Saç dökülmeleri neden olur? İşte çözümü PRP tedavisi !

PRP tedavisi

             Saç dökülmelerine PRP tedavisi

PRP tedavisi
PRP tedavisi

PRP tedavisi, açılımı “platelet rich plasma”, pıhtı hücrelerindeki zengin kan demektir. PRP tedavisinde yapılan işlemde kişinin kendi kanındaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma sayesinde yenilenme işlemi yapılır. İçerdiği besleyici proteinler ve büyümeyle saçın canlanmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Saç seyrelmesi, dökülmesi, incelmesi, kırılması ya da demir eksikliği gibi hastalıkları olan kadınlar için oldukça yardımcı zararsız bir tedavi yöntemidir. Menopoz döneminde saç sorunu yaşayan kadınlarında çözümü için tercih edilen bir uygulamadır.

Saç dökülmeleri neden olur?

PRP tedavisi
PRP tedavisi

Her insan günde ortalama 50-100 tel arası saçını kaybetmektedir ve bu oldukça normal bir durumdur. Eğer saçlarınızı kıyafetlerinizde, taraklarınızda görüyorsanız dökülmeler kesinlikle normaldir. Ancak saç tellerinizde zayıflık ve aşırı dökülmeler olduğunu düşünüyorsanız bir önlem alınmalıdır. Saç dökülmeleri hemen hemen her kişinin belirli dönemlerde yaşadığı bir problemdir.

Hava kirliliği, strese bağlı yorgunluk, yeteri kadar beslenmeme, kronik rahatsızlıklar, kullanılan bazı ilaçlar, hormonsal sebepler, genetik yatkınlıklar ve saç için kullanılan kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddeler saçları dinlenme dönemine geçirir ve dökülen saç teli sayısı artar. Dökülen saç teli sayısındaki fazlalık, saçların sağlıksız görünmesi, saç yoğunluğunun azalması dikkate alınması gereken bir problem. İşte tam da PRP saç tedavisi bu sorunlar için tercih edilebilecek bir çözüm.

PRP saç tedavisi ortalama 3-6 hafta arasında 4-6 seansla uygulanır. Uygulama sadece 20 dakika sürer. Peki bu tedavi nasıl mı yapılır? PRP hazırlandıktan hemen sonra küçük iğneler yardımıyla saç diplerine verilir. Bu işlem mikro iğneleme yöntemiyle de uygulanabilir. Mikro iğneleme PRP yapıldığında saç diplerinde emilme sağlanır. Saç tedavisi işleminde acı çok az hissedilir. 6-8 ay etkili bir tedavi yöntemidir.

PRP tedavisi yaptırıldıktan sonra ne kadar süre etkilidir?

Tedavi sonrası 12 ay süre etki devam eder. Saç bakımına dikkatli davranılması durumunda 18 aya kadar süren bir etkiyle sonuç almak mümkündür. Fakat bilinmesi gereken önemli unsurlardan biri de PRP saç tedavisinin ömür boyu kalıcılık sağlamayacak olmasıdır.

Saç PRP tedavisini kimler yaptırmamalıdır?

  • Gebeler
  • Emziren anneler
  • Cidinde enfeksiyon olan kişiler
  • Kan sulandırı kullananlar
  • Kanser hastaları
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap