Louvre Müzesi Çevrimiçi Erişime Açıldığını Duyurdu

Louvre Müzesi, dünyanın belki de en görkemli ve en büyük sanat galerisi. Leonarda Da Vinci’nin Mona Lisa tablosundan tutun da, Antik Yunan Heykeli Milo Venüsü’ne kadar birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Prehistorik dönemden günümüze, medeniyet tarihinin birçok eserine sahip olan Louvre Müzesi, arkeologlar ve tarihçiler için de büyük önem taşıyor.

Louvre Müzesi Çevrimiçi Erişime Açıldığını Duyurdu
Leonard Da Vinci- Mona Lisa

Müze yöneticileri ise, geçtiğmiz hafta  yaptıkları açıklamada, siteyi sanatseverler için online erişime açtıklarını duyurdu.

Şu an için az sayıda esere ulaşılabiliyor. Ancak Cuma günü itibariyle tüm sanat eserlerine ulaşım ücretsiz ve çevrimiçi olacak. Müze müdürü Jean- Luc Martinez; gelişmeyle ilgili şunları söyledi;

“Müze çalışanları, en az bilinen eserlerin bile tozlarını alır. Bu dijital platform sayesinde herkes bulunduğu yerden, hatta yalnızca bilgisayarlardan değil, cep telefonlarından bile müzeye erişim sağlayabilecek. Bu devasa ve etkileyici miras, yalnızca bir tık ötemizde. Biz, bu dijital ortamın, insanları müzeye gelmek ve koleksiyonları ayrıntılı şekilde incelemek için teşvik edeceğini düşünüyoruz. “

Çevrimiçi sergide, dört dilde açıklama bulunacak. İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Çince. Site, sergi koleksiyonlarını oda oda gezecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca sanatseverler, gelişmiş arama seçenekleriyle diledikleri esere ve döneme ait aramalar yapabilecekler. Müze koleksiyonu genişledikçe, sitenin içeriği de güncellenecek.

İslami Dönem Sanat Eserlerinin yanı sıra, Mısır, Roma, Antik Yunan döneminden kalma eserler de müzenin değerli koleksiyonlarını oluşturuyor. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı da müzede görülmeye değer tarihi objelerden biri.

Louvre Müzesi – İslam Sanat Eserleri Koleksiyonu

Web sitesi, müzenin sekiz bölümünde İslam sanatı ve Rönesans heykellerinden Antik Mısır eserlerine kadar uzanan koleksiyonlardan sanat eserlerini sergiliyor. Hem sanatseverler hem de araştırmacılar artık Louvre koleksiyonunun tamamını ücretsiz ve çevrimiçi olarak görüntüleyebilecekler.

Louvre Müzesi Çevrimiçi Erişime Açıldığını Duyurdu
Louvre Müzesi’nde çevrimiçi görülecek eserlerden
‘Milo Venüsü’

Sayıları 480.000i’ geçen müze koleksiyonuna https://collections.louvre.fr/ adresinden ulaşılabilecek.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap