2021 Oscar Adayları açıklandı. En İyi Yönetmen Koltuğunda İlk Kez İki Kadın Var

Oscar Tarihinde bir ilk: Aynı yıl iki kadın aynı anda “En iyi Yönetmen” dalında aday gösterildi.

Bu yıl 93. kez düzenlenecek olan Akademi (Oscar) Ödülleri adayları geçtiğimiz hafta açıklandı.

Oscar tarihinde ilk defa aynı anda birden fazla kadın yönetmen, “En İyi Yönetmen” kategorisinde aday gösterildi.  

2021 Oscar Adayları
Solda Chloé Zhao, sağda Emerald Fennell

2021 Oscar adayları; Chloé Zhao, Nomadland filmiyle,  Emerald Fennell ise “Promising Young Woman” filmiyle “En İyi Yönetmen” ödülü için yarışacak. Diğer adaylar sırasıyla şöyle;

Lee Isaac Chung (Minari)

Thomas Vinterberg (Another Round)

David Fincher (Mank)

Aslında bu adaylıklar, 93 yıllık Oscar tarihinde bir ilk. Çünkü Akademi daha önce birden fazla kadını aynı anda “En iyi Yönetmen” kategorisi adaylığıyla onurlandırmamıştı. Ayrıca bu adaylık başka bir noktadan da dikkate değer. Çünkü neredeyse bir asırlık yarışmada bu kategoride yarışan kadın sayısı yalnızca beş!

Ayrıca Chloé Zhao, geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nde de “En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olmuştu. Böylece bu kategoride ödül kazanan ilk Asyalı kadın olarak tarihe geçti. Üstelik Akademi Ödülleri’nde de en iyi yönetmen dalında aday gösterilen ilk Asyalı kadın. 

Frances Mcdormand ve Chloé Zhao, “Nomadland” setinde

Nomadland aynı zamanda, 78. Altın Küre’de Drama dalında en iyi film ödülünün de sahibi oldu. Böylece toplam 6 farklı kategoriden Oscar’a aday oldu. Anlayacağınız karşımızda güçlü bir rakip var.

Hem Zhao, hem de Fennell, her iki kadın yönetmen de, filmlerinin senaryolarını kendileri kaleme aldı. Böylelikle yalnızca “En iyi Yönetmen” kategorisinde değil, senaryo kategorisinde de Oscar’a aday gösterildiler. Ayrıca yönetmenlerin filmleri; en iyi film, en iyi kurgu ve en iyi oyuncu dallarında da yarışacak.

Nomadland, ülkenin gezginci işgücüne katılan , orta yaşlarını çoktan geride bırakmış dul bir kadının hikayesi. Unutmamak ve hatırlamak üzerine…

Promising Young Woman ise genç bir kadının intikam arayışını konu ediniyor.

2021 Oscar Adayları
Sarılmak istediğim çok fazla kadın yönetmen var!

Fennell, adaylığını öğrendiğinde hissettiklerini şu sözlerle dile getirdi:

Kulağa son derece itici ve sevimsiz gelecek. Biliyorum. Ancak bunu tarif etmenin bir yolu yok. Bu benim için çok önemli ve çok gurur duyuyorum. Chloé son derece zeki ve yetenekli bir insan. Ve işin aslı bu yıl yarışmada, gerçek hayatta tanışmak ve eğer izin verirlerse kendilerine sarılmak istediğim çok sayıda inanılmaz kadın yönetmen var.”

En iyi Yönetmen
Emerald Fennell, oyuncularla beraber “Promising Young Woman” setinde
Akademi Ödülleri tarihince aday gösterilen kadın yönetmenler

2017’de Greta Gerwig’in Lady Bird filmiyle aday gösterilmesinden bu zamana 4 koca yıl geçti. Ancak 2021’e kadar bu kategoride başka hiçbir kadın aday gösterilmedi. Gerwig’den önce gösterilen dört kadının ise aralarında yıllar var. 2009 yılında “The Hurt Locker” filmiyle Kathyrn Bigelow aday oldu. 2003 yılında “Lost in Translation” filmiyle Sofia Coppola bir önceki kadın adaydı. 1993 yılında “The Piano” filmiyle aday gösterilen Jane Campion oldu. Son olarak da 1976 yılında “Seven Beauties” filmiyle “Lina Wertmüller aday olmuştu. İçlerinden yalnızca Kathryn Bigelow büyük ödülün sahibi oldu.  Bigalow, Oscar tarihinde “En iyi Yönetmen” ödülüne aday gösterilen 4. isim. Diğer yandan ödülü kazanan ilk ve tek kadın yönetmendir.

Bu yıl bu ödülü Zhao ya da Fennell kazanırsa; ikisinden biri en iyi yönetmen olarak adlandırılan ikinci kadın olacak. Üstelik  on yıldan fazla bir süre içinde ödül alan hiçbir kadın yok. Bakarsınız, gelecek yıl Zhao, iki kez aday gösterilen ilk kadın yönetmen olma şansına da sahip olabilir. Çünkü kendisi şu anda, Kasım ayında gösterime girecek olan Marvel süper kahraman filmi “Eternals” ın yönetmenliğini yapıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap