Pera Müzesi’nden Singapur’a: Görünenin Ardındaki Singapur

Sergi haberlerini dört gözle bekleyen, sanat ile iç içe yaşayanlara müjdemiz var. Pera Müzesi’ndeki bu sergi kaçmaz!

Pera Müzesi, Singapur’un görünmeyen yüzünü keşfe davet ediyor! “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarını yansıtıyor ve ülkedeki gündelik hayatın “sıradan” kabul edilen manzaralarını yeni bir bakışla izleyicilere sunuyor.

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, ülkenin bilinmeyen yüzünü yerelden ve farklı bakış açılarıyla görünür hale getiriyor. Sergi, yaşadıkları ülkenin meselelerini konu edinen fotoğraf sanatçılarının oluşturduğu PLATFORM adlı topluluğun iki yıllık çalışmalarını yansıtıyor. Bu sanatçılar, Singapurlu bir fotoğrafçı olarak kariyer yapmanın da ötesinde, kendi ülkelerinin meselelerini merceğe alarak, bunları özgün stil ve bakış açılarıyla sunuyor. Serginin küratörlüğünü, aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan TAY Kay Chinüstleniyor. Derinlikli bir araştırma niteliği taşıyan sergi, 30’dan fazla sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Zinkie AW, Amrita CHANDRADAS, Sam CHIN & Samuel HE, CHOW Chee Yong, John CLANG, CHUA Chin Hon, Ernest GOH, Philip HO, KOH Yee Chao, Edwin KOO, LIM Weixiang, Bob LEE, Sean LEE, Nicky LOH, Graciela MAGNONI, Nadir MEHADJI, Joseph NAIR, Deanna NG, Dara ONG, ORE Huiying, SIM Chi Yin, Darren SOH, TAY Kay Chin, Matthew TEO, THAM Kok Leong, UNG Ruey Loon, Patrick VAN DAM, WEE Teck Hian, Tom WHITE, Bernice WONG, Shyue WOON, Vanissa YUNIBANDHU, Robert ZHAO Renhui bulunuyor.

 Belgesel fotoğrafçılık ve fotojurnalizm alanlarında uzman sanatçıların kimi “dünyayı imgelerle değiştirmek” arzusuyla yola çıkarken, kimi imge üretme dürtüsünün ardında böyle bir amaç aramıyor. Pek çok fotoğrafçı sadece, dünyaya başkalarının nasıl yaşadığını göstermek isterken, diğerleriyse görme becerilerini keskinleştirmek ve işlerinde ustalaşmak için yabancı yerleri seçiyor. PLATFORM topluluğu, temelde Singapur’un kendileri için ne anlama geldiğini dünyaya yansıtmayı amaçlıyor ve Singapur’a farklı bir bakış getiren üretimleri destekleyerek sanatçılara, ülke hakkındaki görüşlerini sunabilecekleri bir alan açıyor.

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisinde yer alan eserlerin çoğu, genellikle toplumun belkemiğini oluşturan, çeperde yaşayan insanları konu alıyor. Ayrıca toplu konutlar, fabrikalar, metro istasyonları, açık hava yemek kompleksleri ve sebze halleri gibi gündelik hayatın sürdüğü yerleri görselleştiriyor. Bu yalın imgeler, steril ve sıradan ortamlardaki dokunaklı ama aynı zamanda saklı neşeyi açığa çıkarıyor. Bu eserlerde aynı zamanda,genç neslin gözünden, kendi kültürlerini ve kimliklerini nasıl muhafaza ettiklerini görmek mümkün oluyor.

Sergiye eşlik eden yayın, küratör ve sanatçı TAY Kay Chin, yazar ve araştırmacı Justin ZHUANG, mimar ve yazar Kay Ngee TAN ve editör Yu-Mei BALASINGAMCHOW’un makalelerini bir araya getiriyor. Küratör TAY Kay Chin katalogda yer alan metninde sergi ile ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Singapur merkezli bu topluluk 2010 ile 2015 yılları arasında, ağırlıklı olarak fotojurnalizm ve belgesel fotoğrafçılık alanlarında faaliyet gösteren görsel hikâye anlatıcılarını bir araya getirdi ve her birine ülke hakkındaki görüşlerini sunabilecekleri bir alan açtı. Tıpkı Singapur gibi bu projede yer alan fotoğrafçıların çoğu da rüştünü ispatladı. Fotoğrafçıların çoğunluğu Singapurlu, aralarından birkaçı ise dünyanın farklı yerlerinden Singapur’a yaşamak için geldi.

Onların dünyaya duyurmak istedikleri tek bir şey söz konusu: “Olgunlaştık ve söyleyeceklerimiz var!” Oluşum, kolektif biçimde ürettiği imgelerle, Singapur denen bu küçük kırmızı noktanın onlar için ne anlama geldiğini dünyaya gösteriyor.”

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, 20 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap