Tesisatçı çağırmadan lavabo açmak mümkün mü?

Lavabo tıkanması evde karşılaşılan en sık problemlerden biridir. Peki lavabo her tıkandığında tesisatçı mı çağırmak gerekir? Bu sorunun üstesinden bir tesisatçı çağırmadan kendiniz de gelebilirsiniz. Hem mutfak hem de banyo için, adım adım pratik kurtarma planımıza göz atın.

Banyo lavabosu

Banyo lavabosu genelde saç gibi atıklar yüzünden sık sık tıkanabilir. Açmak için önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Tırtıklı bir çubuk ile: Tırtıklı bir tel ya da ince uzun bir çubuk ile temizleyebilirsiniz. Lavabonun deliklerinden içeri sokarak 360 derece döndürerek saçları temizlemeye çalışın. Tamamen temizlediğinizden emin olduktan sonra su ile durulayın.

Çamaşır suyu: Çamaşır suyu ve kaynar su da biriken kirleri temizlemenize yardımcı olabilir. Çamaşır suyu çok kimyasal olduğu için buharın yüzünüze temas etmediğinden emin olun.

Mutfak lavabosu

Pompa: İlk olarak bir pompa ile açmaya çalışın. Pompanın güçlü basınç uygulayabilmesi için etrafını su ile çevirin. İki elinizle kuvvetlice pompalayın. Eğer pompanız yok ya da pompa işe yaramıyorsa o halde daha başka bir yöntem denemeniz gerekir.

Karbonat-sirke ikilisi: Karbonat ve sirke pek çok yerde olduğu gibi tıkanan lavabo açma konusunda da işe yarar. Bir bardak sirkeye 2 kaşık karbonatı koyup lavabonuzun içine boşaltın ve birkaç dakika bekletin. Lavabo hala açılmadıysa alternatif olarak başka bir yöntem daha deneyebilirsiniz.

İlaca ihtiyacı olabilir: Eczanelerde ilaç olarak satılan Alka-Seltzer de lavabo açma konusunda oldukça işe yarar. Üstelik kötü kokular için de iyi bir çözümdür. 2 tableti 1 bardak sirkede eritip lavabonuza boşaltın. Sonrasında ise bol su ile tıkanıklığın gidip gitmediğini kontrol edin.

Çamaşır deterjanı: Tanecikli bir yapısı olduğu için çamaşır deterjanı da işe yarayan bir çözüm. Üstelik yağ çözme özelliği olduğundan tesisat borularına yapışan atıkları da temizler. Bir fincan çamaşır deterjanını 1 litre sıcak su ile karıştırıp lavabonuzu açmayı deneyin.

Tel ile: Sert ve uzun bir teli lavabonuzdan içeriye itip bloke eden atıkları ileri geri hareketlerle temizleyin.

Sökün: Eğer yaptıklarınızın hiç biri işe yaramadıysa o halde kolları sıvamanın tam zamanı. U boruyu ve de eviyenizin üstündeki ızgarayı tornavida yardımıyla sökün. Bunu yaparken eldiven giymeyi, borunun altına büyükçe bir kova koymayı ihmal etmeyin. Çünkü U boruyu gevşettiğiniz anda atık sular olduğu gibi aşağıya akacaktır. Boruları sert bir cisimle ve bol su ile temizledikten sonra tekrar yerine monte edin. Montajını yaptıktan sonra sızıntı olup olmadığını musluktan su akıtarak kontrol edebilirsiniz. (Evim Dergisi)

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap