekmektedir.
  • Uyuşturulan bölgede enfekte yapıların ve çürüklerin temizlenmesi hemen ardından da köklerin kanallarına girişlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Köklerde bulunan kanalların uzunluğunun da apeks bulucu olan cihazlar eşliğinde ve radyografi ile belirlenmesi gerekmektedir.
  • Döner aletlerin ve el aletlerin kullanılarak köklerde bulunmakta olan kanalların şekillendirilmesi gerekmektedir.
  • Köklerde bulunan mikroorganizmaların kanal için dezenfektan maddeler kullanılarak son derecede iyi bir şekilde temizlenmesi ve uzaklaştırılmaları gerekmektedir.
  • Tüm işlemler sırasıyla ve gerektiği şekilde tamamlandıktan sonra kök kanallarının doldurulması gerekmektedir. Bu işlemin ardından da son olarak kök kanallarının üst kısımlarının restore edilmeleri gerekmektedir.

Tüm bu işlemler son derecede iyi bir diş hekimi tarafından adım adım doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde dişin kurtulma ihtimali de son derecede yüksek olmaktadır. Bu noktada hastaların iyi bir diş hekimine tedavilerini yaptırmaları son derecede önemli olan bir durum olmaktadır. Aynı zamanda bu işlemler için gerekli olan aletlerin de tam anlamıyla sağlandığı bir klinikte ya da hastanede işlemin uygulanması da oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı da hastaların doktordan ziyade kanal tedavisi uygulamaları işlemlerini gerçekleştirecekleri yeri iyi tercih etmeleri gerekmektedir.

Kanal Tedavisi

Köklerden kaynaklanan endodonti sorunları için uygulanan tedavi işlemleri teknolojinin ilerlemesi ile her geçen zamanda daha da başarı ihtimalinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu noktada başarı ihtimalinin yüksek olması kanal tedavisini yapan diş hekimi ile de oldukça alakalı bir durum olmaktadır. Bu noktada tedaviyi gerçekleştiren diş hekiminin gerekli uygulamaları adım adım doğru bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Her adımı doğru ve kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilen kanal tedavi işlemlerinin başarı oranı son derecede yüksek olmaktadır. Doğru kanal tedavisi ardından başarı oranı %90-95 gibi bir orana sahip olmaktadır. Kanal tedavisi için oldukça önemli olan durumlardan bir tanesi de kullanılan malzemeler olmaktadır. Bu noktada diş hekiminin işini iyi bilen birisi olması gerekmektedir. Bu işlem dişlerin çekilmesinden önceki son adım olmaktadır. Bu sebepten dolayı da diş hekimlerinin kontrolünde olamayan riskler her zaman için mevcut olan bir durum olmaktadır. Bu sebepten dolayı da başarı ile sonuçlanan tedavi ardından bile bir süre sonunda dişlere veda edilmesi gerekebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap