Porselen Dolgu

Dişlerin zaman içerisinde çürük gibi durumlardan dolayı bölümlerinde eksiklikler meydana gelebilmektedir. Dişlerde meydana gelen bu eksiklikler dolgu yapılmazsa zaman içerisinde daha da büyüyerek çekilme aşamasına kadar gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı da eksiklikleri meydana gelen dişlere diş dolgusu yapılarak dişlerin kurtarılması sağlanmaktadır. Dolgu maddeleri ise dişlerin durumlarına göre ve hastaların estetik kaygısı taşıyıp taşımadıklarına göre değişiklikler göstermektedir. Bu noktada estetik kaygısı olan hastalar genellikle porselen dolgu yaptırarak dişlerin doğal görünümleri ve doğal yapıları korunmaktadır. Estetik kaygısı güden kişiler dişlerinin hem daha sağlam hem de eski görünümünde olmasını istediklerinde porselen dolgu yaptırmayı tercih etmektedirler. Çünkü bu dolgu hem dişlerin amalgam dolguya göre çok daha sağlam olmasını sağlamakta hem de estetik olarak aynı görünmesini sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da bu dolgular sıklıkla kullanılan ve tercih edilen dolgular olmaktadır.

Porselen Diş Dolguları

Dişlere yapılan dolgu işlemleri genellikle azı dişlerinde olmaktadır. Genellikle azı dişlerinde çürüklerin oluşması ve bu dişlere dolgu işlemlerinin yapılmasının nedeni yiyeceklerin en çok bu dişlerle çiğnenmesi olmaktadır. Aynı zamanda bu dişlerin yapıları da girintili çıkıntılı olmasından dolayı bu dişlerde yiyecekler daha çok birikerek plak oluşumu gözlenmektedir. Oluşan plaklarda zaman içerisinde dişlerde çürük meydana getirerek dolgu işlemleri uygulanmasına sebep olmaktadır.

Porselen dolgu temel amacı dişlerde meydana gelen eksikliklerin onley ve inley maddeler ile tamamlanarak eski fonksiyonlarına ve görüntülerine dönmesini sağlamaktadır. Fazlaca çürümüş olan dişler kanal tedavisi ve dolgu gibi işlemlerden önce temizlendiklerinde diş duvarları son derecede incelmektedir. Bu gibi durumlarda normal amalgam dolgular dişlere yeterince destek verememektedirler. Ancak porselen dolgular çok daha dayanıklı maddelerden meydana geldiklerinden dolayı dişlere çok daha iyi bir şekilde destek verebilmektedirler.

Porselen Dolgu

Porselen dolgular (inley ve onley) yapılacak olan dolgu işlemlerine göre farklı şekillerde uygulanmaktadır. İnley dolgular genellikle diş duvarlarının çok da kötü durumda olmadığı zamanlarda yapılan bir dolgu maddesi olmaktadır. Ancak onley dolgular diş duvarları çok daha önce bir hal aldıkları zamanlarda yapılmaktadır. Onley dolgu denildiği zaman porselen dolgu çok daha büyük bir yer kaplanacağı anlamına gelmektedir.

Overlay uygulanan dişler de daha büyük kayıp yaşamış dişler olmaktadır. Dişlere gerçekleştirilen bu uygulama dişlerde çiğneme esnasında stresin çok daha az olmasını sağlamaktadır. Hastaların bu noktada en çok merak ettikleri durumlardan bir tanesi de porselen dolgu uygulamaları ne kadar sürer olmaktadır.  Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi iki seans gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. İlk seansta diş temizlenerek hazır hale getirilir. Diğer seansta ise uygun dolgu yerine yapıştırılır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap