implant

implant uygulaması

Zaman içerisinde dişlerin çürümesi ve kırılması gibi durumlar sonucunda dişlerde eksilme meydana gelebilmektedir. Bu durumun sonucunda da dişlerde eksilme meydana gelmesi ile o kısımda boşluklar olmaktadır. Bu durumda çiğnemede zorluk gibi durumlara yol açmasıyla birlikte rahatsız edici bir durum da olabilmektedir. Bu durumun çözüm yollarından bir tanesi ise İmplant tedavisi olmaktadır. Bu uygulama eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine titanyumdan yapılan vidaların yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu vidalar diş köklerini taklit etmektedirler. Bu sayede de dayanıklı ve kolay bir kullanım sağlamaktadır. Bu uygulama genellikle az diş kayıpları olması durumunda diğer dişlere zarar gelmeden tedavi edilmesi için ve tüm diş kayıplarında da daha rahat kullanım sağlamak için kullanılan bir yöntem olmaktadır.

İmplant Tedavi Süreci

Son derecede sağlıklı bir kullanımı olmasına karşın implant tedavi süreci biraz zorlu ve uzun soluklu olabilmektedir. İlk olarak titanyum yapının çene kemikleri ile bütünleşmeleri gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için de 2 ile 4 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Yine bu süreç çene kemiklerinde herhangi bir müdahale söz konusu olmuşsa da daha uzun sürelere de çıkabilmektedir. Ancak yine de son derecede avantajlı bir uygulama olmasından dolayı diş kaybı yaşayan birçok kişinin tercih ettikleri yöntemler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Dental implant tedavisinde titanyum vidalar direk olarak çene kemiklerine sabitlenmektedir. Bu durum da özellikle çiğneme durumlarında son derecede kolaylık sağlamaktadır. Ancak protezler çene kemiğine bağlı olarak değişmektedir ve kullanımı da özellikle bazı kişiler için son derecede zor olabilmektedir. Bu durumda daha rahat ve sağlam dişlere sahip olmak isteyen kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri son derecede uygun bir durum olmaktadır.

İmplant Nasıldır?

Dişlerinde kayıp yaşamış olan kişiler implant tedavisi yaptırmak istediklerinde operasyon lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı da operasyon esnasında kişiler ağrıyı kesinlikle hissetmemektedirler. Ancak kişilerin bu noktada dikkat etmeleri gereken durumlar kesinlikle bulunmaktadır. Bu operasyonu geçirecek olan kişilerin operasyon öncesinde ilaçlarını almaları ve yine operasyon sonrasında da doktorlarının tavsiyelerini dinlemeleri gerekmektedir. Bu şekilde kişiler iyileşme sürecini çok daha iyi bir şekilde geçirebilmektedirler. Bu operasyonu geçiren kişilerin yanaklarında bir şişlik meydana gelebilmektedir. Bu durumda kişilerin bu bölgelere soğuk kompres uygulaması yapmaları gerekmektedir. Bu uygulama buz ile son derecede kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İmplant operasyonu geçiren kişilerin akılarında titanyumun vücuda uyumlu olup olmadığı sorusunun da takılmasına gerek bulunmamaktadır. Bu madde insan vücuduna uyum sağlar ve alerji gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken ayrıntılardan bir diğeri de kimlere yapılabileceğidir. Bu operasyon herkese yapılabilmektedir. Ancak kemoterapi gören, sistemik hastalığı olan ve radyoterapi gören kişilerin hastalıkları kontrol altında tutularak bu uygulamanın gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap