Dünya Tiyatro Günü Evrensel Mesajı 2021

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, Dünya Tiyatro Günü Evrensel Bildirgesi’ni yayınladı. Bildirgeyi bu yıl, İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu Helen Mirren kaleme aldı.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 27 Mart 1962’den bu yana yayımladığı evrensel bildirgeyle her yıl Dünya Tiyatro Günü’nü kutlar. Bu bildirge, Enstitü ‘ye üye ülkelerin yanı sıra; tiyatro organizatörleri, tiyatro üniversiteleri ve tiyatro severler tarafından büyük bir ilgiyle beklenir. Böylelikle 27 Mart her yıl, Dünya’nın dört bir yanından sanatseverler tarafından okunan bildirgeyle ve festivallerle kutlarlar.

Bu yıl, Enstitü, Dünya Tiyatro Günü Evrensel Mesajı’nı pandemi dolayısıyla çevrimiçi olarak yayınladı. Sanatçılar tam bir yıldır sahneye çıkamadı. Tiyatro emekçileri oldukça zor günler geçirdi ve sanatseverler kırmızı koltuklara hasret kaldı. 2020’nin ardından,  İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Helen Mirren, yayınladığı mesajda şunları söyledi;

27 Mart 2021 – Dünya Tiyatro Günü Mesajı

Geride bıraktığımız dönem, canlı performans dünyası için çok zor geçti; birçok sanatçı, teknisyen ve zanaatkâr zaten belirsizliklerle dolu bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildiler.

Belki de sektörün içinde barındırdığı bu daimi belirsizlik, onları pandemi sürecini daha akılcı ve cesur bir biçimde atlatmaya hazırlamıştı.

Hayal güçlerini günün koşullarına uydurarak, yenilikçi, keyifli ve dinamik etkileşim yolları buldular bile. Tabii burada büyük ölçüde internetin varlığına da teşekkür etmek gerek.

İnsanlar dünya üzerinde var oldukları günden beri birbirlerine hikâyeler anlattılar. Ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek.

Yazarların, tasarımcıların, dansçıların, ses sanatçılarının, oyuncuların, müzisyenlerin, yönetmenlerin yaratma güdüsü asla bastırılamayacak. Ve çok yakın bir gelecekte yeni bir enerjiyle, hepimizin paylaştığı bu dünyaya dair yeni bir anlayışla yine meyvelerini verecek.

Sabırsızlanıyorum!

Helen Mirren

Birleşik Krallık

Tiyatro, film ve televizyon oyuncusu

İngilizce orijinalinden çeviren: Eylül Deniz Doğanay

Kaynak: https://tiyatronline.com/27-mart-2021-dunya-tiyatro-gunu-uluslararasi-ve-ulusal-bildirileri-12810

1962’den bu yana, Uluslararası Tiyatro Enstitü’sü tarafından yayımlanır.   Üye ülkeler arasında ülkemizin de bulunduğu (Milletlerarası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi) kutlamanın başlıca amaçlarından biri; sanatın “tiyatro” biçiminin kıymetini ve önemini bilenler için bir kutlama niteliği taşımasıdır. Böylelikle bu bildirge, tiyatronun değerini henüz anlamamış hükümetler, politikacılar, kurum ve kişiler için bir uyanma çağrısıdır.

Ayrıca bu çağrı, tiyatronun, ekonomik büyüme potansiyeline ne kadar katkı sağlayacağının fark edilmesini de amaçlıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap