B10 Vitamini Nedir ve B10 Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B10 vitamini kompleksi

B10 vitamini nedir? B10 vitamini, para-aminobenzoik asit (PABA) olarak da bilinir. Bazı gıdalarda bulunan ve kimya endüstrisi tarafından üretilen organik bir bileşiktir.

B10 vitamini nelerde var sorusu karşımıza sıkça çıkan sorulardan biri olmaktadır ve B10 vitamini hiç tahmin edemeyeceğiniz ürünlerin içerisinde yer almaktadır örneğin b 10 vitamini bir zamanlar güneş kremlerine eklendi ve diğer kullanımların yanı sıra beyaz saçları koyulaştırmaya ve belirli cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için ek olarak kullanıldı.

Bu yazımızda yine merak edilenleri cevaplıyor ve B 10 vitamini hangi yiyeceklerde olur, B 10 vitamini içeren besinler ve B 10 vitamini faydalarına genel bir bakış atıyor olacağız…

B10 Vitamini Nedir?

B 10 vitamini, beyaz kristalli bir madde olan organik bileşik PABA’nın alternatif bir adıdır. Bir vitamin veya gerekli bir besin olmasa da B vitamini kompleksinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bira mayasında, organ etinde, mantarlarda, kepekli tahıllarda ve ıspanakta B10 bulunmaktadır.

Vücudumuz, ayrıca bağırsağımızdaki belirli bakterileri kullanarak bileşiği sentezleyebilir. PABA daha sonra folat yani B9 vitamini üretimine yardımcı olmaya başlar. Yine de üretilen folat miktarı, ihtiyaçlarınızı karşılamak için yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden onu diğer diyet kaynaklarından temin etmek gerekmektedir.

B10, ek olarak alındığında cilde ve saça fayda sağlamaktadır. Endüstriyel olarak hap, toz, özüt ve topikal uygulama formlarında üretilmekte ve de satılmaktadır.

B10 Vitamini Faydaları

Güneş koruması: B10 vitamini (PABA) ultraviyole (UV) ışınları, özellikle güneş yanığı ve DNA hasarı ile ilişkili UVB ışınlarını emebilmektedir. Bu nedenle B10 vitamini, 1940’lardan itibaren güneş koruyucusunda anahtar bir bileşen olmuştu ancak daha sonra bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

Geçtiğimiz yıldan beri (2019) ise, B 10 vitamini Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güneşten korunmada kullanım için güvenli ve etkili olarak kabul edilmemektedir. Bazen bazı losyonlarda ve nemlendirici olarak pazarlanan diğer ürünlerde, genellikle aloe vera ile karışım hâlinde kullanılır ve nadiren şampuanlar, saç kremleri ve rujlarda yer alır.

Deri ile ilgili bozukluklar: UV ışınlarına karşı korumanın yanı sıra, B 10’un sertleşme, doku oluşumu ve renk değişikliği ile ilgili cilt sorunlarına yardımcı olabileceği iddia edilmektedir ancak henüz bileşiğin bu koşulları nasıl iyileştirebileceği belirsizliğini korumaktadır.

Saç Bakımı: B 10 vitamini takviyelerinin ilk kullanımlarından birisi de erken beyazlaşan saçların yeniden pigmentasyonuna yardımcı olmayı sağlamaktır. Günümüzde hâlâ B10 vitamin, bu amaç için kullanılmaktadır.

1940 ve 1950 yıllarında yapılan araştırmalarda B 10 vitaminini (PABA) 200 mg ila 24 gram arasında değişen günlük dozlarda almanın saçın koyulaşmasına ve beyaz saçın orijinal rengine dönmesine yardımcı olduğunu buldu.

B10 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Olur?

B 10 vitamini içeren besinler;

  • Yumurta sarısı
  • Haşlanmış patates
  • Fındık
  • Fıstık
  • Bira mayası
  • Süt ürünleri

B10 Vitamin Dezavantajları

Yukarıda B 10 vitamininin nelerde var olduğunu gördük. Şimdi B 10 vitamini için söylenmiş önlemlere göz atacağız. Bazı kişilerin, B 10 vitamini (PABA) içeren güneş kremlerine alerjik reaksiyon gösterdiği ve kırmızı, kaşıntılı döküntülere neden olduğu görülmüştür.

B10 vitamini artık Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş koruyucusuna eklenmemektedir. Kozmetik ürünlerde ise nadiren bulunmaktadır.

Karaciğer ve böbrek sorunları olanlar için yüksek dozlarda B 10 vitamini (PABA) takviyesi almak ise güvenli değildir.

Peyronie hastalığı için ise B 10 (PABA) takviyelerinin kullanımından sonra en az 6 akut karaciğer hasarı vakası bildirilmiştir. Bu iddia ile ilgili hiçbir bilimsel kaynak bulunmasa da B 10 vitamininin (PABA) böbreklerde birikebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle de karaciğer veya böbrek sorunları olanlar tıbbi gözetim olmaksızın B10 vitamini (PABA) almamalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap