Kışın saçlara nasıl bakım yapılmalı

Kışın Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

Saçlar, mevsim değişikliklerinden ciddi biçimde etkilenir. Kış aylarında soğuk, rüzgar,şapkalar ve ısıtıcılar nedeniyle kuruyan hava, saçın en büyük düşmanlarıdır. Peki, “Kışın saç bakımı” nasıl olmalıdır” Bu soruya sizin için yanıt aradık.

Yaz aylarında sıcak hava, aşırı nem, tuzlu ve klorlu sularla mücadele eden saçlar, kışın da özel bakıma ihtiyaç duyuyor. Saçların kışın düşmanları ise soğuk, rüzgar, başı sımsıkı saran şapkalar ve ısıtıcılar nedeniyle kuruyan hava.

Kuruyan Saçlara Kış Bakımı

Öncelikle ev ve işyerinizdeki nem oranını ayarlayın. Nem ölçer makinelerle ortamdaki nem miktarına hakim olabilirsiniz. Radyatörün üstüne, kap içinde bir miktar su koyarak bile nem seviyesini artırabilirsiniz.

Saçlarınızdaki nem oranını korumak için ekstra besleyici, vitaminli, nemi koruyan şampuanlar ve saç kremleri tercih edin. Haftada bir kere besleyici bakım kompleksi uygulamayı unutmayın. Bu uygulama ile saçın derinlerine nüfuz ederek kaybedilen nemi yeniden kazandırıp, saç yüzeyinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Saçınızı düzleştirmeden veya maşa ile şekil vermeden önce şekillendirici ürün kullanın. Böylece saçınızın yüksek sıcaktan daha az etkilenmesini sağlarsınız.

Sönük ve Mat Saçlara Kış Bakımı

Kış Bakımı Sönük ve Mat
Sönük ve Mat Saçlara Kış Bakımı

Başı sımsıkı saran bereler, saçın sönük ve mat görünmesine sebep olur. Ayrıca saçlı deride kan dolaşımını yavaşlatır. Bu nedenle bere yerine kan dolaşımını engellemeyen ve sentetik olmayan şapkalar tercih edin. Böylelikle şekil vermek için uğraştığınız saçlarınız da daha az bozulur. Özellikle saçlarınız ıslak ve nemliyken bere takmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayı.

Kışın Vitamin Eksikliğine Dikkat!

Vitamin eksikliği de sönük ve mat saçlarının sebeplerinden biridir. B ve C vitaminleri, Omega 3 yağları, selenyum ve çinko bakımından zengin yiyecekleri tüketmeniz saçınızın da beslenmesini sağlar.

Yağlı Saçlar İçin Kış Bakımı

Soğuktan korunmak için takılan bereler yağlanmayı artırır. Saçları çok fazla fırçalamamak ve ellemek de saç yağlanmasının önüne geçer. Saça uygun şampuan, yağlı saçlar için maske ve bakım kürleri de kullanabilir. Aşırı yağlanma için kil maskesi de uygulayabilirsiniz.

Kışın Saçlarınız Daha Fazla Dökülüyorsa

Kış Saç Dökülme
Kışın Saçlarınız Daha Fazla Dökülüyorsa

Mevsim geçişleriyle birlikte saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu geçici bir problemdir. Mevsimsel saç dökülmelerinin saçların kendini yenilemesi için doğal bir süreç olduğunu unutmayın ve kendinizi üzmeyin. Kimyasal içermeyen şampuanlar kullanmak ve zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi doğal bakım yağlarıyla saçlara bakım yapmak bu süreci en az kayıpla atlatmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Suyla Duş Almayın

Kışın da sıcak su yerine ılık su ile duş almayı tercih edin. Sıcak su, saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittir. Bu da saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. Unutmanız gereken bir diğer nokta da her gün saçınızı yıkamamanız. Her gün saç yıkamak da saçı kurutur ve kırar.

Kurutmadan Önce Nemini Alın

Çok yüksek ısılı fön makineleri, saçınızı yıpratır. Saçınızı kurutmadan önce pamuklu bir havluyla önce ıslaklığını alın. Bunu yaparken havlu saçla döndürülüp sıkılmamalıdır. Fön makinesini de fırça ile şekil veriyormuş gibi tutarsanız, yüksek ısı kullanmadan da istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.

Saçları Kurutma
Kurutmadan Önce Nemini Alın

Çok Yıpranmış Saçlara Keratin Bakımı

Keratin saçın ana maddesi olan bir proteindir. Kışın yıpranmış ve kurumuş saçların onarımında kullanılır. Belli aralıklarla siz de saçınıza keratin bakımı yapabilir ve saçınıza kaybettiğini nemi kazandırabilirsiniz.

Boyalı Saçlara Haftada İki Kez Bakım Kürü

Boyalı saçlara haftada iki kez bakım kürü yapmak gerekir. Renk koruyucu şampuan kullanmak da size yardımcı olacaktır.

Kış Sebzelerinden Faydalanın

Brokoli, ıspanak ve pırasa gibi koyu renkli kış sebzeleri, saçlar için mükemmel bir besin kaynağıdır. Saçı güçlendirir, dökülmesini ve kırılmasını önler. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Doğal Maskeler

* Parlak saçlara kavuşmak için kışın vazgeçilmez meyvesi portakal ile doğal bir maske hazırlayabilirsiniz. 1 tane portakalı sıkın içine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Ardından birkaç damla sandal ağacı yağı koyun. Bu karışımı şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra durulama yaparken kullanın.

* Saç bakım kürlerinin olmazsa olmazı zeytinyağı… Yarım çay bardağı zeytinyağını, 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli ile karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza dipten uca masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarını durulayın. Bu karışım, yıpranmış saçlarınızı onarmanıza yardımcı olacak. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap