Frida Kahlo’nun barbie bebeği Meksika’da yasaklandı!

Frida Kahlo ‘nun Barbie bebeği, ressamın hayattaki yakınlarının başvurusuyla Meksika’da yasaklandı. Cinsiyetçilik karşıtı hareketin sesini yükselttiği, markalardan da yoğun destek bulduğu bir dönemdeyiz. Barbie de diğer pek çok marka gibi bu harekete destek veriyor. Hakkındaki olumsuz yargıları düşünürsek, bu hareketi var gücüyle desteklemekten başka bir çıkar yolu da yokmuş gibi görünüyor aslında. Barbie’nin kadın erkek eşitliği konusundaki çalışmalarından bir tanesi de Mart ayında çıkardığı Inspiring Women (ilham veren kadınlar) adlı bebek serisi olmuştu. Bu serideki Frida Kahlo bebeği, ressamın ailesinin başvurusuyla Meksika’da yasaklandı. Aile benzer bir hukuki süreci ABD’de başlatmaya hazırlanıyor.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Barbie neden Frida Kahlo bebeği yaptı?

Dilerseniz Barbie’nin Inspiring Women serisini ve 8 Mart kampanyasını şöyle bir gözden hatırlayalım. Oyuncak üreticisi Mattel’in markası olan Barbie için, geçmişten ve günümüzden seçilmiş 14 önemli kadının bebeğinin yapılması ve satışa sunulması planlanmıştı. Hatta 8 Mart Dünya Kadınlar dolayısıyla Barbie; ünlü pilot Amelia Earhart, Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo ve NASA matematikçisi Katherine Johnson’un bebeklerini, hemen üretilmiş ve satışa sunmuştu. Diğer yandan #MoreRoleModels etiketiyle Barbie herkesi rol modelini paylaşmaya ve etkileşimde bulunmaya davet etmişti. Bigumigu’da bu kampanyayı kaleme almış, yazımın son bölümünde bir kadın gözüyle eleştirilerime yer vermiştim. Bu nedenle serideki Frida Kahlo bebeğinin sanatçının ailesi tarafından olumsuz karşılanmasına pek de şaşırmadım.

Ten rengi, göz rengi, kilosu ve bacağındaki engel Barbie bebeğe yansıtılmamış

Frida Kahlo

BBC’nin haberine göre, ressamın hayattaki yakınları, firmanın Kahlo imajını izinsiz olarak kullandığı iddiası ile mahkemeye başvurmuş. Sanatçının büyük yeğeni Mara Romeo, AFP haber ajansına yaptığı açıklamalarda bebeğin ten renginin ve göz renginin sanatçının görünümüne aykırı şekilde açık renkli olduğunu belirtmiş. Ayrıca Frida’nın bu kadar zayıf olmadığını ve tek kaşlı olduğunu da vurgulamış. Bu nedenle bebeğin satışının yasaklanarak adaletin yerini bulmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtmiş. Daha da önemli bir detay var, sanatçının 6 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle sağ bacağının engelli olması da bebeğe yansıtılmamış. Çoğunuz anımsayacaktır, Kahlo siyasi kimliği olan bir sanatçıydı. Meksika Komünist Partisi üyesi idi. Zamanının cinsiyet kurallarına meydan okumuş bir isimdi. Tüm bunları düşününce, Kahlo’nun ailesinin, bebeği Kahlo’nun görünümüne ve hayat felsefesine uyumsuz bulması çok daha anlaşılır oluyor, değil mi? Siz ne dersiniz? (Ece Burgaz-Bigumigu)

Frida Kahlo

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap