FONDÖTEN UYGULAMANIN PÜF NOKTALARI

Fondöten

FONDÖTEN UYGULAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kim makyajının kusursuz görünmesini istemez ki? Bir çoğumuz güzel görünen bir makyaj için vaktimizin çoğunu far, aydınlatıcı, allık ve ruj gibi renkli ürünler için harcarız. Ancak unutmamalıyız ki, ten makyajımız yeterince iyi değilse üzerine uygulayacağımız hiçbir ürün beklediğimiz sonucu vermeyecektir. Bunun için mükemmel bir makyajın ilk adımı doğru şekilde uygulanmış ve cildi kusursuz gösterecek bir bazdır.

Bu adımda tek ihtiyacımız olan ise, cildimizin ihtiyaçları ile doğru orantılı bir primer, cilt tonumuza ve yapımıza uygun bir fondöten ve uygulama aşaması için fırça veya makyaj süngeridir. Fondöten uygularken elbette ki bir takım tekniklere dikkat edilmelir.

Bu yazımızda kusursuz ve doğal görünümlü bir fondöten uygulamasının püf noktalarını adım adım ele alacağız.

1. Primer Uygulaması

Fondöten kullanımı
Fondöten kullanımı Primer uygulaması

Primer uygulaması, cildi makyaja hazırlama adımıdır. Cildi pürüzsüz hale getirerek fondötenin kolay uygulanmasını ve makyajın daha kalıcı olmasını sağlayan primer, bir nevi astar görevi görür. Makyajınızın birkaç saat içinde
uçup gitmesini veya T bölgenizin parlamaya başlamasını istemiyorsanız bu adımı atlamamalısınız.

2.Fondöten Seçimi

Primer uygulaması

Gün boyu cildinizi sarıp sarmalayacak fondöteni doğru seçebilmek makyajınızın kalitesini doğrudan etkileyecektir. Fondöten seçerken, cilt tonumuza ve cilt alt tonumuza uygun rengi bulmak, ihtiyacımız olan kapatıcılık ve matlık seviyesini belirlemek ve cildimizin yağlı, karma ve kuru cilt tiplerinden hangisine sahip olduğuna karar vermek gerekmektedir

Yağlı bir cilde sahipseniz ıslak bitişli fondötenlerden uzak durmalısınız. Islak bitişli fondötenler yüzünüzü gün içinde olduğundan daha yağlı gösterebilir. Bu durumda mat yapılı ve pudralı ürünler sizin için daha uygun olacaktır. Aynı
zamanda fondöten adımına geçmeden önce matlaştırıcı özellikteki bir primer kullanarak makyajınızı daha uzun ömürlü hale getirebilirsiniz.

Eğer cildiniz kuru ise, cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesi için ıslak bitişli fondötenler tercih edebilirsiniz. Mat ve kendinden pudralı ürünler cildinizi olduğundan daha donuk ve cansız gösterecektir. Ayrıca fondöten uygulamadan önce cildiniz iyi bir şekilde nemlendirilmiş olmalıdır.

Karma bir cilt tipiniz varsa, fondötenin mat ya da ıslak bitişli olması tamamen zevkinize kalmıştır. Işıltılı bir görünümden hoşlanıyorsanız ıslak bitişli, mat ve keskin bir görünümden hoşlanıyorsanız pudra bitişli bir fondöten tercih edebilirsiniz.

Fondöten seçiminde bir diğer kafa karışıklığı ise, cilt alt tonunu belirlerken ortaya çıkmaktadır. Oysa ki bunu tespit etmenin basit bir yöntemi vardır.Bilekteki damarlarınız mavi renkli ise soğuk alt tona sahipsiniz demektir ve pembe alt tonlu fondötenler size daha uygun olacaktır. Damarlarınız yeşilse, sıcak alt tonlusunuz anlamına gelir, sarı bazlı fondötenler teninize daha çok yakışacaktır. Hem yeşil hem de mavi renkli damarlara sahipseniz oldukça şanslısınız demektedir. Nötr alt tonlu olduğunuz anlamına gelir ve sıcak ve soğuk alt tonlu fondötenlerin her ikisi de sizde iyi duracaktır.

3.Fondöten Uygulaması

Fondöten
Fondöten

Cilde uygun bir fondöten, yeteri miktarda alınarak, temizlenmiş ve peeling yardımı ile ölü derilerden arındırılmış yüzün merkez noktalarına koyulur ve bir fondöten fırçası ile dairesel hareketlerle veya makyaj
süngeri yardımıyla tampon hareketlerle cilde iyice oturtularak düzgün bir şekilde dağıtılır.

Fondöteninizin gün içinde kek görünümüne bürünmesinden şikayetçiyseniz, uygulamada nemli bir makyaj süngeri kullanmak sizin için en iyi çözümlerden biri olacaktır. Ten makyajınızın daha pürüzsüz ve doğal görünmesi için, fondöteninizi uyguladıktan sonra yağ kontrol mendili ile tampon yaparak fazla ürünü alabilirsiniz. Fırçalarınızın ve süngerlerinizin temiz olduğundan her zaman emin olmalısınız.

4.Ten Makyajını Sabitleme

Makyaj kozmetik Kadın görseli

Elde ettiğimiz bu kusursuz bazı korumak ve daha uzun süre yerinde tutmak için sabitleyici bir toz pudra ya da sprey ile ten makyajınızı sonlandırabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap