Goji Berry (Kurt Üzümü) Nedir? Faydaları – Yan Etkileri

Kurt üzümü goji berry

Goji berry nedir sorusu son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri olmaktadır. Bu ilgi çekici meyve, antioksidanlar ve güçlü tıbbi özelliklerle doludur. Tabaklara sadece renk katmak için değil, aynı zamanda lezzet vermesi için de tercih edilir.

Bu meyveler genellikle toz hâlde veya kurutulmuş olarak satılmaktadır. Ayrıca, birçok takviye ve meyve suyu karışımına eklenirler.

Goji berry faydaları nelerdir? Goji berry ne kadar tüketilmelidir? Tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında sizleri bekliyor…

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry, kurt üzümü olarak da adlandırılmaktadır. Goji berry Latince ismi ile Lycium barbarum Asya’ya özgü bir meyvedir. Tatlı, hafif ekşi lezzetleri ve canlı kırmızı tonları ile bilinmektedir. Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmakta olan bir meyve türüdür. Yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı, göz sağlığını koruduğu ve karaciğerinizi, böbreklerinizi ve akciğerlerinizi güçlendirdiğine inanılır.

Günden güne artan popülaritesi nedeniyle goji berry meyveleri diğer meyveler, şifalı bitkiler ve özlerin yanı sıra takviyeler ve süper gıda karışımlarında da sıklıkla yer almaktadır. Ek olarak goji meyvesi genellikle kurutulmuş veya toz formda bulunmaktadır.

Goji Berry Meyvesinin Potansiyel Sağlık Yararları

Kurt üzümü olarak bilinen Goji meyvesi
Kurt üzümü olarak bilinen Goji meyvesi

Goji meyvesi çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar;

Besleyici Özellikleri: Vitaminler ve mineraller de dâhil olmak üzere harika bir besin kaynağıdır. Sadece 5 yemek kaşığı (28 gram) kurutulmuş goji berry:

  • Kalori: 98
  • Protein: 4 gram
  • Yağ: 0.1 gram
  • Karbonhidrat: 21,6 gram
  • Şeker: 21,8 gram
  • Demir: Günlük Değerin (DV)% 11’i
  • A Vitamini: DV’nin %501’i
  • C Vitamini: DV’nin %15’i

Demir, oksijen taşınmasında ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan temel bir mineraldir. Hem A hem de C vitaminleri bağışıklık fonksiyonunda merkezi rol oynarlar ve vücudumuzdaki antioksidan görevini üstlenirler. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyen, serbest radikal adı verilen zararlı molekülleri nötralize etmeye yardımcı olan bileşiklerdir.

Yapılan bir çalışmada, hücreleri kurt üzümü özütü ile tedavi etmenin, antioksidan seviyelerini önemli ölçüde artırdığını ve birkaç oksidatif stres belirtecini azalttığını bulmuştur. Antioksidan alımını artırmak, iltihabı azalttır ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlara karşı koruma sağlar.

Bağışıklığı Destekler: Kurt üzümü, geleneksel tıpta hastalıkları ve enfeksiyonu önlemek ve doğal olarak bağışıklığı güçlendirmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

60 yetişkin bireyde yapılan 30 günlük bir araştırmaya göre, günde 120 mL kurt üzümü suyu içmek, bağışıklık hücrelerinin düzeylerini artırmıştır. 150 yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışmada ise kurt üzümü, grip aşısına yanıt olarak gelişmiş bağışıklık fonksiyonunu desteklemiştir.

Göz Sağlığını Geliştirebilir: Araştırmalar kurt üzümü’nün göz sağlığını iyileştirebileceğini ve görme kaybına yol açabilen göz hastalığı makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

150 yetişkin üzerinde yapılan 90 günlük bir çalışmada goji meyveleri, kandaki antioksidan seviyelerini artırdı. Makulanın (retinanın merkezi bölgesi) hipopigmentasyonunu önlediğini ve retina altındaki yağlı protein birikintilerini yumuşatmaya yardımcı olduğunu buldu.

Erken makula dejenerasyonu olan 114 kişide yapılan bir çalışmada ise günlük kurt üzümü takviyelerinin, maküler dejenerasyonun ilerlemesine karşı koruyabilecek olan maküler pigment yoğunluğunu iyileştirdiğini göstermiştir.

Kurt üzümü ayrıca retinayı, hasara karşı korumaya yardımcı olan zeaksantin gibi antioksidanlarla doludur.

Goji Berry Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kurt üzümü, kurutulmuş formda yaygın olarak bulunmaktadır. Tahıl, yoğurt ve granoladaki diğer kuru meyvelerle kolayca değiştirilebilirler. Bunları kurabiye, kek ve ekmek gibi unlu mamullere de ekleyebilirsiniz.

Yumuşatmak ve yeniden sulandırmak için kurutulmuş goji meyvelerini birkaç dakika suda bekletmeyi deneyin. Susuz hâle getirilmiş goji berry smoothie, çorba ve kızartmalara harika bir tat katar. Ayrıca kurt üzümü tozları, meyve suları karışımları, shake ve smoothie ile de rahatlıklar karıştırılarak içilebilir.

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu, dengeli beslenmenin bir parçası olarak ölçülü bir şekilde kurt üzümünün tadını çıkarabilir. Bununla birlikte bu meyveler nadir durumlarda, özellikle diğer meyvelere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Kurt üzümü ayrıca, kan sulandırıcılar ve diyabet veya yüksek tansiyon ilaçları gibi belirli ilaçlarla etkileşime girebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap