Sosyal mesaj taşıyan telefon kılıfları!

Telefon kılıfı ne kadar yaratıcı olabilir? Ya da bir telefon kılıfı size nasıl bir sosyal mesaj verebilir? Volkswagen bunu yaptı. Trafik kazalarına dikkat çekmek adına hasar gören araçların malzemelerden el yapımı telefon kılıfı üretti. Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve internetin her an her yerden erişilebilir olmasıyla yükselen yeni bir tehlike var: Otomobil kullanırken mesajlaşma ya da internette gezinme…

Pek çok STK ve marka kaza oranını ciddi şekilde yükselten bu alışkanlığa yönelik farkındalık çalışmaları yapıyor. AT&T’nin “It Can Wait” kampanyası ve devamında gelen viral videolardan esinlenen çalışma, Rusya’daki canlı radyo yayınlarına girilen otomobil kazası canlandırması… Bunlar direksiyon başında mesajlaşmanın tehlikelerine değinen işlere örnek olarak verilebilir. Şimdi ise bir otomobil markası, Volkswagen, aynı konuyu farklı bir şekilde ele alıyor.

Çalışmanın mimarı reklam ajansı Nord DDB’ye göre otomobil sürerken mesajlaşma kaza ihtimalini 23 kat artırıyor. Bu nedenle ajans, insanlara bu konuya ilişkin sabit bir anımsatıcı sunmaya karar vermiş ve araç kullanırken basit bir dikkat dağılmasının ölümcül sonuçlarını görsel olarak ortaya koyan sınırlı üretim, akıllı telefon kılıfları tasarlamış.

Elde Yapılan 153 Telefon Kılıfı

“Crashed Cases” isimli bu kılıflar, sürücünün mesajlaşma nedeniyle yaptığı kazalardan alınma otomobil parçalarından oluşuyor. Yani elinizde tuttuğunuz kılıfların malzemesi için sonuçları belki de ölümcül olmuş bir kazaya karışmış otomobillerin kaporta parçaları ve camları kullanılmış.

Volkswagen Stockholm marka müdürü Johan Karlson, zarar görmüş bir otomobilden yapılma bir telefon kılıfı yaratarak telefonu elinize aldığınızda bir kez daha düşünmenizi amaçladıklarını söylüyor. Bu kılıfların otomobil kullanırken dikkati yola vermek gerektiğine ilişkin sessiz bir hatırlatıcı görevi yapacağını belirtiyor.

Elle tasarlanan 153 adet akıllı telefon kılıfı, Şubat ayından beri İsveç’te mesajlaşmanın yol açtığı kaza sayısına dikkat çekiyor. İlginç olan Şubat ayında, İsveç hükümetinin otomobil kullanırken telefon kullanılmasını yasaklayan bir yasayı yürürlüğe koymuş olması. Ajans, bu yeni yasağa rağmen kaza oranında bir düşüş görülmemiş olmasına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kılıflar yaklaşık 70 dolar’dan satılıyor. Elde edilen tüm gelir ise bu tip kazalarda yaralananların tedavi masrafları için bağışlanıyor. Kampanya için hazırlanan internet sitesi üzerinden kılıfları sipariş etmek ve konuya ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap